Register (7.x-1.0-alpha1) - en to cy translation catalogue (10 entries)

en: user
cy: defnyddiwr

en: edit
cy: golygu

en: Active
cy: Gweithredol

en: Create new account
cy: Creu cyfrif newydd

en: Blocked
cy: Wedi blocio

en: Error saving user account.
cy: Gwall wrth gadw cyfrif defnyddiwr.

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
cy: Diolch am geisio am gyfrif. Mae eich cyfrif ar hyn o bryd yn aros am gymeradwyaeth gan y gweinyddwr safle. <br/> Yn y cyfamser, mae neges croeso wedi ei yrru i'ch cyfeiriad e-bost.

en: Created a new user account for <a href="@url">%name</a>. No e-mail has been sent.
cy: Creu cyfrif defnyddiwr newydd i <a href="@url">%name</a>. Does dim e-bost wedi ei yrru.

en: Registration successful. You are now logged in.
cy: Cofrestriad yn llwyddiannus. Rydych wedi mewngofnodi.

en: New user: %name (%email).
cy: Defnyddiwr newydd: %user (%email).
