Entity Registration (7.x-1.7) - en to sv translation catalogue (233 entries)

en: Save configuration
sv: Spara konfiguration

en: delete
sv: radera

en: Register
sv: Registrera

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Author
sv: Författare

en: Subject
sv: Ämne

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Description
sv: Beskrivning

en: Enable
sv: Aktivera

en: view
sv: visa

en: register
sv: registrera

en: Edit
sv: Redigera

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Message
sv: Meddelande

en: Weight
sv: Vikt

en: Settings
sv: Inställningar

en: edit
sv: redigera

en: settings
sv: inställningar

en: Label
sv: Etikett

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Default
sv: Förvald

en: View
sv: Visa

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: User
sv: Användare

en: Email
sv: E-post

en: Email Address
sv: E-postadress

en: Save Settings
sv: Spara inställningar

en: Created
sv: Skapad

en: The subject of the message.
sv: Meddelandets ämnesrad.

en: Active
sv: Aktiv

en: Count
sv: Antal

en: This field is required.
sv: Detta fält är obligatoriskt.

en: Load
sv: Ladda

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: State
sv: Läge

en: Send
sv: Skicka

en: Anonymous
sv: Gäst

en: Template
sv: Mall

en: id
sv: ID

en: Date created
sv: Datum för skapande

en: Message preview
sv: Förhandsgranska meddelande

en: Registration Settings
sv: Inställningar för registering

en: Registration Type
sv: Typ av registrering

en: Registration Form
sv: Registreringsformulär

en: Text to display
sv: Text att visa

en: Entity type
sv: Objektstyp

en: Registration
sv: Registrering

en: export
sv: exportera

en: Scheduling
sv: Schemaläggning

en: Additional Settings
sv: Ytterligare inställningar

en: View link
sv: Länk för visning

en: Delete link
sv: Radera länk

en: Open Date
sv: Öppningsdatum

en: Close Date
sv: Stängningsdatum

en: Edit link
sv: Länk för redigering

en: From Address
sv: Adress från

en: Attended
sv: Deltog

en: Send Reminder
sv: Skicka påminnelse

en: Date updated
sv: Uppdaterad den

en: Show on form
sv: Visa på formulär

en: Reminder
sv: Påminnelse

en: Capacity
sv: Kapacitet

en: Host entity
sv: Värdobjekt

en: -- Select --
sv: -- Välj --

en: Entity bundle
sv: Entitetspaket

en: The human-readable name of this model type.
sv: Det människoläsbara namnet för denna typ av modell.

en: Registration Status
sv: Status för registrering

en: Administer registration
sv: Administrera registrering

en: Created By
sv: Skapad av

en: Registration broadcast sent to @count registrants.
sv: Registreringsutskick skickades till @count registrerade.

en: There are no participants registered for this %type.
sv: Det finns inga deltagare registrerade för denna %type.

en: Registration settings have been saved.
sv: Inställningar för registrering har sparats.

en: registration
sv: registrering

en: Failed to send registration broadcast email to %email.
sv: Det gick inte att skicka e-postutskick till %email.

en: Manage Registrations
sv: Hantera registreringar

en: Registrations
sv: Registreringar

en: Email Registrants
sv: Skicka e-post till registrerade

en: Entity based registration system.
sv: Objektsbaserat registreringssystem.

en: Full Registration
sv: Fullständig registrering

en: The date the registration was created.
sv: Datumet då registreringen skapades.

en: Registrant's email address.
sv: E-postadress till registrant

en: The email to associate with this registration.
sv: E-postadress att associera med den här registreringen.

en: Save Registration
sv: Spara registrering

en: The email address is invalid.
sv: E-postadresen är ogiltig.

en: %mail is already registered for this event.
sv: %mail är redan registrerad för denna aktivitet.

en: Are you sure you want to delete registration %title?
sv: Är du säker på att du vill radera registrering %title?

en: Registration %id has been deleted.
sv: Registrering %id har raderats.

en: The reminder message sent to registrants. Tokens are supported if the module is enabled, E.g., [node:title].
sv: Påminnelsemeddelandet som skickas till registranter. Ersättningstecken stöds om modulen är aktiverad, till exemepl [node:title].

en: Allow multiple registrations
sv: Tillåt flera registreringar

en: From email address to use for confirmations, reminders, and broadcast emails.
sv: E-postadress från att använda för bekräftelser, påminnelser och e-postutskick.

en: Capacity must be a positive integer.
sv: Kapacitet måste vara ett positivt heltal.

en: From email address is invalid.
sv: E-postadress från är ogiltig.

en: Registration %id deleted.
sv: Registrering %id raderad.

en: Administer registration types
sv: Administrera registreringstyper

en: Manage registration types, fields, and display settings.
sv: Hantera registreringstyper, fält och visningsinställningar.

en: There are no registrants for %name
sv: Det finns inga registranter för %name

en: Registration Host Entity
sv: Värdobjekt för registrering

en: The host entity for the registration.
sv: Värdobjekt för registreringen.

en: Registration type
sv: Typ av registrering

en: Enables registrations of a selected type for an entity.
sv: Aktiverar registreringar av en vald typ för ett objelt.

en: -- Disable Registrations --
sv: -- Inaktivera registreringar --

en: Select what type of registrations should be
        enabled for this @type. Depending on the display settings, it will appear
        as either string, registration link, or form.
sv: Välj vilken typ av registreringar som skall aktiveras för denna @type. Beroende på visningsinställningarna visas de antingen som en sträng, registreringslänk eller formulär.

en: Registration Link
sv: Registreringslänk

en: Cardinality on registration fields must be set to one.
sv: Kardinalitet på registreringsfält måste vara satt till ett.

en: An entity can only have one registration field.
sv: Ett objekt kan enbart ha ett registreringsfält.

en: @entity to Registration
sv: @entity till registrering

en: The Registration associated with the @entity entity.
sv: Registreringen associerad med objektet @entity

en: @entity being the Registration
sv: @entity är registreringen

en: Registration to @entity
sv: Registrering till @entity

en: The @entity entity that is associated with the Registration.
sv: Objektet @entity som är associerat med registreringen.

en: @entity from Registration
sv: @entity från registrering

en: A unique machine-readable name for this registration type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
sv: Ett unikt maskinläsbart namn för denna typ av registrering. Det får bara innehålla små bokstäver, siffror och understreck.

en: Save registration type
sv: Spara registreringstyp

en: Delete registration type
sv: Radera registreringstyp

en: Registration Views
sv: Views registrering

en: Registration ID
sv: ID-nummer för registrering

en: Sorry, registrations are no longer available for %name
sv: Tyvärr är inte registreringar tillgängliga längre för %name

en: When to automatically open registrations. Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to disable.
sv: När registreringar skall öppnas automatiskt. Format: %time. Datumformatet är ÅÅÅÅ-MM-DD och %timezone är tidszonsskillnaden från UTC. Lämna tomt för att inaktivera.

en: When to automatically close registrations. Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to disable.
sv: När registreringar skall stängas automatiskt. Format: %time. Datumformatet är ÅÅÅÅ-MM-DD och %timezone är tidszonsskillnaden från UTC. Lämna tomt för att inaktivera.

en: Date is invalid.
sv: Datum är ogiltig.

en: View, edit, delete, and manage all registrations, regardless of type.
sv: Visa, redigera, radera och hantera alla registreringar oavsett typ.

en: %type_name: Administer settings
sv: %type_name: Administrera inställningar

en: %type_name: View all registrations
sv: %type_name: Visa alla registreringar

en: %type_name: View own registrations
sv: %type_name: Visa egna registreringar

en: %type_name: Create new registration
sv: %type_name: Skapa ny registrering

en: %type_name: Edit own registrations
sv: %type_name: Redigera egna registreringar

en: %type_name: Edit any registrations
sv: %type_name: Redigera registreringar

en: %type_name: Delete own registrations
sv: %type_name: Radera egna registreringar

en: %type_name: Delete any registrations
sv: %type_name: Radera registreringar

en: %type_name: Register other accounts
sv: %type_name: Registrera andra konton

en: %type_name: Register other people
sv: %type_name: Registrera andra personer

en: Myself
sv: Mig själv

en: Other account
sv: Annat konto

en: Other person
sv: Annan person

en: Entity Link
sv: Länk för objekt

en: Link to host entity.
sv: Länk för värdobjekt.

en: When the registration was created.
sv: När registreringen skapades.

en: When the registration was updated.
sv: När registreringen uppdaterades.

en: Slots Used
sv: Använda platser

en: User who created the registration.
sv: Användare som skapade registreringen.

en: User associated with this registration.
sv: Användare associerad med den här registreringen.

en: This registration is for:
sv: Denna registrering är för:

en: Select a user by typing their username to get a list of matches.
sv: Välj en användare genom att skriva deras användarnamn för att få en lista med träffar.

en: You are already registered for this event.
sv: Du är redan registrerad för denna aktivitet.

en: %user is already registered for this event.
sv: %user är redan registrerad för denna aktivitet.

en: %user is not a valid user.
sv: %user är inte en giltig användare.

en: If checked, a reminder will be sent to registrants on the following date.
sv: Om markerad, kommer en påminnelse att skickas till registranter på följande datum.

en: Contains information about registration settings for entities.
sv: Innehåller information om registreringsinställningar för objekt.

en: When the entity will open for registrations.
sv: När objektet kommer öppna för registreringar.

en: When the entity will no longer accept registrations.
sv: När objektet inte längre tillåter registreringar.

en: Slots Total
sv: Totalt antal platser

en: Maximum number of slots for an entity.
sv: Största antal platser för ett objekt.

en: Provide a link to view a registration.
sv: Tillhandahåll en länk för att visa en registrering.

en: Provide a link to edit a registration.
sv: Tillhandahåll en länk för att redigera en registrering.

en: Provide a link to delete a registration.
sv: Tillhandahåll en länk för att radera en registrering.

en: @entity to Registration Settings
sv: @entity till registreringsinställningar

en: The Registration settings associated with the @entity entity.
sv: Registreringsinställningar associerade med objektet @entity.

en: Registration Settings Link
sv: Länk för registreringsinställningar

en: Provide a link to edit registration settings for an entity.
sv: Tillhandahåll en länk för att redigera registreringsinställningar för ett objekt.

en: Show registration status for an entity.
sv: Visa registreringsstatus för ett objekt.

en: Entity Registration Views integration
sv: Integration med objektsregistrering i Views

en: Administer registration states
sv: Administrera registreringsstatus

en: Manage registration states, fields, and display settings.
sv: Hantera registreringsstatus, fält och visningsinställningar.

en: State of the registration.
sv: Status för registreringen.

en: Administer Registration items, such as types, states, etc.
sv: Administrera registreringselement, till exempel typer, statusar, etc.

en: Registration State
sv: Registreringsstatus

en: Registration states
sv: Registreringsstatus

en: Manage registration entity types, including adding and removing fields and the display of fields.
sv: Hantera typer av registreringsobjekt, inklusive att lägga till och ta bort fält och visningen av fält.

en: State of this registration
sv: Status för den här registreringen

en: Check to enable registrations.
sv: Kryssa i för att aktivera registreringar.

en: The maximum number of registrants. Leave at 0 for no limit.
sv: Det största antalet registranter. Ange 0 för ingen gräns.

en: Reminder Date
sv: Påminnelsedatum

en: When to send reminders. Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC.
sv: När påminnelser skall skickas. Format: %time. Datumformatet är ÅÅÅÅ-MM-DD och %timezone är tidszonsskillnaden från UTC.

en: If sending a reminder, provide a date and template.
sv: Om en påminnelse skickas, tillhandahåll ett datum och en mall.

en: Reminder date is invalid.
sv: Påminnelsedatum är ogiltig.

en: The human-readable name of this registration state.
sv: Det människoläsbara namnet för den här registreringsstatusen.

en: A unique machine-readable name for
        this registration state. It must only contain lowercase letters,
         numbers, and underscores.
sv: Ett unikt maskinläsbart namn för den här registreringsstatusen. Det får bara innehålla små bokstäver, siffror och understreck.

en: Your registration states have been saved.
sv: Din registreringsstatus har sparats.

en: Label !required
sv: Etikett !required

en: Roles that can register
sv: Roller som kan registrera

en: Override the default access control settings by selecting which roles can %register for this event.
sv: Åsidosätt de förvalda inställningarna för åtkomstkontroll genom att välja vilka roller som kan %register till denna aktivitet.

en: Registration Entity Access
sv: Objektsåtkomst för registrering

en: Provides per entity access control for registration.
sv: Tillhandahåller åtkomstkontroll per objet för registrering.

en: Default Registration settings
sv: Förvalda registreringsinställningar

en: Enter the message you want to send to %name registrants. Tokens are supported if the module is enabled, E.g., [node:title].
sv: Ange det meddelande du vill skicka till %name registranter. Ersättningstecken stöds om modulen är aktiverad, till exempel [node:title].

en: %type_name: Administer own settings
sv: %type_name: Administrera egna inställningar

en: There was a problem submitting your registration.
sv: Det uppstod ett problem med att skicka din registrering.

en: Save Registration state
sv: Spara registreringsstatus

[ctx: registration]
en: Open
sv: Öppen

[ctx: registration]
en: Closed
sv: Stängd

en: Allow changing registration settings for all entities of this type.
sv: Tillåt ändring av registreringsinställningar för alla objekt av denna typ.

en: Allow changing registration settings for entities which a user has edit access.
sv: Tillåt ändring av registreringsinställningar för objekt där en användare har redigeringsåtkomst.

en: The unique ID of the registration.
sv: Det unika ID-numret för registreringen.

en: The type of the registration.
sv: Registreringstypen.

en: Host entity type
sv: Typ av värdobjekt

en: The entity type of the host entity.
sv: Objektstypen för värdobjektet.

en: Host entity ID
sv: ID för värdobjekt

en: The entity ID of the host entity.
sv: Objekts-ID för värdobjektet.

en: Slots consumed
sv: Förbrukade platser

en: How many slots the registration consumes from the host entity.
sv: Hur många platser registreringen använder från värdobjektet.

en: The date the registration was most recently updated.
sv: Datumet då registreringen senast uppdaterades.

en: The host entity.
sv: Objektet för värden.

en: Author entity
sv: Författarobjekt

en: The user who created the registration.
sv: Användaren som skapade registreringen.

en: User entity
sv: Användarobjekt

en: The entity for which the registration belongs to. Usually a user.
sv: Objektet för vilken registreringen tillhör. Vanligtvis en användare.

en: Anonymous e-mail
sv: E-post från anonym

en: An e-mail address associated with the registration of an anonymous user.
sv: En e-postadress associerad med registreringen från en anonym användare.

en: State entity
sv: Status för objekt

en: The state of the registration.
sv: Statusen för registreringen.

en: You are registering: %who
sv: Du registrerar: %who

en: %type_name: Edit registration state
sv: %type_name: Redigera registreringsstatus

en: Tokens related to individual Registrations.
sv: Ersättningstecken relaterade till individuella registreringar.

en: Optional label to use when displaying the registration title or link. Leave blank to use the parent event's label.
sv: Valfri etikett att använda vid visning av registreringens titel eller länk. Lämna tomt för att använda den ovanliggande aktivitetens etikett.

en: Registration label: @label.
sv: Registreringsetikett: @label.

en: Registration label: Parent label.
sv: Registreringsetikett: Ovanliggande etikett.

en: Sorry, unable to register for %label due to: %errors.
sv: Tyvärr, kunde inte registrera till %label på grund av: %errors.

en: Registrant e-mail
sv: E-post från registrant

en: Either the user email address, if registration is for a user, or the anonymous user email property.
sv: Antingen användarens e-postadress om registrering är för en användare, eller den anonyma användarens e-postadress.

en: Enable wait list
sv: Aktivera väntelista

en: When wait list is enabled, registrations made after capacity has been reached will be set to the wait list state.
sv: När väntelista är aktiverad kommer registreringar som görs efter att kapacitet är nådd att ställas in på statusen väntelista.

en: Wait list capacity
sv: Kapacitet på väntelista

en: The maximum number of registrants on the wait list. Leave at 0 for no limit.
sv: Det största antalet registranter på väntelistan. Ange 0 för ingen gräns.

en: Wait list
sv: Väntelista

en: Special state for registrations after capacity is reached.
sv: Särskild status för registreringar när kapacitet är nådd.

en: Registration placed on the wait list.
sv: Registrering placerad på väntelistan.

en: Registration Wait list
sv: Väntelista för registrering

en: Provides a special registration state that acts as a wait list.
sv: Tillhandahåller ett särskilt registreringsläge som fungerar som en väntelistan.

en: This table defines the registration states available on this site. A default is required and will be used if no states are marked as 'Show on Form'.
sv: Denna tabell anger tillgängliga registreringsstatusar på denna webbplats. En förvald krävs och kommer att användas om ingen status markeras som "Visa på formulär".

en: Registration for !title
sv: Registrering för !title

en: The user registered for this event.
sv: Användaren registrerade sig för denna aktivitet.
