Entity Registration (7.x-1.5) - en to fr translation catalogue (129 entries)

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: État

en: Register
fr: S'inscrire

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Author
fr: Auteur

en: Subject
fr: Objet

en: Cancel
fr: Annuler

en: Enable
fr: Activer

en: view
fr: voir

en: register
fr: s'inscrire

en: Edit
fr: Modifier

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Weight
fr: Poids

en: Settings
fr: Paramètres

en: edit
fr: modifier

en: settings
fr: paramètres

en: Label
fr: Libellé

en: Preview
fr: Aperçu

en: Default
fr: Par défaut

en: View
fr: Voir

en: Updated
fr: Mis à jour

en: User
fr: Utilisateur

en: Email
fr: Courriel

en: Email Address
fr: Adresse de courriel

en: Save Settings
fr: Enregistrer les paramètres

en: Created
fr: Créé

en: The subject of the message.
fr: Le sujet du message.

en: Active
fr: Actif

en: Count
fr: Décompte

en: This field is required.
fr: Ce champ est requis.

en: Load
fr: Charger

en: Unlimited
fr: Illimité

en: State
fr: État

en: Send
fr: Envoyer

en: Template
fr: Gabarit

en: id
fr: identifiant (id)

en: Date created
fr: Date de création

en: Message preview
fr: Aperçu du message

en: Registration Settings
fr: Paramètres d'Inscription

en: Registration Form
fr: Formulaire d'inscription

en: Text to display
fr: Texte à afficher

en: Registration
fr: Inscription

en: export
fr: exporter

en: Scheduling
fr: Planification

en: Additional Settings
fr: Paramètres supplémentaires

en: View link
fr: Lien d'affichage

en: Delete link
fr: Lien de suppression

en: Open Date
fr: Date d'ouverture

en: Close Date
fr: Date de clôture

en: Edit link
fr: Lien de modification

en: From Address
fr: Adresse de l'expéditeur

en: Send Reminder
fr: Envoyer un rappel

en: Date updated
fr: Date mise à jour

en: Show on form
fr: Afficher sur le formulaire

en: Reminder
fr: Rappel

en: Capacity
fr: Capacité

en: Host entity
fr: Entité hôte

en: The human-readable name of this model type.
fr: Le nom affiché de ce type de modèle.

en: Administer registration
fr: Administrer l'inscription

en: Created By
fr: Créé par

en: Registration broadcast sent to @count registrants.
fr: La diffusion de l'inscription a été envoyée à @count inscrits.

en: There are no participants registered for this %type.
fr: ll n'y a aucun participant d'inscrit pour %type.

en: Registration settings have been saved.
fr: Les paramètres d'inscription ont été enregistrés.

en: registration
fr: inscription

en: Failed to send registration broadcast email to %email.
fr: Échec de l'envoi du courriel de diffusion d'inscription à %mail.

en: Manage Registrations
fr: Gérer les inscriptions

en: Registrations
fr: Inscriptions

en: Email Registrants
fr: Envoyer un courriel aux inscrits

en: Entity based registration system.
fr: Système d'inscription basé sur les entités.

en: Full Registration
fr: Inscription complète

en: The date the registration was created.
fr: La date à laquelle l'inscription a été effectuée.

en: Registrant's email address.
fr: Adresse courriel de l'inscrit.

en: The email to associate with this registration.
fr: L'adresse courriel associée à cette inscription.

en: Save Registration
fr: Enregistrer l'inscription

en: The email address is invalid.
fr: L'adresse de courriel est invalide.

en: %mail is already registered for this event.
fr: %mail est déjà inscrit à cet évènement.

en: Are you sure you want to delete registration %title?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer l'inscription %title ?

en: Registration %id has been deleted.
fr: L'inscription %id a bien été supprimée.

en: Allow multiple registrations
fr: Permettre des inscriptions multiples

en: Capacity must be a positive integer.
fr: La capacité doit être un entier positif.

en: From email address is invalid.
fr: l'adresse courriel de l'expéditeur est invalide.

en: Registration %id deleted.
fr: L'inscription %id a été supprimée.

en: Administer registration types
fr: Administrer les types d'inscription

en: There are no registrants for %name
fr: Il n'y a aucun inscrit pour %name

en: -- Disable Registrations --
fr: -- Désactiver les inscriptions --

en: Registration ID
fr: Identifiant (ID) d'inscription

en: When to automatically close registrations. Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to disable.
fr: Quand fermer automatiquement les inscriptions. Format : %time. Le format de date est AAAA-MM-JJ et %timezone est le décalage horaire par rapport à UTC. Laisser vide pour désactiver.

en: Myself
fr: Moi-même

en: Other account
fr: Autre compte

en: Other person
fr: Autre personne

en: Slots Used
fr: Créneaux utilisés

en: This registration is for:
fr: Cette inscription est pour :

en: If checked, a reminder will be sent to registrants on the following date.
fr: Si cochée, un rappel sera envoyé aux inscrits à la date suivante.

en: Administer Registration items, such as types, states, etc.
fr: Administrer les éléments de réservations comme les types, les états, etc.

en: Registration State
fr: État d'inscription

en: Registration states
fr: États d'inscription

en: Manage registration entity types, including adding and removing fields and the display of fields.
fr: Gérer les types d'entité d'inscription, y compris l'ajout et le retrait de champs et leur affichage.

en: State of this registration
fr: État de cette inscription

en: Check to enable registrations.
fr: Cocher pour activer les inscriptions.

en: The maximum number of registrants. Leave at 0 for no limit.
fr: Le nombre maximum de participants. Laisser à 0 pour ne pas fixer de limite.

en: Reminder Date
fr: Date de rappel

en: Label !required
fr: Étiquette !required

en: Roles that can register
fr: Les rôles qui peuvent s'inscrire

en: Confirmation Message
fr: Message de confirmation

en: Enter the message you want to send to %name registrants. Tokens are supported if the module is enabled, E.g., [node:title].
fr: Saisir le message que vous désirez envoyer aux inscrits à %name. Les jetons (tokens) sont pris en charge si le module est installé. Par ex., [node:title].

[ctx: registration]
en: Open
fr: Ouvert

[ctx: registration]
en: Closed
fr: Fermé

en: This table defines the registration states available on this site. A default is required and will be used if no states are marked as 'Show on Form'.
fr: Ce tableau définit les statuts d'inscription disponibles sur ce site. Une valeur par défaut est nécessaire et sera utilisée si aucun des statuts n'est marqué "Afficher sur le formulaire".

en: Registration for !title
fr: Inscription pour !title

en: List of registrations for %title. !count spaces are filled.
fr: Liste des inscriptions pour %title. !count places sont occupées.

en: Registration User
fr: Inscription Utilisateur

en: Registrant
fr: Personne inscrite

en: Select who is registering for this event.
fr: Sélectionner qui s'inscrit à cet évènement.

en: Spaces Used
fr: Places utilisées

en: How many spaces were used in this registration.
fr: Combien de places ont été utilisées dans cette inscription ?

en: Registrations settings have been updated.
fr: Les paramètres des inscriptions ont été mises à jour.

en: The number of spaces you wish to reserve. @spaces_remaining spaces remaining.
fr: Le nombre de places que vous souhaitez réserver. Il reste @spaces_remaining places.

en: The number of spaces you wish to reserve. You may register up to @max spaces.
fr: Le nombre de places que vous souhaitez réserver. Vous pouvez réserver jusqu'à @max places.

en: The number of spaces you wish to reserve.
fr: Le nombre de place que vous souhaitez réserver.

en: Sorry, unable to register for %label due to: insufficient spaces remaining.
fr: Désolé, l'inscription de %label est impossible à cause de : manque de places disponibles.

en: When to automatically open registrations. (This uses the !timezone.)
fr: Quand ouvrir automatiquement les inscriptions. (Ceci utilise le !timezone.)

en: site default time zone
fr: Fuseau horaire du site par défaut

en: When to automatically close registrations.. (This uses the !timezone.)
fr: Quand fermer automatiquement les inscriptions. (Ceci utilise le !timezone.)

en: When to send reminders. (This uses the !timezone.)
fr: Quand envoyer des rappels. (Ceci utilise le !timezone.)

en: Spaces allowed
fr: Places autorisées

en: The maximum number of spaces allowed for each registrations. For no limit, use 0. (Default is 1)
fr: Le nombre maximum de places autorisées pour chaque inscription. Pour aucune limite, utiliser 0. (1 par défaut)

en: If selected, each person can create multiple registrations for this event.
fr: Si sélectionnée, chaque personne peut créer plusieurs inscriptions pour cet évènement.
