Relation (7.x-1.0-beta3) - en to pt translation catalogue (64 entries)

en: Title
pt: Título

en: delete
pt: eliminar

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: List
pt: Lista

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Advanced options
pt: Definições avançadas

en: Edit
pt: Editar

en: This action cannot be undone.
pt: Esta ação não pode ser desfeita.

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Import
pt: Importar

en: Export
pt: Exportar

en: Label
pt: Etiqueta

en: Save
pt: Guardar

en: Default
pt: Por defeito

en: View
pt: Mostrar

en: Revision ID
pt: ID da revisão

en: Number of rows
pt: Número de linhas

en: Anonymous
pt: Anónimo

en: Clear
pt: Limpar

en: Source
pt: Fonte

en: Entity
pt: Entidade

en: Date created
pt: Data de criação

en: @type: deleted %title.
pt: @type: %title eliminado.

en: Export data
pt: Exportar dados

en: Any
pt: Qualquer

en: Target
pt: Destino

en: @type %title has been deleted.
pt: @type %title foi eliminado.

en: Generate
pt: Gerar

en: Relations
pt: Relações

en: export
pt: exportar

en: Infinite
pt: Infinito

en: Relation
pt: Relação

en: manage fields
pt: gerir campos

en: Unique
pt: Único

en: Edit URL
pt: Editar URL

en: Date changed
pt: Data da alteração

en: Pick
pt: Escolher

en: display fields
pt: mostrar campos

en: Are you sure you want to delete the %label relation type?
pt: Tem a certeza de que deseja eliminar o %label tipo de relação?

en: The %label relation type has been deleted.
pt: O %label tipo de relação foi eliminado

en: relation
pt: relação

en: Administer Relation types
pt: Administrar tipos de relação

en: Create, edit, delete, and perform administration tasks for relation types.
pt: Criar, editar, eliminar e executar tarefas de administração para os tipos de relação.

en: Create Relations
pt: Criar Relações

en: Create Relations between entities.
pt: Criar relações entre entidades.

en: Edit Relations
pt: Editar Relações

en: Edit fields on existing relations.
pt: Editar campos nas relações existentes.

en: Delete Relations
pt: Eliminar Relações

en: Delete existing relations.
pt: Eliminar relações existentes.

en: Are you sure you want to delete relation %rid?
pt: Tem certeza de que deseja eliminar a relação %rid?

en: Edit relation type
pt: Editar tipo de relação

en: Describes relationships between entities.
pt: Descrever os relacionamentos entre entidades.

en: Select an entity
pt: Selecionar uma entidade

en: Create relation
pt: Criar relação

en: Created new !link from !list
pt: Criou novas !link a partir de !list

en: Stores relationships between entities.
pt: Armazena relacionamentos entre entidades.

en: Relation @rid
pt: Relação @rid

en: <h4>Part of !link</h4>
pt: <h4>Parte do!link</h4>

en: Relation Dummy Field
pt: Campo fictício da relação

en: Dummy field to display relation data inline on entities.
pt: Campo fictício para exibir dados na relação em linha de entidades.
