Register (7.x-1.0-alpha1) - en to nl translation catalogue (13 entries)

en: user
nl: gebruiker

en: Register
nl: Inschrijven

en: edit
nl: bewerken

en: Active
nl: Actief

en: Create new account
nl: Nieuw account aanmaken

en: Blocked
nl: Geblokkeerd

en: Error saving user account.
nl: Er is een fout opgetreden tijdens het opslaan van het account.

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
nl: Hartelijk dank voor uw accountaanvraag. Deze aanvraag wacht nu op goedkeuring van de websitebeheerder.<br />Een bericht met nadere instructies is naar uw e-mailadres verstuurd.

en: Created a new user account for <a href="@url">%name</a>. No e-mail has been sent.
nl: Nieuwe account aangemaakt voor gebruiker <a href="@url">%name</a>. Er is geen e-mail verzonden.

en: Registration successful. You are now logged in.
nl: Registratie is gelukt. U bent nu ingelogd.

en: New user: %name (%email).
nl: Nieuwe gebruiker: %name (%email).

en: A welcome message with further instructions has been e-mailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
nl: Een bericht met instructies is verstuurd naar het e-mailadres van de nieuwe gebruiker <a href="@url">%name</a>.

en: A welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
nl: Een bericht met instructies is naar uw e-mailadres verstuurd.
