Relation (7.x-1.0-rc2) - en to tr translation catalogue (168 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: delete
tr: sil

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: List
tr: Liste

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Advanced options
tr: Gelişmiş seçenekler

en: Edit
tr: Düzenle

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: Default
tr: Varsayılan

en: View
tr: Görüntüle

en: Revision ID
tr: Sürüm ID

en: Number of rows
tr: Satır sayısı

en: Anonymous
tr: Adsız

en: Clear
tr: Temizle

en: Source
tr: Kaynak

en: Entity
tr: Nesne

en: Date created
tr: Oluşturulma tarihi

en: @type: deleted %title.
tr: @type: %title silindi.

en: Export data
tr: Verileri dışarı aktar

en: Any
tr: Herhangi

en: Target
tr: Hedef

en: @type %title has been deleted.
tr: @type %title silindi.

en: Generate
tr: Oluştur

en: Relations
tr: İlişkiler

en: export
tr: dışarı ver

en: Infinite
tr: Sınırsız

en: Relation
tr: İlişki

en: Create Date
tr: Oluşturma Tarihi

en: manage fields
tr: alanları yönet

en: Unique
tr: Özgün (ünik)

en: Edit URL
tr: URL düzenle

en: Date changed
tr: Değiştirilme tarihi

en: Pick
tr: Seç

en: display fields
tr: alanları göster

en: Minimum Arity
tr: Enaz Nesne (arity)

en: Maximum Arity
tr: Ençok Nesne (arity)

en: Are you sure you want to delete the %label relation type?
tr: %label ilişki tipini silmek istediğine emin misin?

en: The %label relation type has been deleted.
tr: %label isimli ilişki türü silindi.

en: relation
tr: ilişki

en: Administer Relation types
tr: İlişki türlerini yönet

en: Create, edit, delete, and perform administration tasks for relation types.
tr: İlişki türlerini oluştur, düzenle, sil ve ilişki türleri için yönetimsel işlemler yürüt.

en: Create Relations
tr: İlişki Oluştur

en: Create Relations between entities.
tr: Nesneler arasında ilişki oluştur.

en: Edit Relations
tr: İlişkileri Düzenle

en: Edit fields on existing relations.
tr: Mevcut ilişkilerin alanlarını düzenle.

en: Delete Relations
tr: İlişkileri Sil

en: Delete existing relations.
tr: Mevcut ilişkileri sil.

en: Are you sure you want to delete relation %rid?
tr: %rid ilişkisini silmek istediğine emin misin?

en: Relations !relations have been deleted.
tr: !relations ilişkileri silindi.

en: Edit relation type
tr: İlişki türünü düzenle

en: Describes relationships between entities.
tr: Nesneler arasında ilişkiler tanımlar.

en: Select an entity
tr: Bir nesne seçiniz

en: Create relation
tr: İlişki oluştur

en: Created new !link from !list
tr: !list listesinden bir !link bağlantısı oluşturuldu

en: Stores relationships between entities.
tr: Nesneler arasındaki ilişkileri tutar.

en: Relation @rid
tr: @rid ilişkisi

en: <h4>Part of !link</h4>
tr: <h4>!link parçası</h4>

en: Endpoints
tr: Uçlar

en: Relation endpoint
tr: İlişki uç noktaları

en: This field contains the endpoints of the relation
tr: Bu alan ilişkinin uç noktalarını içerir

en: Endpoints table
tr: Uç noktalar tablosu

en: A directional relation is one that does not imply the reverse relation. For example, a "likes" relation is directional (A likes B does not neccesarily mean B likes A), whereas a "similar to" relation is non-directional (A similar to B implies B similar to A. Non-directional relations are also known as symmetric relations.
tr: Yönlü bir ilişki, ters yönü içermeyen ilişkidir. Örneğin "sever" ilişkisi yönlüdür (A B'yi sever durumu B'nin A'yı sevmesini gerektirmez), ama "benzerdir" ilişkisi yönsüzdür (A B'ye benzer durumu B A'ya benzer durumunu da içerir). Yönsüz ilişkiler simetrik ilişki olarak da bilinir.

en: A transitive relation implies that the relation passes through intermediate entities (ie. A=>B and B=>C implies that A=>C). For example "Ancestor" is transitive: your ancestor's ancestor is also your ancestor. But a "Parent" relation is non-transitive: your parent's parent is not your parent, but your grand-parent.
tr: Geçişli bir ilişki, ilişkinin ara nesnelerden geçtiğini ifade eder (yani A=>B ve B=>C durumu A=>C ifade eder). Örneğin "Ata" geçişlidir: sizin atanızın atası aynı zamanda sizin de atanızdır. Ama "Anababa" ilişkisi geçişli değildir: Anababanızın anababası sizin anababanız değil büyük anne/babanızdır.

en: Whether relations of this type are unique (ie. they can not contain exactly the same end points as other relations of this type).
tr: Bu türden ilişkilerin özgünlüğü (yani, bu türden diğer ilişkilerde varolan uç noktaları kullanmaması).

en: Minimum number of entities joined by relations of this type (e.g. three siblings in one relation). <em>In nearly all cases you will want to leave this set to 2</em>.
tr: Bu türden ilişkilerle bağlanan en az nesne sayısı (örneğin bir ilişkide üç kardeş gibi). <em>Hemen tüm durumlarda bunu 2 olarak bırakacaksınız</em>.

en: Maximum number of entities joined by relations of this type. <em>In nearly all cases you will want to leave this set to 2</em>.
tr: Bu türden ilişkilerle bağlanan en fazla nesne sayısı. <em>Hemen tüm durumlarda bunu 2 olarak bırakacaksınız</em>.

en: The %relation_type relation type has been saved.
tr: %relation_type ilişki türü kaydedildi.

en: Relation types
tr: İlişki türleri

en: Select relation types to create relations from. If no types are selected, relations will be generated for all types.
tr: İlişkilerin oluşturulacağı ilişki türlerini seçin. Hiçbir tür seçilmezse ilişkiler bütün türler için oluşturulacaktır.

en: How many relations would you like to generate of each type?
tr: Her bir türden kaç ilişki oluşturmak istiyorsunuz?

en: Kill all existing relations first.
tr: Önce tüm mevcut ilişkileri kaldırın.

en: Deleted the %label relation type.
tr: %label ilişki türü silindi.

en: Relation has too few end points (:relation_type min arity :min_arity)
tr: İlişkinin çok az uç noktası var (:relation_type min arity :min_arity)

en: Relation has too many end points (:relation_type max arity :max_arity)
tr: İlişkinin çok fazla uç noktası var (:relation_type max arity :max_arity)

en: The %relation_type relation type does not allow @bundle entities as target.
tr: %relation_type ilişki türü hedef olarak @bundle nesnelere izin vermez.

en: The %relation_type relation type does not allow @bundle entities as source.
tr: %relation_type ilişki türü kaynak olarak @bundle nesnelere izin vermez.

en: The %relation_type relation type does not allow @bundle entities as an endpoint.
tr: %relation_type ilişki türü uç nokta olarak @bundle nesnelere izin vermez.

en: Tokens related to individual relations.
tr: Her bir ilişkiye özgü değişkenler.

en: Relation ID
tr: İlişki ID

en: The unique ID of the relation.
tr: İlişkinin özgün ID numarası.

en: The unique ID of the relation's latest revision.
tr: İlişkinin son değişikliğinin özgün ID'si.

en: Relation type
tr: İlişki türü

en: The type of the relation.
tr: İlişkinin türü

en: Relation type label
tr: İlişki türünün etiketi

en: The human-readable name of the relation type.
tr: İlişki türünün kullanıcıya görünen adı.

en: The URL of the relation.
tr: İlişkinin URL'si.

en: The URL of the relation's edit page.
tr: İlişkinin düzenleme sayfasının URL'si.

en: The date the relation was created.
tr: İlişkinin oluşturulduğu tarih.

en: The date the relation was most recently updated.
tr: İlişkinin en son güncellendiği tarih.

en: The author of the relation.
tr: İlişkiyi oluşturan kişi.

en: Export Relation types
tr: İlişki türlerini dışarı aktar

en: Export relation types.
tr: İlişki türlerini dışarı aktar.

en: Manage relation types, including relation properties (directionality, transitivity etc), available bundles, and fields.
tr: İlişki özellikleri (yön, geçişlilik vs.), mevcut desteler ve alanlar dahil ilişki tiplerini yönet.

en: Add relation type
tr: İlişki türü ekle

en: Generate relations
tr: İlişki oluştur

en: Relation Entity Collector
tr: İlişkili Nesne Seçici

en: Entity Collector
tr: Nesne Seçici

en: Before you can create relations, you need to create one or more !link. Once you've done that, visit any page that loads one or more entities, and use this block to add entities to a new relation. Picked entities stay in the entity_collector until cleared or a relation is created so it is possible to collect the entities from several pages.
tr: İlişkileri oluşturmadan önce bir ya da daha fazla !link oluşturmanız gerekir. Bunu yaptıktan sonra, bir ya da daha fazla nesne yükleyen bir sayfayı açın ve yeni bir ilişkiye nesneler eklemek için bu bloğu kullanın. Seçilen nesneler temizleninceye ya da bir ilişki oluşturuluncaya kadar entity_collector içinde kalırlar, böylece birden fazla sayfadan nesneler toplamak mümkün olur.

en: This block shows all loaded entities on a page and allows adding them to a relation. Please navigate to a page where entities are loaded. Entities picked stay in the entity_collector until cleared or a relation is created so it is possible to collect the entities from several pages.
tr: Bu blok bir sayfadaki yüklü tüm nesneleri gösterir ve bunları bir ilişkiye eklemenizi sağlar. Bu işlem için lütfen nesnelerin yüklendiği bir sayfaya gidin. Seçilen nesneler temizleninceye ya da bir ilişki oluşturuluncaya kadar entity_collector içinde kalırlar, böylece birden fazla sayfadan nesneler toplamak mümkün olur.

en: Relation Entity Collector block
tr: İlişkili Nesne Seçme Bloğu

en: A block to collect entities loaded on any page(s), and create relations from them.
tr: Sayfa(lar)da yüklü tüm nesneleri toplayan ve bunlarla ilişkiler oluşturan bir blok.

en: Relation: @relation_type_label (@left <-> @right)
tr: İlişki: @relation_type_label (@left <-> @right)

en: Provides a relationship from @left to @right via the relation @relation_type_label
tr: @left 'dan @right 'a @relation_type_label ile bir ilişki sağlar.

en: Select whether the entity you are adding the relationship to is source or target of !relation_type_label relation.
tr: İlişkiye eklediğiniz nesnenin !relation_type_label ilişkisinin kaynağı mı hedefi mi olduğunu seçin.

en: Display name of the relation type. This is also used as the predicate in natural language formatters (ie. if A is related to B, you get "A [label] B")
tr: İlişki türünün gösterilen adı. Bu aynı zamanda doğal dil ifadesinde yüklem olarak kullanılır (yani, eğer A B ile ilişkiliyse, "A [etiket] B" gözükür)

en: Reverse label
tr: Ters etiket

en: Reverse label of the relation type. This is used as the predicate by formatters of directional relations, when you need to display the reverse direction (ie. from the target entity to the source entity). If this is not supplied, the forward label is used.
tr: İlişki türünün ters etiketi. Tekyönlü ilişkilerin biçimleyicisinde, eğer ters yön (yani hedef nesneden kaynak nesneye) gösterilmesi gerekiyorsa bu etiket, eğer bu belirtilmemişse düz etiket kullanılır.

en: The endpoints of the relation.
tr: İlişkinin uçları.

en: Other endpoint
tr: Diğer uç noktası

en: Natural language
tr: Doğal dil

en: Select a relation type
tr: Bir ilişki türü seçiniz

en: Picked entities
tr: Seçilen nesneler

en: Please select a relation type.
tr: Lütfen bir ilişki türü seçin.

en: Please select an entity.
tr: Lütfen bir nesne seçiniz.

en: Before you can generate relations, you need to define one or more !link.
tr: İlişki oluşturmadan önce bir ya da daha fazla !link tanımlamalısınız.

en: relation types
tr: ilişki türleri

en: There are currently no relations on your site.
tr: Sitenizde halen hiç ilişki yok.

en: Relation type name
tr: İlişki türü adı.

en: Unable to interpret relation type code.
tr: İliişki türünün kodu yorumlanamıyor.

en: Relation type name must be alphanumeric or underscores only.
tr: İlişki türü adı sadece alfanümerik karakterler ve altçizgiden oluşabilir.

en: A relation type by that name already exists; please choose a different name
tr: Bu adla bir ilişki türü halen var; lütfen bir başka ad seçin.

en: Successfully imported @relation_type
tr: @relation_type başarıyla içe alındı

en: Generated @number_relations relations.
tr: @number_relations adet ilişki oluşturuldu.

en: After saving a new relation
tr: Yeni bir ilişkiyi kaydettikten sonra

en: Loads related entities
tr: İlişkilli nesneleri yükler

en: List of related entities
tr: İlişkili nesneler listesi

en: The internal numeric ID of the relation.
tr: İlişkinin sayısal iç ID'si.

en: @type (source endpoint)
tr: @type (kaynak uç)

en: @type (target endpoint)
tr: @type (hedef uç)

en: Administer Relations
tr: İlişkileri (Relations) Yönet

en: Administer existing relations.
tr: Mevcut ilişkileri yönet.

en: Import  relation type
tr: İlişki türünü içe al

en: View, edit and delete all the available relations on your site.
tr: Sitenizdeki tüm ilişkileri görüntüleyin, düzenleyin ve silin.

en: The !relation_type relation type does not exist.
tr: !relation_type ilişki türü yok.

en: The !relation_type is unique but the relation already exists.
tr: !relation_type benzersiz ama ilişki zaten mevcut..

en: Relation Endpoints Field
tr: İlişki Uç Noktaları Alanı

en: Helper module for Relation. Defines endpoints field (not usable except by relation).
tr: "Relation" eklentisi için yardımcı eklenti. Uç noktaları tanımlar (ilişki dışında kullanılamaz).

en: Relation Add
tr: İlişki Ekle

en: No entity found, can't create a relation!
tr: Hiçbir nesne bulunamadı, ilişki oluşturulamaz!

en: Create a relation from
tr: Bunlarla bir ilişki yaratın:

en: This block allows you to create a relation from the current entity (the one displayed on this page), to another one. Please select a relation type.
tr: Bu blok hazırdaki (bu sayfada gösterilmekte olan) nesne ile bir başkası arasında bir ilişki oluşturmanızı sağlar.

en: Relation Add block
tr: İlişki Ekle bloğu

en: A block to help create relations from the current page's entity to other entities.
tr: Bu sayfanın nesneleri ile başka nesneler arasında ilişki oluşturmayı sağlayan bir blok.

en: No edit widget
tr: Düzenleme nesnesi yok

en: Picked entities stay in the Entity Collector until cleared or a relation is created so it is possible to collect the entities from several pages.
tr: Seçili nesneler, temizlenene ya da bir ilişki oluşturulana kadar Nesne Derleyicisi'nde kalır, böylece birden fazla sayfadan nesne toplamak mümkün olur.

en: The relation ID.
tr: İlişki ID.

en: The relation type.
tr: İlişki türü.

en: The relation revision ID.
tr: İlişki değişiklik ID.

en: The relation uid.
tr: İlişki UID

en: Relation Author
tr: İlişki Yazarı

en: The date when the relation was created.
tr: İlişkinin oluşturulduğu tarih.

en: Change Date
tr: Tarih Değiştir

en: The date when the relation was last changed.
tr: İlişkinin son değiştirildiği tarih.

en: The number of rows in this relation.
tr: Bu ilişkideki satır sayısı

en: Relation: @relation_type_label (@left -> relation)
tr: İlişki: @relation_type_label (@left -> ilişki)

en: Provides a relationship from @left to the relation table via the relation @relation_type_label
tr: @left 'dan ilişki tablosuna @relation_type_label ile bir ilişki sağlar.

en: Relation: @relation_type_label (relation -> @right)
tr: İlişki: @relation_type_label (ilişki -> @right)

en: Provides a relationship from the relation table to @right via the relation @relation_type_label
tr: İlişki tablosundan @right 'a @relation_type_label ilişkisi oluşturur
