Registration codes (7.x-1.0-beta1) - en to hi translation catalogue (37 entries)

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: Submit
hi: जमा करें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: List
hi: सूची

en: Subject
hi: विषय

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Action
hi: कार्रवाई

en: Tags
hi: उपनाम

en: Taxonomy
hi: वर्गीकरण

en: File
hi: फ़ाइल

en: Tag
hi: अंकितक

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Import
hi: आयात करें

en: Manage
hi: प्रबंधित

en: ID
hi: आईडी

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Created
hi: निर्मित

en: Create
hi: बनाएँ

en: Active
hi: सक्रिय

en: Roles
hi: भूमिका

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Group ID
hi: समूह आईडी

en: Vocabulary
hi: शब्दावली

en: active
hi: उपलब्ध

en: Code
hi: कोड

en: Role
hi: भूमिका

en: Delete rule
hi: नियम मिटावें

en: Replacement patterns
hi: प्रतिस्थापन का तरिका

en: Group Name
hi: समूह का नाम

en: Your settings have been saved.
hi: अपनी सेटिंग्स को सुरक्षित कर दिया गया है।

en: Max
hi: अधिकतम

en: Edit rule
hi: नियम बदलें

en: Uses
hi: उपयोग
