Register (7.x-1.0-alpha2) - en to pt translation catalogue (14 entries)

en: user
pt: usuário

en: Register
pt: Registro

en: edit
pt: editar

en: Active
pt: Ativo

en: Create new account
pt: Criar nova conta

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: Role Assignment
pt: Atribuição de papel

en: Error saving user account.
pt: Erro ao gravar a conta do usuário.

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
pt: Obrigado por se inscrever para uma conta. A aprovação da sua conta pelos administradores do site está pendente.<br />Uma mensagem de boas-vindas e mais instruções foram enviadas para o seu e-mail.

en: Created a new user account for <a href="@url">%name</a>. No e-mail has been sent.
pt: Uma nova conta de usuário foi criada para <a href="@url">%name</a>. Nenhum e-mail foi enviado.

en: Registration successful. You are now logged in.
pt: O cadastro foi completado. Você está logado agora.

en: New user: %name (%email).
pt: Novo usuário: %name (%email).

en: A welcome message with further instructions has been e-mailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
pt: Uma mensagem de boas-vindas com instruções adicionais foi enviada por e-mail para o novo usuário <a href="@url">%name</a>.

en: A welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
pt: Uma mensagem de boas-vindas com instruções foi enviada para o seu endereço de e-mail.
