Entity Registration (7.x-2.0-beta2) - en to es translation catalogue (111 entries)

en: Save configuration
es: Guardar configuración

en: delete
es: eliminar

en: Status
es: Estado

en: Register
es: Registro

en: Delete
es: Eliminar

en: Operations
es: Operaciones

en: Author
es: Autor

en: Subject
es: Asunto

en: Actions
es: Acciones

en: Cancel
es: Cancelar

en: Description
es: Descripción

en: Enable
es: Activar

en: view
es: vista

en: register
es: registrar

en: Edit
es: Editar

en: Search
es: Buscar

en: Reset
es: Restablecer

en: This action cannot be undone.
es: Esta acción no se puede deshacer.

en: Message
es: Mensaje

en: Weight
es: Peso

en: Settings
es: Configuración

en: edit
es: editar

en: settings
es: configuración

en: Label
es: Etiqueta

en: Preview
es: Vista previa

en: Default
es: Por defecto

en: View
es: Ver

en: Updated
es: Actualizado

en: Email
es: Correo electrónico

en: Email Address
es: Dirección de correo electrónico

en: Save Settings
es: Guardar opciones

en: Created
es: Creado

en: The subject of the message.
es: El asunto del mensaje.

en: Active
es: Activo

en: Count
es: Número

en: This field is required.
es: Este campo es obligatorio.

en: Load
es: Cargar

en: Unlimited
es: Ilimitado

en: State
es: Estado

en: Send
es: Enviar

en: Anonymous
es: Anónimo

en: Template
es: Plantilla

en: Date created
es: Fecha de creación

en: Registration Settings
es: Configuracion de Registro

en: Registration Type
es: Tipo de registro

en: Enter the terms you wish to search for.
es: Escriba lo que quiere buscar.

en: Registration Form
es: Formulario de Registro

en: Devel
es: Desarrollo

en: Text to display
es: Texto para mostrar

en: Entity type
es: Tipo de entidad

en: Registration
es: Registro

en: export
es: exportar

en: Scheduling
es: Planificación

en: Spaces
es: Espacios

en: Additional Settings
es: Opciones adicionales

en: View link
es: Enlace de vista

en: Delete link
es: Enlace de borrado

en: Open Date
es: Fecha de apertura

en: Close Date
es: Fecha de cierre

en: Edit link
es: Enlace de edición

en: Attended
es: Asistió

en: Send Reminder
es: Enviar Recordatorio

en: Date updated
es: Fecha actualizada

en: Show on form
es: Mostrar en formulario

en: Reminder
es: Recordatorio

en: Capacity
es: Capacidad

en: Host entity
es: Entidad de host

en: -- Select --
es: --Seleccionar--

en: Entity bundle
es: Colección de campos de Entidad

en: Registration Status
es: Estado de Registro

en: Administer registration
es: Administrar Registros

en: Created By
es: Creado por

en: There are no participants registered for this %type.
es: No hay participantes registrados para este %type

en: Registration settings have been saved.
es: Las opciones de registro se han guardado.

en: registration
es: registro

en: Manage Registrations
es: Administrar Registros

en: Registrations
es: Registros

en: The date the registration was created.
es: La fecha que el registro fue creado

en: Registrant's email address.
es: Email del participante

en: Save Registration
es: Guardar Registro

en: The email address is invalid.
es: El email es invalido

en: %mail is already registered for this event.
es: %mail ya esta inscrito para este evento

en: Are you sure you want to delete registration %title?
es: Esta segur@ que desea eliminar el registro %title?

en: Allow multiple registrations
es: Permitir multiples registros

en: Registration type
es: Tipo de Registro

en: -- Disable Registrations --
es: Inscripcion Desactivada

en: Registration Link
es: Enlace de Registro

en: Save registration type
es: Guardar tipo de registro

en: Delete registration type
es: Borrar tipo de registro

en: Sorry, registrations are no longer available for %name
es: Lo sentimos, no hay mas cupos para %name

en: Date is invalid.
es: La fecha es invalida

en: %type_name: View all registrations
es: Ver todos los registros

en: %type_name: Edit own registrations
es: %type_name: Editar mis registros

en: Myself
es: Usted

en: Other person
es: Otra persona

en: Slots Used
es: Cupos Usados

en: User who created the registration.
es: El usuario que creo el registro

en: This registration is for:
es: Esta reservación es para:

en: You are already registered for this event.
es: Usted ya esta inscrito para este evento.

en: Slots Total
es: Total de Cupos

en: Registration Settings Link
es: Enlace de Configuracion de Registros

en: The maximum number of registrants. Leave at 0 for no limit.
es: El numero maximo de participantes. Dejelo en 0 para ilimitado

en: Confirmation Message
es: Mensaje de confirmacion

[ctx: registration]
en: Open
es: Abierto

[ctx: registration]
en: Closed
es: Cerrado

en: Slots consumed
es: Cupos consumidos

en: The date the registration was most recently updated.
es: La fecha de registro que fue actualizada más recientemente.

en: Anonymous e-mail
es: E-mail anonimo

en: Enable wait list
es: Activar lista de espera

en: Wait list
es: Lista de espera

en: The number of spaces you wish to reserve. @spaces_remaining spaces remaining. You may register up to @max spaces.
es: El numero de cupos que desea reservar. @spaces_remaining Cupos Disponibles. Puede reservar hasta @max cupos.
