Relation (7.x-1.0-beta3) - en to fr translation catalogue (130 entries)

en: Title
fr: Titre

en: delete
fr: supprimer

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Author
fr: Auteur

en: List
fr: Lister

en: Cancel
fr: Annuler

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Edit
fr: Modifier

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Import
fr: Importer

en: Export
fr: Exporter

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: Default
fr: Par défaut

en: View
fr: Voir

en: Revision ID
fr: Identifiant (ID) de version

en: Number of rows
fr: Nombre de lignes

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Clear
fr: Vider

en: Entity
fr: Entité

en: Date created
fr: Date de création

en: @type: deleted %title.
fr: @type : %title supprimé.

en: Export data
fr: Exporter les données

en: Any
fr: Tout

en: Target
fr: Cible

en: @type %title has been deleted.
fr: Le contenu '%title', de type '@type', a été supprimé.

en: Generate
fr: Générer

en: export
fr: exporter

en: Infinite
fr: Infini

en: Create Date
fr: Date de création

en: manage fields
fr: gérer les champs

en: Edit URL
fr: Modifier l'URL

en: Date changed
fr: Date de modification

en: Pick
fr: Choisir

en: display fields
fr: afficher les champs

en: Minimum Arity
fr: Arité minimum

en: Maximum Arity
fr: Arité maximum

en: Are you sure you want to delete the %label relation type?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le type de relation %label ?

en: The %label relation type has been deleted.
fr: Le type de relation %label a été supprimé.

en: Administer Relation types
fr: Administrer les types de relations

en: Create Relations
fr: Créer des relations

en: Create Relations between entities.
fr: Créer des relations entre entités.

en: Edit Relations
fr: Modifier les Relations

en: Edit fields on existing relations.
fr: Modifier les champs des relations existantes.

en: Delete Relations
fr: Supprimer les Relations

en: Delete existing relations.
fr: Supprimer les relations existantes.

en: Are you sure you want to delete relation %rid?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la relation %rid ?

en: Relations !relations have been deleted.
fr: Les relations !relations ont été supprimées.

en: Edit relation type
fr: Modifier le type de relation

en: Describes relationships between entities.
fr: Décrit les relations entre les entités.

en: Select an entity
fr: Sélectionner une entité

en: Create relation
fr: Créer une relation

en: Created new !link from !list
fr: Nouveau(elle) !link créé(e) à partir de !list

en: Stores relationships between entities.
fr: Stocke les relations entre entités.

en: Endpoints
fr: Extrémités

en: Relation endpoint
fr: Extrémité de la relation

en: This field contains the endpoints of the relation
fr: Ce champ contient les extrémités de la relation

en: Endpoints table
fr: Tableau des extrémités

en: Relation types
fr: Types de relations

en: How many relations would you like to generate of each type?
fr: Combien de relations voulez-vous générer pour chaque type ?

en: Kill all existing relations first.
fr: Détruire d'abord toute relation existante.

en: Deleted the %label relation type.
fr: Type de relation %label supprimé.

en: Tokens related to individual relations.
fr: Jetons associés aux relations individuelles

en: Relation ID
fr: ID de la relation

en: The unique ID of the relation.
fr: L'ID unique de la relation.

en: The unique ID of the relation's latest revision.
fr: L'ID unique de la dernière révision de la relation.

en: Relation type
fr: Type de relation

en: The type of the relation.
fr: Le type de la relation.

en: Relation type label
fr: Étiquette du type de relation

en: The URL of the relation.
fr: L'URL de la relation.

en: The URL of the relation's edit page.
fr: L'URL de la page de modification de la relation.

en: The date the relation was created.
fr: La date de création de la relation.

en: The date the relation was most recently updated.
fr: La date de dernière mise à jour de la relation.

en: The author of the relation.
fr: L'auteur de la relation.

en: Export Relation types
fr: Exporter les types de relations

en: Export relation types.
fr: Exporter les types de relations.

en: Add relation type
fr: Ajouter un type de relation

en: Generate relations
fr: Générer des relations

en: Relation Entity Collector
fr: Collecteur d'entités de Relation

en: Entity Collector
fr: Collecteur d'entités

en: Provides a relationship from @left to @right via the relation @relation_type_label
fr: Fournit une relation de @left à @right via la relation @relation_type_label

en: Reverse label
fr: Rétablir l'étiquette

en: The endpoints of the relation.
fr: Les extrémités de la relation.

en: Other endpoint
fr: Autre extrémité

en: Natural language
fr: Langage naturel

en: Select a relation type
fr: Sélectionner un type de relation

en: Picked entities
fr: Entités choisies

en: Please select a relation type.
fr: Veuillez sélectionner un type de relation.

en: Please select an entity.
fr: Veuillez sélectionner une entité.

en: No relationship types available. <a href="@link">Add relationship type</a>.
fr: Aucun type de relation disponible. <a href="@link">Ajouter un type de relation</a>.

en: relation types
fr: types de relations

en: There are currently no relations on your site.
fr: Il n'y a actuellement aucune relation dans le site.

en: Relation type name
fr: Nom du type de relation

en: Enter the machine name to use for this relation type if it is different from the relation type to be imported. Leave blank to use the name of the relaiton type below.
fr: Saisir le nom système à utiliser avec ce type de relation s'il est différent du type de relation à importer. Laisser vide pour utiliser le nom du type de relation ci-dessous.

en: Unable to interpret relation type code.
fr: Impossible d'interpréter le code du type de relation.

en: Successfully imported @relation_type
fr: @relation_type importé avec succés

en: Generated @number_relations relations.
fr: @number_relations relations générées.

en: After saving a new relation
fr: Après l'enregistrement d'une nouvelle relation

en: Loads related entities
fr: Charge les entités associées

en: List of related entities
fr: Liste des entités reliées

en: The internal numeric ID of the relation.
fr: L'ID numérique interne de la relation.

en: @type (source endpoint)
fr: @type (extrémité source)

en: @type (target endpoint)
fr: @type (extrémité cible)

en: Administer Relations
fr: Administrer les relations

en: Administer existing relations.
fr: Administrer les relations existantes.

en: Import  relation type
fr: Importer un type de relation

en: View, edit and delete all the available relations on your site.
fr: Visualiser, modifier et supprimer toutes les relations disponibles dans votre site.

en: The !relation_type relation type does not exist.
fr: Le type de relation !relation_type n'existe pas.

en: The !relation_type is unique but the relation already exists.
fr: !relation_type est unique mais la relation existe déjà.

en: Relation Endpoints Field
fr: Champ des extrémités de la relation

en: Relation Add
fr: Ajouter une relation

en: No entity found, can't create a relation!
fr: Aucune entité trouvée, impossible de créer une relation !

en: Create a relation from
fr: Créer une relation à partir de

en: Relation Add block
fr: Bloc d'ajout de relation

en: No edit widget
fr: Aucun widget de modification

en: Selector shows all entities loaded on this page.
fr: Le sélecteur montre toutes les entités chargées sur cette page.

en: The relation ID.
fr: L'ID de la relation.

en: The relation type.
fr: Le type de relation.

en: The relation revision ID.
fr: L'ID de révision de la relation.

en: The relation uid.
fr: L'uid de la relation.

en: Relation Author
fr: Auteur de la relation

en: The date when the relation was created.
fr: La date de création de la relation.

en: Change Date
fr: Modifier la date

en: The date when the relation was last changed.
fr: Date de la dernière modification de la relation.

en: The number of rows in this relation.
fr: Le nombre de lignes dans cette relation.

en: Relation: @relation_type_label (@left -> relation)
fr: Relation : @relation_type_label (@left -> relation)

en: Relation: @relation_type_label (relation -> @right)
fr: Relation : @relation_type_label (relation -> @right)
