Entity Registration (7.x-1.1) - en to pt translation catalogue (185 entries)

en: Save configuration
pt: Guardar configuração

en: delete
pt: eliminar

en: Register
pt: Inscrever-se

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Author
pt: Autor

en: Subject
pt: Assunto

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Enable
pt: Ativar

en: view
pt: ver

en: register
pt: inscreva-se

en: Edit
pt: Editar

en: This action cannot be undone.
pt: Esta ação não pode ser desfeita.

en: Message
pt: Mensagem

en: Weight
pt: Peso

en: Settings
pt: Definições

en: edit
pt: editar

en: settings
pt: configurações

en: Label
pt: Etiqueta

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Default
pt: Por defeito

en: View
pt: Mostrar

en: Updated
pt: Atualizado

en: User
pt: Utilizador

en: Email Address
pt: Endereço de Email

en: Save Settings
pt: Guardar definições

en: Created
pt: Criado

en: The subject of the message.
pt: O assunto da mensagem.

en: Active
pt: Ativo

en: Count
pt: Contagem

en: This field is required.
pt: Este campo é obrigatório.

en: Load
pt: Carregar

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: State
pt: Estado

en: Send
pt: Enviar

en: Anonymous
pt: Anónimo

en: Date created
pt: Data de criação

en: Message preview
pt: Pré-visualização da mensagem

en: Registration Settings
pt: Definições da inscrição

en: Registration Type
pt: Tipo de inscrição

en: Registration Form
pt: Formulário de inscrição

en: Text to display
pt: Texto a ser exibido

en: Registration
pt: Inscrição

en: export
pt: exportar

en: Scheduling
pt: Agendamento

en: Additional Settings
pt: Definições adicionais

en: View link
pt: Ver ligação

en: Delete link
pt: Eliminar ligação

en: Open Date
pt: Data abertura

en: Close Date
pt: Data de encerramento

en: Edit link
pt: Editar ligação

en: From Address
pt: Endereço eletrónico

en: Send Reminder
pt: Enviar lembrete

en: Date updated
pt: Data atualizada

en: Show on form
pt: Mostrar no formulário

en: Reminder
pt: Lembrete

en: Capacity
pt: Capacidade

en: Host entity
pt: Entidade anfitriã

en: The human-readable name of this model type.
pt: Nome legível para este tipo de modelo.

en: Registration Status
pt: Estado da inscrição

en: Administer registration
pt: Gestão de inscrições

en: Created By
pt: Criado por

en: List of registrations for %title. !count of !capacity slots are filled.
pt: Lista das inscrições para %title. !count e !capacity slots está preenchida.

en: Registration broadcast sent to @count registrants.
pt: Mensagem de inscrição enviada para @count inscritos.

en: There are no participants registered for this %type.
pt: Não existem participantes inscritos para este tipo %type.

en: Registration settings have been saved.
pt: As definições da inscrição acabam de ser guardadas.

en: registration
pt: inscrição

en: Failed to send registration broadcast email to %email.
pt: A mensagem de inscrição falhou envio para o email de %email.

en: Manage Registrations
pt: Gerir inscrições

en: Registrations
pt: Inscrições

en: Email Registrants
pt: Enviar email aos inscritos

en: Entity based registration system.
pt: Entidade baseada no sistema de Inscrições

en: Full Registration
pt: Inscrição completa

en: The date the registration was created.
pt: Data de criação da inscrição.

en: Registrant's email address.
pt: Endereço de correio eletrónico do inscrito.

en: The email to associate with this registration.
pt: Email a que está associada a inscrição.

en: Save Registration
pt: Guarde a inscrição

en: The email address is invalid.
pt: O endereço de correio eletrónico é inválido.

en: %mail is already registered for this event.
pt: %mail já está inscrito neste evento.

en: Are you sure you want to delete registration %title?
pt: Tem a certeza de que deseja eliminar a inscrição %title?

en: Registration %id has been deleted.
pt: A inscrição %id foi eliminada.

en: The reminder message sent to registrants. Tokens are supported if the module is enabled, E.g., [node:title].
pt: Lembrete a enviar às pessoas inscritass. Os tokens podem ser utilizados na construção da mensagem, se o módulo Token estiver ativado, Ex., [node:title].

en: Allow multiple registrations
pt: Permitir mais que uma pessoa inscrita numa mesma inscrição

en: If selected, users can register for more than one slot for this event.
pt: Se selecionado, os utilizadores podem indicar o nº de pessoas que pretendem participar no evento.

en: From email address to use for confirmations, reminders, and broadcast emails.
pt: Endereço eletrónico a usar para confirmações, envio de lembretes e mensagens.

en: Capacity must be a positive integer.
pt: A capacidade deve ser um número inteiro positivo.

en: From email address is invalid.
pt: O endereço eletrónico é inválido.

en: Registration %id deleted.
pt: A inscrição %id foi eliminada.

en: Administer registration types
pt: Administrar tipos de inscrição

en: Manage registration types, fields, and display settings.
pt: Gerir tipos de inscrição, campos e modos de apresentação

en: List of registrations for %title. !count slots are filled.
pt: A lista de inscrições para %title. !count slots está preenchida.

en: There are no registrants for %name
pt: Não há inscritos para %name

en: Registration Host Entity
pt: Entidade da inscrição

en: The host entity for the registration.
pt: Entidade para a inscrição

en: Registration type
pt: Tipo de inscrição

en: Enables registrations of a selected type for an entity.
pt: Ativa as inscrições, do tipo selecionado, numa entidade.

en: -- Disable Registrations --
pt: -- Desativar inscrições --

en: Select what type of registrations should be
        enabled for this @type. Depending on the display settings, it will appear
        as either string, registration link, or form.
pt: Selecione o tipo de inscrição a
        ativar para este @type. Dependendo das definições de visualização, será possível ver
        link para o formulário de inscrição ou o formulário de inscrição.

en: Registration Link
pt: Link para inscrição

en: An entity can only have one registration field.
pt: Uma entidade só pode ter um campo de inscrição.

en: The Registration associated with the @entity entity.
pt: Inscrição associada à entidade @entity.

en: A unique machine-readable name for this registration type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
pt: Nome de máquina único para este tipo de inscrição. Só deve conter minúsculas, números e traço inferior.

en: Save registration type
pt: Guardar tipo de inscrição

en: Delete registration type
pt: Eliminar tipo de inscrição

en: Registration Views
pt: Visualização das inscrições

en: Slots
pt: Número de inscrições

en: Sorry, registrations are no longer available for %name
pt: Desculpe, as inscrições já não estão abertas para %name.

en: When to automatically open registrations. Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to disable.
pt: Para abrir as inscrições automaticamente, use o formato: %time. O formato da data é YYYY-MM-DD e a %timezone é a timezone de UTC. Deixe em branco para desativar esta opção.

en: When to automatically close registrations. Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to disable.
pt: Para encerrar as inscrições automaticamente, use o formato: %time. O formato da data é YYYY-MM-DD e a %timezone é a timezone de UTC. Deixe em branco para desativar esta opção.

en: Date is invalid.
pt: A data é inválida.

en: View, edit, delete, and manage all registrations, regardless of type.
pt: Ver, editar, eliminar e gerir todos as inscrições, independentemente do tipo.

en: %type_name: Administer settings
pt: %type_name: Administrar as definições

en: %type_name: View all registrations
pt: %type_name: Ver todas as inscrições

en: %type_name: View own registrations
pt: %type_name: Ver as próprias inscrições

en: %type_name: Create new registration
pt: %type_name: Criar nova inscrição

en: %type_name: Edit own registrations
pt: %type_name: Editar a própria inscrição

en: %type_name: Edit any registrations
pt: %type_name: Editar qualquer inscrição

en: %type_name: Delete own registrations
pt: %type_name: Eliminar a própria inscrição

en: %type_name: Delete any registrations
pt: %type_name: Eliminar qualquer inscrição

en: %type_name: Register other accounts
pt: %type_name: Inscrever outras contas de utilizador

en: %type_name: Register other people
pt: %type_name: Inscrever outras pessoas

en: Myself
pt: Eu mesmo

en: Other account
pt: Outro conta de utilizador

en: Other person
pt: Outra pessoa

en: Entity Link
pt: Entidade link

en: When the registration was created.
pt: Quando a inscrição foi criada.

en: When the registration was updated.
pt: Quando a inscrição foi atualizada.

en: Slots Used
pt: Número de inscritos indicado

en: How many slots were used in this registration.
pt: Número de inscritos indicado na inscrição

en: User who created the registration.
pt: Utilizador que fez a inscrição.

en: User associated with this registration.
pt: Utilizador associado à inscrição.

en: This registration is for:
pt: A inscrição é para:

en: Select a user by typing their username to get a list of matches.
pt: Selecione o utilizador começando por digitar as primeiras letras. Dessa forma aparece uma lista de nomes para seleção.

en: You are already registered for this event.
pt: Já está inscrito neste evento.

en: %user is already registered for this event.
pt: %user já está inscrito neste evento.

en: %user is not a valid user.
pt: %user não é o nome de utilizador válido.

en: If checked, a reminder will be sent to registrants on the following date.
pt: Se ativada esta opção, um lembrete será enviado às pessoas inscritas na seguinte data.

en: Contains information about registration settings for entities.
pt: Contém informação acerca das definições da inscrição para as entidades.

en: When the entity will open for registrations.
pt: Quando a entidade abre as inscrições.

en: When the entity will no longer accept registrations.
pt: Quando a entidade deixa de aceitar inscrições.

en: Slots Total
pt: Número total de inscrições

en: Maximum number of slots for an entity.
pt: Número máximo de inscrições por entidade.

en: Provide a link to view a registration.
pt: Disponibilizar link para ver a inscrição.

en: Provide a link to edit a registration.
pt: Disponibilizar link para editar a inscrição.

en: Provide a link to delete a registration.
pt: Disponibilizar link para eliminar a inscrição.

en: @entity to Registration Settings
pt: @entity para definições de inscrição

en: The Registration settings associated with the @entity entity.
pt: Definições da inscrição associada à entidade @entity.

en: Registration Settings Link
pt: Link para definições da inscrição

en: Provide a link to edit registration settings for an entity.
pt: Disponibilizar link para editar as definições da inscrição de determinada entidade.

en: Show registration status for an entity.
pt: Mostrar estado da inscrição para uma entidade.

en: Current number of slots used for this entity.
pt: Número atual de inscritos para esta entidade.

en: Entity Registration Views integration
pt: Integração do módulo inscrições e Views

en: Administer registration states
pt: Administrar estados das inscrições

en: Manage registration states, fields, and display settings.
pt: Gerir estados das inscrições, campos e modos de apresentação

en: State of the registration.
pt: Estado da inscrição

en: Administer Registration items, such as types, states, etc.
pt: Administrar inscrições, tipos, estados, etc.

en: Registration State
pt: Estado da inscrição

en: Registration states
pt: Estados da inscrição

en: Manage registration entity types, including adding and removing fields and the display of fields.
pt: Gerir entidades do tipo inscrição, adicionar e remover campos e gerir exibição.

en: State of this registration
pt: Estado desta inscrição

en: Check to enable registrations.
pt: Clicar para ativar inscrições.

en: The maximum number of registrants. Leave at 0 for no limit.
pt: Número máximo de inscritos. Deixe 0 se não desejar limite.

en: Reminder Date
pt: Lembrar a data

en: When to send reminders. Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC.
pt: Quando enviar lembretes, use o formato: %time. A data deste formato é YYYY-MM-DD e a %timezone é a timezone UTC.

en: If sending a reminder, provide a date and template.
pt: Se enviar um lembrete, indique uma data e um modelo.

en: Reminder date is invalid.
pt: A data para o lembrete é inválida.

en: The human-readable name of this registration state.
pt: Nome legível deste estado da inscrição.

en: A unique machine-readable name for
        this registration state. It must only contain lowercase letters,
         numbers, and underscores.
pt: Nome de máquina único para
        este estado da inscrição. Só deve conter minúsculas
         números e traços inferiores.

en: Your registration states have been saved.
pt: O estados da inscrição foram guardados.

en: Label !required
pt: Etiqueta !required

en: Roles that can register
pt: Grupos de utilizador que se podem inscrever.

en: Override the default access control settings by selecting which roles can %register for this event.
pt: Anular as definições de acesso predefinidas, ao selecionar os grupos de utilizador que podem %register neste evento.

en: Registration Entity Access
pt: Acesso entidade Inscrição

en: Provides per entity access control for registration.
pt: Permitir controlo do acesso à inscrição por entidade.

en: Default Registration settings
pt: Definições de inscrição predefinidas

en: These settings will be applied when an entity with this field is saved and does not yet have it's own settings applied.
pt: Estas definições aplicam-se sempre que uma entidade com este campo for guardada e não possuir definições específicas.

en: Enter the message you want to send to %name registrants. Tokens are supported if the module is enabled, E.g., [node:title].
pt: Escreva a mensagem que deseja enviar às pessoas inscritas em %name. Os tokens podem ser usados na construção da mensagem, se o módulo Token estiver ativado. Ex. [node:title].

en: %type_name: Administer own settings
pt: %type_name: Administrar as próprias definições

en: The number of slots you wish to reserve. @slots_remaining slots remaining.
pt: Número de inscrições que deseja reservar. @slots_remaining inscrições disponíveis.

en: Registration has been saved.
pt: A inscrição foi guardada.

en: There was a problem submitting your registration.
pt: Ocorreu um problema ao submeter a sua inscrição.

en: Save Registration state
pt: Guardar o estado da inscrição

[ctx: registration]
en: Open
pt: Inscrições abertas

[ctx: registration]
en: Closed
pt: Inscrições fechadas
