Relation (7.x-1.0-rc3) - en to ja translation catalogue (51 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: delete
ja: 削除

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: List
ja: リスト

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Edit
ja: 編集

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Import
ja: インポート

en: Export
ja: エクスポート

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: View
ja: ビュー

en: Continue
ja: 継続

en: Revision ID
ja: リビジョンID

en: Number of rows
ja: 行数

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Clear
ja: クリアー

en: Source
ja: ソース

en: Entity
ja: エンティティ

en: Date created
ja: 作成日時

en: @type: deleted %title.
ja: @type: %titleが削除されました。

en: Export data
ja: エクスポートデータ

en: Any
ja: いずれか

en: Target
ja: ターゲット

en: @type %title has been deleted.
ja: @type %title が削除されました。

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: Generate
ja: 生成する

en: Relations
ja: 関連

en: export
ja: エクスポート

en: Relation
ja: リレーション

en: Uid
ja: ユーザーID

en: manage fields
ja: フィールドの管理

en: Unique
ja: ユニーク

en: Edit URL
ja: URLの編集

en: Date changed
ja: 更新日付

en: Reload form
ja: フォームを再読み込み

en: display fields
ja: フィールドの表示

en: Relation types
ja: リレーションタイプ

en: Add relation type
ja: リレーションタイプの追加

en: Display name of the relation type. This is also used as the predicate in natural language formatters (ie. if A is related to B, you get "A [label] B")
ja: リレーションタイプの表示名。これは、自然な言語の体裁での述語として使用される（つまり、AがBに関連している場合は、「A[ラベル] B"となる）

en: Reverse label
ja: 反対方向のラベル

en: Reverse label of the relation type. This is used as the predicate by formatters of directional relations, when you need to display the reverse direction (ie. from the target entity to the source entity). If this is not supplied, the forward label is used.
ja: リレーションタイプの反対ラベルです。あなたが逆方向（つまり、対象のエンティティからもとのエンティティに）を表示する必要がある場合、これは、指向性の関係のフォーマッタによって述語として使用されます。これが指定されていない場合は、前方ラベルが使用されます。

en: Add new relation types.
ja: 新しいリレーションのタイプを追加
