Relation (7.x-1.0-rc6) - en to uk translation catalogue (126 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: delete
uk: видалити

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: List
uk: Список

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Advanced options
uk: Розширені параметри

en: Edit
uk: Редагувати

en: Reset
uk: Скинути

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію буде неможливо відмінити.

en: Link
uk: Посилання

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: edit
uk: редагувати

en: Import
uk: Імпортувати

en: Export
uk: Експортувати

en: Label
uk: Мітка

en: Save
uk: Зберегти

en: Default
uk: Базово

en: View
uk: Перегляд

en: URL
uk: URL-адреса

en: User
uk: Користувач

en: Continue
uk: Продовжити

en: User ID
uk: ID користувача

en: Revision ID
uk: ID редакції

en: Filter
uk: Фільтр

en: Field name
uk: Назва поля

en: Fields
uk: Поля

en: Number of rows
uk: Кількість рядків

en: Anonymous
uk: Анонім

en: Clear
uk: Очистка

en: Source
uk: Джерело

en: Entity
uk: Сутність

en: Date created
uk: Дата створення

en: @type: deleted %title.
uk: @type: %title видалено.

en: Add relationship type
uk: Додати тип зв'язку

en: Export data
uk: Вивантаження даних

en: Show only items where
uk: Відображати лише позиції, де

en: Any
uk: Байдуже

en: Text to display
uk: Текст для показу

en: Target
uk: Ціль

en: @type %title has been deleted.
uk: @type %title було видалено.

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: Generate
uk: Згенерувати

en: Relations
uk: Стосунки

en: export
uk: експорт

en: Infinite
uk: Нескінченний

en: Migration
uk: Перенесення...

en: Delete link
uk: Посилання на видалення

en: Relation
uk: Відношення

en: Edit link
uk: Посилання на редагування

en: manage fields
uk: керувати полями

en: Published date
uk: Дата публікації

en: Unique
uk: Унікальне

en: Feed source
uk: Джерело потоку

en: Edit URL
uk: URL редагування

en: Date changed
uk: Дата зміни

en: Endpoint
uk: Кінцева точка

en: Reload form
uk: Оновити форму

en: Pick
uk: Піпетка

en: display fields
uk: показати поля

en: Minimum Arity
uk: Мінімальна арність

en: Maximum Arity
uk: Максимальна арність

en: Are you sure you want to delete the %label relation type?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити тип відносин %label?

en: The %label relation type has been deleted.
uk: Тип відносин %label було видалено.

en: relation
uk: відносини

en: Administer Relation types
uk: Адміністрування типів відносин

en: Create, edit, delete, and perform administration tasks for relation types.
uk: Створення, редагування, видалення і виконання адміністративних завдань для типів відносин.

en: Create Relations
uk: Створити відносини

en: Edit Relations
uk: Редагувати відносини

en: Delete Relations
uk: Видалити відносини

en: Are you sure you want to delete relation %rid?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити відносини %rid?

en: Edit relation type
uk: Редагувати тип відносин

en: Describes relationships between entities.
uk: Описує тип відносин між сутностями.

en: A transitive relation implies that the relation passes through intermediate entities (ie. A=>B and B=>C implies that A=>C). For example "Ancestor" is transitive: your ancestor's ancestor is also your ancestor. But a "Parent" relation is non-transitive: your parent's parent is not your parent, but your grand-parent.
uk: Транзитивні відосини припускають, що зв'язок проходить через проміжні сутності (тобто A => B і B => C означає, що A => C). Наприклад, "Пращур" є транзитивним: пращур вашого пращура також і ваш пращур. Але віднсини "Батько" не є транзитивними: батько вашого батька не є вашим батьком, але є вашим дідусем чи бабусею.

en: Whether relations of this type are unique (ie. they can not contain exactly the same end points as other relations of this type).
uk: Чи є відносини цього типу унікальними (тобто вони не можуть містити точно такі ж кінцеві точки, як і інші відносини цього типу).

en: Minimum number of entities joined by relations of this type (e.g. three siblings in one relation). <em>In nearly all cases you will want to leave this set to 2</em>.
uk: Мінімальна кількість сутностей, з'єднаних відносинами цього типу (наприклад, троє братів(сестер) в одних відносинах). <em>Майже у всіх випадках потрібно залишити це значення рівним 2</em>

en: Maximum number of entities joined by relations of this type. <em>In nearly all cases you will want to leave this set to 2</em>.
uk: Максимальна кількість сутностей, з'єднаних відносинами цього типу. <em>Майже у всіх випадках потрібно залишити це значення рівним 2</em>.

en: The %relation_type relation type has been saved.
uk: Тип відносин %relation_type був успішно збережений.

en: Relation types
uk: Типи відносин

en: Select relation types to create relations from. If no types are selected, relations will be generated for all types.
uk: Виберіть типи відносин, для яких потрібно створити відносини. Якщо не вибрано жодного, вони будуть створені для всіх типів.

en: How many relations would you like to generate of each type?
uk: Скільки відносин кожного типу ви бажаєте створити?

en: Kill all existing relations first.
uk: Спочатку знищити всі наявні відносини.

en: Copy the export text and paste it into another myobj using the import function.
uk: Скопіюйте текст вивантаження і вставте його в інший myobj через функцію імпорту

en: Relation type
uk: Тип відносин

en: Relation type label
uk: Мітка типу відносин

en: The human-readable name of the relation type.
uk: Легка для читання назва типу відносин.

en: Export Relation types
uk: Експортувати типи відносин

en: Manage relation types, including relation properties (directionality, transitivity etc), available bundles, and fields.
uk: Управління типами зв'язків, включаючи їх властивості (напрямок, транзитивність тощо), доступні пакети і поля.

en: Add relation type
uk: Додати тип зв'язку

en: Generate relations
uk: Генерувати зв'язки

en: Entity Collector
uk: Колекціонер сутностей

en: Display name of the relation type. This is also used as the predicate in natural language formatters (ie. if A is related to B, you get "A [label] B")
uk: Коротка назва типу зв'язку. Також вона використовується як предикат в природній мові форматування (наприклад, якщо A пов'язане з B, ви отримаєте "A [позначка] B")

en: Please select a relation type.
uk: Будь ласка, оберіть тип зв'язку.

en: Before you can generate relations, you need to define one or more !link.
uk: Ви повинні визначити одне чи кілька !link, перш ніж зможете створювати зв'язки.

en: relation types
uk: типи зв'язків

en: There are currently no relations on your site.
uk: Наразі на сайті відсутні відносини.

en: Relation type name
uk: Назва типу зв'язку

en: Relation type name must be alphanumeric or underscores only.
uk: Тип зв'язку має містити лише латинські абетково-цифрові символи та символи підкреслення.

en: Generated @number_relations relations.
uk: Згенеровано відносин: @number_relations.

en: After saving a new relation
uk: Після збереження нових відносин

en: Loads related entities
uk: Завантажує пов'язані сутності

en: List of related entities
uk: Перелік пов'язаних сутностей

en: Import  relation type
uk: Втягнути тип зв'язку

en: The relation type.
uk: Тип зв'язку.

en: Change Date
uk: Змінити дату

en: The number of rows in this relation.
uk: Кількість рядків в цьому зв'язку.

en: No relationship types available.
uk: Типи зв'язків відсутні.

en: Transitive
uk: Транзитивний

en: Add new relation types.
uk: Додати нові типи зв'язків.

en: Import existing relation types.
uk: Втягнути наявні типи зв'язків.

en: Generate relations for testing.
uk: Згенерувати зв'язки для тестування.

en: entities
uk: сутності

en: After updating a relation
uk: Після оновлення зв'язку

en: --All types--
uk: --Всі типи--

en: <strong>Selected relation:</strong> %selector
uk: <strong>Обраний зв'язок:</strong> %selector

en: The relation.
uk: Відносини

en: unchanged relation
uk: незмінений зв'язок

en: The unchanged relation.
uk: Незмінений зв'язок

en: After deleting a relation
uk: Після видалення зв'язку

en: relation type
uk: тип зв'язку

en: Source entity type
uk: Тип вихідної сутності

en: Source entity ID
uk: ID вихідної сутності

en: Destination entity type
uk: Кінцевий тип сутності
