Registration codes (7.x-1.5) - en to cy translation catalogue (38 entries)

en: Body
cy: Corff

en: Delete
cy: Dileu

en: Submit
cy: Cyflwyno

en: Operations
cy: Gweithrediad

en: Groups
cy: Grwpiau

en: List
cy: Rhestr

en: Subject
cy: Testun

en: Actions
cy: Gweithredoedd

en: Remove
cy: Symud

en: Enabled
cy: Wedi ei alluogi

en: Tags
cy: Tagiau

en: Taxonomy
cy: Tacsonomi

en: File
cy: Ffeil

en: Edit
cy: Golygu

en: None
cy: Dim

en: Settings
cy: Gosodiadau

en: Name
cy: Enw

en: Import
cy: Mewnfudo

en: User
cy: Defnyddiwr

en: Created
cy: Wedi ei greu

en: Create
cy: Creu

en: Active
cy: Gweithredol

en: Roles
cy: Swyddogaethau

en: Published
cy: Wedi ei gyhoeddi

en: Vocabulary
cy: Geirfa

en: Term ID
cy: ID Term

en: active
cy: weithredol

en: Code
cy: côd

en: Role
cy: Swyddogaeth

en: Add rule
cy: Ychwanegu rheol

en: Delete rule
cy: Dileu rheol

en: Date created
cy: Dyddiad crëwyd

en: Edit rule
cy: Golygu rheol

en: Save rule
cy: Cadw rheol

en: The taxonomy term ID
cy: ID term tacsanomeg.

en: All terms
cy: Holl dermau

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
cy: Dangos holl dermau tacsonomeg sy'n gysylltiedig gyda nodau o eirfaoedd penodol.

en: Link this field to its term page
cy: Cysylltu'r maes yma i'r dudalen term
