Entity Registration (7.x-1.0-beta1) - en to tr translation catalogue (89 entries)

en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: delete
tr: sil

en: Register
tr: Kaydol

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Author
tr: Yazar

en: Closed
tr: Kapalı

en: Subject
tr: Konu

en: Actions
tr: Eylemler

en: Cancel
tr: İptal

en: Description
tr: Açıklama

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: view
tr: görüntüle

en: register
tr: kayıt

en: Edit
tr: Düzenle

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Message
tr: İleti

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Settings
tr: Ayarlar

en: edit
tr: düzenle

en: settings
tr: ayarlar

en: Label
tr: Etiket

en: Default
tr: Varsayılan

en: Open
tr: Açık

en: View
tr: Görüntüle

en: Updated
tr: Güncellenme

en: User
tr: Kullanıcı

en: Email
tr: E-posta

en: Save Settings
tr: Ayarları Kaydet

en: Created
tr: Oluşturulma

en: The subject of the message.
tr: İletinin konusu.

en: Default settings
tr: Varsayılan ayarlar

en: Active
tr: Etkin

en: Count
tr: Sayaç

en: This field is required.
tr: Bu alan zorunludur.

en: Load
tr: Yükle

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: State
tr: Durum

en: Send
tr: Gönder

en: Anonymous
tr: Adsız

en: Template
tr: Şablon

en: Pending
tr: Bekleyen

en: Entity
tr: Nesne

en: Complete
tr: Tamam

en: Registration Type
tr: Kaydolma Türü

en: Canceled
tr: İptal edilenler

en: Registration Form
tr: Kayıt Formu

en: Text to display
tr: Görüntülenecek metin

en: Registration
tr: Kayıt

en: export
tr: dışarı ver

en: Scheduling
tr: Zamanlama

en: View link
tr: Bağlantıyı görüntüle

en: Delete link
tr: Bağlantıyı sil

en: Open Date
tr: Açılış Tarihi

en: Close Date
tr: Kapanış Tarihi

en: Edit link
tr: Bağlantıyı düzenle

en: Show on form
tr: Formda göster

en: Administer registration
tr: Kayıt yönet

en: Manage Registrations
tr: Kayıtları Yönet

en: Registrations
tr: Kayıtlar

en: Full Registration
tr: Tam Kayıt

en: Administer registration types
tr: Kaydolma türlerini yönet

en: Manage registration types, fields, and display settings.
tr: Kaydolma türlerini, alanlarını ve görüntüleme ayarlarını yönetin.

en: Registration type
tr: Kaydolma türü

en: Registration Link
tr: Kayıt Bağlantısı

en: Save registration type
tr: Kaydolma türünü kaydet

en: Delete registration type
tr: Kaydolma türünü sil

en: Enter the message you want to send to @name registrants.
tr: %name katılımcılarına göndermek istediğiniz iletiyi girin.

en: %type_name: Administer settings
tr: %type_name: Ayarları yönetme

en: %type_name: View all registrations
tr: %type_name: Tüm kaydoluşları gör

en: %type_name: View own registrations
tr: %type_name: Kendi kaydoluşlarını gör

en: %type_name: Create new registration
tr: %type_name: Yeni davet oluşturma

en: %type_name: Edit own registrations
tr: %type_name: Kendi kaydoluşlarını düzenle

en: %type_name: Edit any registrations
tr: %type_name: Herhangi bir kaydı düzenle

en: %type_name: Delete own registrations
tr: %type_name: Kendi kayıtlarını sil

en: %type_name: Delete any registrations
tr: %type_name: Herhangi bir daveti silme

en: %type_name: Register other accounts
tr: %type_name: Diğer hesapları kaydet

en: %type_name: Register other people
tr: %type_name: Başkalarını kaydet

en: When the registration was created.
tr: Kaydın ne zaman oluşturulduğu.

en: When the registration was updated.
tr: Kaydın ne zaman güncellendiği.

en: Administer registration states
tr: Kaydolma aşamalarını yönet

en: State of the registration.
tr: Kaydın durumu

en: Registration has been completed.
tr: Kayıt tamamlandı.

en: Registration is pending.
tr: Kayıt beklemede.

en: Registration was cancelled
tr: Kayıt iptal edildi.

en: Registration State
tr: Kayıt Durumu

en: Registration states
tr: Kayıt durumları

en: This table defines the registration states available on this site.
        The Default will be used if no states are marked as Show on Form.
tr: Bu tablo bu sitedeki kayıt durumlarını tanımlar.
        Bunlardan hİçbiri Formda Göster olarak işaretlenmemişse, öntanımlı olan kullanılacaktır.

en: Label !required
tr: Etiket !required
