Relation (7.x-1.2) - en to nl translation catalogue (220 entries)

en: Title
nl: Titel

en: delete
nl: verwijderen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Author
nl: Auteur

en: List
nl: Lijst

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Advanced options
nl: Uitgebreide opties

en: Edit
nl: Bewerken

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Name
nl: Naam

en: edit
nl: bewerken

en: Import
nl: Importeren

en: Export
nl: Exporteren

en: Save
nl: Opslaan

en: Default
nl: Standaard

en: View
nl: Weergeven

en: User
nl: Gebruiker

en: Continue
nl: Doorgaan

en: User ID
nl: Gebruikers-ID

en: Revision ID
nl: Revisie-ID

en: Field name
nl: Veldnaam

en: Fields
nl: Velden

en: Number of rows
nl: Aantal rijen

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: Clear
nl: Wissen

en: Source
nl: Bron

en: Entity
nl: Entiteit

en: Date created
nl: Aanmaakdatum

en: @type: deleted %title.
nl: @type: %title verwijderd.

en: Add relationship type
nl: Relatietype toevoegen

en: Export data
nl: Gegevens exporteren

en: Show only items where
nl: Laat alleen de items zien waarbij

en: Any
nl: Elke

en: Text to display
nl: Weer te geven tekst

en: Target
nl: Doel

en: @type %title has been deleted.
nl: @type %title is verwijderd.

en: Entity type
nl: Entiteitstype

en: Generate
nl: Genereer

en: Relations
nl: Relaties

en: export
nl: exporteer

en: Infinite
nl: Oneindig

en: Migration
nl: Migratie

en: Delete link
nl: Verwijderlink

en: Relation
nl: Relatie

en: Edit link
nl: Bewerkingslink

en: Create Date
nl: Datum aanmaken

en: manage fields
nl: velden beheren

en: Published date
nl: Publiceerdatum

en: Unique
nl: Uniek

en: Feed source
nl: Feed-bron

en: Edit URL
nl: URL bewerken

en: Date changed
nl: Wijzigingsdatum

en: User not found.
nl: Gebruiker niet gevonden.

en: Reload form
nl: Formulier herladen

en: Rid
nl: RID

en: Pick
nl: Selecteer

en: display fields
nl: velden weergeven

en: Minimum Arity
nl: Minimaal bereik

en: Maximum Arity
nl: Maximaal bereik

en: Are you sure you want to delete the %label relation type?
nl: Weet u zeker dat u het relatietype %label wilt verwijderen?

en: The %label relation type has been deleted.
nl: Het relatietype %label is verwijderd.

en: relation
nl: relatie

en: The %label relation type is used by 1 relation on your site. If you remove this relation type, you will not be able to edit  %label relations and they may not display correctly. | The %label relation type is used by @count relations on your site. If you remove %label, you will not be able to edit %label relations and they may not display correctly.
nl[0]: Het relatietype %label wordt gebruikt door 1 relatie op de website. Als u dit relatietype verwijderd, kunt u geen %label-relaties meer bewerken en deze kunnen ook verkeerd worden weergegeven.
nl[1]: Het relatietype %label wordt gebruikt door @count relaties op de website. Als u dit relatietype verwijderd, kunt u geen %label-relaties meer bewerken en deze kunnen ook verkeerd worden weergegeven.

en: Administer Relation types
nl: Relatietypen beheren

en: Create, edit, delete, and perform administration tasks for relation types.
nl: Relatietypen creëren, bewerken, verwijderen en administratieve taken uitvoeren.

en: Create Relations
nl: Relaties aanmaken

en: Edit Relations
nl: Relaties bewerken

en: Delete Relations
nl: Relaties verwijderen

en: Are you sure you want to delete relation %rid?
nl: Weet u zeker dat u de relatie %rid wilt verwijderen?

en: Edit relation type
nl: Relatietype bewerken

en: Describes relationships between entities.
nl: Beschrijft de relaties tussen twee entiteiten.

en: Select an entity
nl: Selecteer een entiteit

en: Created new !link from !list
nl: Nieuw aangemaakt !link van !list

en: Stores relationships between entities.
nl: Slaat relaties tussen entiteiten op.

en: Relation @rid
nl: Relatie @rid

en: <h4>Part of !link</h4>
nl: <h4>Onderdeel van !link</h4>

en: Relation Dummy Field
nl: Dummy relatieveld

en: Dummy field to display relation data inline on entities.
nl: Dummy-veld om de relatiegegevens inline weer te geven met de entiteiten.

en: Endpoints
nl: Eindpunten

en: Relation endpoint
nl: Relatie-eindpunt

en: This field contains the endpoints of the relation
nl: Dit veld bevat de eindpunten van de relatie.

en: Endpoints table
nl: Eindpuntentabel

en: A transitive relation implies that the relation passes through intermediate entities (ie. A=>B and B=>C implies that A=>C). For example "Ancestor" is transitive: your ancestor's ancestor is also your ancestor. But a "Parent" relation is non-transitive: your parent's parent is not your parent, but your grand-parent.
nl: Een transitieve relatie impliceert dat de relatie doorgaat via tussenliggende entiteiten (bijv. A=>B en B=>C impliceert dat A=>C). Bijvoorbeeld, 'voorouder' is transitief: uw voorouders voorouder is ook uw voorouder. Maar een 'ouder' relatie is niet-transitief: uw ouders ouders zijn niet uw ouders, maar uw grootouders.

en: Whether relations of this type are unique (ie. they can not contain exactly the same end points as other relations of this type).
nl: Of relaties van dit type uniek zijn (bijv. ze kunnen niet exact dezelfde eindpunten bevatten als andere relaties van dit type).

en: Minimum number of entities joined by relations of this type (e.g. three siblings in one relation). <em>In nearly all cases you will want to leave this set to 2</em>.
nl: Het minimale aantal entiteiten die kunnen worden samengevoegd bij deze relatie (bijv. drie broers en zussen in een relatie). <em>In de meestal gevallen wilt u deze waarde op 2 laten staan</em>.

en: Maximum number of entities joined by relations of this type. <em>In nearly all cases you will want to leave this set to 2</em>.
nl: Het maximale aantal entiteiten die kunnen worden samengevoegd bij de relatie van dit type. <em>In de meestal gevallen wilt u deze waarde op 2 laten staan</em>.

en: The %relation_type relation type has been saved.
nl: Het relatietype %relation_type is opgeslagen.

en: Relation types
nl: Relatietypen

en: Select relation types to create relations from. If no types are selected, relations will be generated for all types.
nl: Selecteer relatietypes om relaties mee aan te maken. Als er geen types geselecteerd zijn, worden relaties voor alle types aangemaakt.

en: How many relations would you like to generate of each type?
nl: Hoeveel relaties wilt u van ieder type genereren?

en: Kill all existing relations first.
nl: Eerst alle bestaande relaties verwijderen.

en: Deleted the %label relation type.
nl: Het relatietype %label is verwijderd.

en: Copy the export text and paste it into another myobj using the import function.
nl: Kopieer de exporttekst en plak het in een ander 'myobj' met behulp van de importfunctie.

en: Relation has too few end points (:relation_type min arity :min_arity)
nl: De relatie heeft te weinig eindpunten (:relation_type minimaal bereik :min_arity)

en: Relation has too many end points (:relation_type max arity :max_arity)
nl: De relatie heeft teveel eindpunten (:relation_type maximaal bereik :max_arity)

en: The %relation_type relation type does not allow @bundle entities as target.
nl: Het relatietype %relation_type kan niet met @bundle-entiteiten als doel worden gecombineerd.

en: The %relation_type relation type does not allow @bundle entities as source.
nl: Het relatietype %relation_type kan niet met @bundle-entiteiten  als bron worden gecombineerd.

en: The %relation_type relation type does not allow @bundle entities as an endpoint.
nl: De relatie %relation_type kan niet met @bundle-entiteiten als eindpunt gecombineerd worden.

en: Tokens related to individual relations.
nl: Tokens gerelateerd aan individuele relaties.

en: Relation ID
nl: Relatie-ID

en: The unique ID of the relation.
nl: Het unieke ID van de relatie.

en: The unique ID of the relation's latest revision.
nl: Het unieke ID van de laatste revisie van de relatie.

en: Relation type
nl: Relatietype

en: The type of the relation.
nl: Het type van de relatie.

en: Relation type label
nl: Relatietypelabel

en: The human-readable name of the relation type.
nl: De voor mensen begrijpelijke naam van dit relatietype.

en: The URL of the relation.
nl: De URL van de relatie.

en: The URL of the relation's edit page.
nl: De URL van de bewerkpagina van de relatie.

en: The date the relation was created.
nl: De datum waarop de relatie werd aangemaakt.

en: The date the relation was most recently updated.
nl: De datum waarop de relatie voor het laatst werd bewerkt.

en: The author of the relation.
nl: De auteur van de relatie.

en: Export Relation types
nl: Relatietypen exporteren.

en: Manage relation types, including relation properties (directionality, transitivity etc), available bundles, and fields.
nl: Relatietypen beheren, waaronder relatie-eigenschappen (richting, overgankelijkheid, e.d.), beschikbare bundels en velden.

en: Add relation type
nl: Relatietype toevoegen

en: Generate relations
nl: Relaties genereren

en: Before you can create relations, you need to create one or more !link. Once you've done that, visit any page that loads one or more entities, and use this block to add entities to a new relation. Picked entities stay in the entity_collector until cleared or a relation is created so it is possible to collect the entities from several pages.
nl: Voordat u relaties kunt aanmaken, moet u één of meerdere !link creëren. Zodra dit is gebeurd, bezoekt u een pagina die één of meer entiteiten bevat. Met dit blok kunt u entiteiten toevoegen aan nieuwe relaties. De gekozen entiteiten blijven in de Entity Collector totdat ze worden verwijderd of totdat een relatie is aangemaakt. Zo is het mogelijk om entiteiten die over verschillende pagina's verspreid staan te combineren.

en: Relation Entity Collector block
nl: Relation Entity Collector-blok

en: A block to collect entities loaded on any page(s), and create relations from them.
nl: Een blok dat entiteiten kan verzamelen op alle pagina's en relaties vanaf deze aanmaken.

en: Provides a relationship from @left to @right via the relation @relation_type_label
nl: Levert een relatie van @left naar @right via de relatie @relation_type_label

en: Position of the relationship base
nl: Positie van de relatiebasis

en: Select whether the entity you are adding the relationship to is source or target of !relation_type_label relation.
nl: Selecteer of de entiteit waaraan u de relatie toevoegt de bron of het doel is van de relatie !relation_type_label.

en: Display name of the relation type. This is also used as the predicate in natural language formatters (ie. if A is related to B, you get "A [label] B")
nl: De weergavenaam van het relatietype. Deze wordt ook gebruikt als predikaat in natuurlijke taal-formatters (bijv. wanneer A is gerelateerd aan B, ziet u "A [label] B")

en: Reverse label
nl: Label omkeren

en: Reverse label of the relation type. This is used as the predicate by formatters of directional relations, when you need to display the reverse direction (ie. from the target entity to the source entity). If this is not supplied, the forward label is used.
nl: Omgekeerde label van het relatietype. Dit wordt gebruikt als het predikaat bij weergave van directionele relaties, wanneer  de omgekeerde richting wordt weergeven (i.e. van de doelentiteit naar de bronentiteit). Als dit niet opgegeven is, wordt het voorwaartse label gebruikt.

en: The endpoints of the relation.
nl: De eindpunten van de relatie.

en: Other endpoint
nl: Ander eindpunt

en: Natural language
nl: Natuurlijke taal

en: Picked entities
nl: Gekozen entiteiten

en: Please select a relation type.
nl: Selecteer een relatietype.

en: Please select an entity.
nl: Selecteer een entiteit.

en: Before you can generate relations, you need to define one or more !link.
nl: Alvorens u relaties kan aanmaken, moet u eerst een of meer !link definieren.

en: relation types
nl: relatietypen

en: There are currently no relations on your site.
nl: Er zijn momenteel geen relaties op de website.

en: Relation type name
nl: Relatietypenaam

en: Unable to interpret relation type code.
nl: Niet mogelijk om de code van het relatietype te interpreteren.

en: Relation type name must be alphanumeric or underscores only.
nl: Namen van relatietypen mogen alleen letters, cijfers en onderstrepingstekens bevatten.

en: A relation type by that name already exists; please choose a different name
nl: Een relatietype met deze naam bestaat reeds; kies een andere naam

en: Successfully imported @relation_type
nl: Relatietype @relation_type werd met succes geïmporteerd

en: Generated @number_relations relations.
nl: Er zijn @number_relations relaties gegenereerd.

en: After saving a new relation
nl: Na het opslaan van een nieuwe relatie

en: Loads related entities
nl: Laadt gerelateerde entiteiten

en: List of related entities
nl: Lijst van gerelateerde entiteiten

en: The internal numeric ID of the relation.
nl: Het interne ID van de relatie.

en: @type (source endpoint)
nl: @type (broneindpunt)

en: @type (target endpoint)
nl: @type (doeleindpunt)

en: Administer Relations
nl: Relaties beheren

en: View, edit and delete all the available relations on your site.
nl: Beschikbare relaties binnen de website bekijken, bewerken en verwijderen.

en: The !relation_type relation type does not exist.
nl: Het relatietype !relation_type bestaat niet.

en: The !relation_type is unique but the relation already exists.
nl: !relation_type is uniek, maar de relatie bestaat al.

en: Relation Endpoints Field
nl: Relatie-eindpuntenveld

en: Helper module for Relation. Defines endpoints field (not usable except by relation).
nl: Hulpmodule voor Relation. Definieert een eindpuntenveld (alleen bruikbaar voor Relation).

en: Select all the relation types you want to display in the dummy field. Only relation types applicable to this entity bundle are show here. If no relation_types are selected, relations of all types will be displayed.
nl: Selecteer alle relatietypen die u wilt weergeven in het dummy-veld. Alleen relatietypen die toepasbaar zijn op deze entiteitenbundel worden hier weergegeven. Wanneer er geen relatietype wordt geselecteerd, worden relaties van alle typen weergegeven.

en: No edit widget
nl: Geen bewerk-widget

en: Picked entities stay in the Entity Collector until cleared or a relation is created so it is possible to collect the entities from several pages.
nl: De gekozen entiteiten blijven in de Entity Collector tot ze gewist worden of een relatie wordt aangemaakt, zodat het mogelijk is entiteiten uit meerdere pagina's te verzamelen.

en: The relation ID.
nl: Het relatie-ID

en: The relation type.
nl: Het relatietype

en: The relation revision ID.
nl: De relatie-revisie-ID

en: The relation uid.
nl: De relatie-UID

en: Relation Author
nl: Relatie-auteur

en: The date when the relation was created.
nl: De datum waarop de relatie werd aangemaakt.

en: Change Date
nl: Verander datum

en: The date when the relation was last changed.
nl: De datum waarop de relatie het laatst werd gewijzigd.

en: The number of rows in this relation.
nl: Het aantal rijen in deze relatie.

en: Provides a relationship from @left to the relation table via the relation @relation_type_label
nl: Maakt een relatie van @left naar de relatietabel via de relatie @relation_type_label

en: Provides a relationship from the relation table to @right via the relation @relation_type_label
nl: Levert een relatie van de relatietabel naar @right via de relatie @relation_type_label

en: No relationship types available.
nl: Er zijn geen relatietypen beschikbaar.

en: Transitive
nl: Overgankelijk

en: Available source bundles
nl: Beschikbaare bronbundels

en: Available target bundles
nl: Beschikbare doelbundels

en: Enter the machine name to use for this relation type if it is different from the relation type to be imported. Leave blank to use the name of the relation type below.
nl: Voer een systeemnaam in voor dit relatietype als deze verschilt van de relatietype dat wordt geïmporteerd. Laat dit veld leeg om de naam van het onderstaande relatietype te gebruiken.

en: A list of entities related.
nl: Een lijst van gecreëerde entiteiten.

en: View Relations
nl: Relaties bekijken

en: Grant access to view the endpoints of Relations.
nl: Toegang geven tot het bekijken van relatie-eindpunten.

en: Add new relation types.
nl: Nieuwe relatietypen toevoegen.

en: Import existing relation types.
nl: Bestaande relatiestypen importeren.

en: Edit an existing relation type, including relation properties (directionality, transitivity etc), available bundles, and fields.
nl: Een bestaand relatietype bewerken, inclusief relatie-eigenschappen (richting, overgankelijkheid, etc.), beschikbare bundels en velden.

en: Delete an existing relation type.
nl: Bestaande relatietype verwijderen.

en: Generate relations for testing.
nl: Genereer relaties voor testen.

en: Full entities list
nl: Volledige entiteitenlijst

en: @endpoint_entity_type view mode
nl: @endpoint_entity_type-weergavemodus

en: Relation not created.
nl: Relatie niet aangemaakt.

en: The relation is ready for edit
nl: De relatie is klaar om bewerkt te worden

en: entities
nl: entiteiten

en: Save relation
nl: Relatie opslaan

en: Edited !link containing !list
nl: Bewerkte !link met !list

en: After updating a relation
nl: Na het aanpassen van een relatie

en: Fetch relation endpoints
nl: Relatie eindpunten ophalen

en: Fetched Endpoint
nl: Opgehaald eindpunt

en: Optional: Select the specific type of entities to return. This will allow you to access their field/property data.
nl: Selecteer optioneel het specifieke entiteitstype om op te halen. Hiermee kunt u toegang krijgen tot hun veld/eigenschap-gegevens.

en: Reload the form to change the entity types list.
nl: Herlaad het formulier om de entiteittypelijst te veranderen.

en: --All types--
nl: --Alle types--

en: Select the specific entity type to return.
nl: Selecteer het specifieke entiteitstype om op te halen.

en: How many endpoints to return
nl: Hoeveel eindpunten ophalen

en: The number of enitites to return that match the above entity type criteria and in what form (single entity or a list). !zero returns a list containing every entity found; The default !one will return a single entity; !gt1 returns a list with maximum the specified number of entities.
nl: Het aantal op te halen entiteiten die overeenstemmen met de bovenstaande entiteitstypecriteria en in welke vorm (enkele entiteit of lijst). !zero geeft een lijst met elke gevonden entiteit.  De standaard !one geeft een enkele entiteit. !gt1 geeft een lijst met het maximum opgegeven aantal entiteiten.

en: Reload the form to change the entity/bundle types list.
nl: Herlaad het formulier om de entiteit/bundeltypes lijst aan te passen.

en: <strong>Selected relation:</strong> %selector
nl: <strong>Selecteer relatie:</strong> %selector

en: Relation UI
nl: Relatie-UI

en: Administrative interface to relation. Without this module, you cannot create or edit your relation types.
nl: Administratieve interface voor Relation. Zonder deze module, kan u geen relatietypes aanmaken of bewerken.

en: Edit @relation_type endpoints
nl: @relation_type eindpunten bewerken

en: Relation: @relation_type_label (@left @arrow @right)
nl: Relatie: @relation_type_label (@left @arrow @right)

en: Relation: @relation_type_reverse_label (@right @arrow @left)
nl: Relatie: @relation_type_reverse_label (@right @arrow @left)

en: Provides a relationship from @right to @left via the relation @relation_type_reverse_label
nl: Geeft een relaties van @right naar @left via de relatie @relation_type_reverse_label

en: Provides a relationship from @right to the relation table via the relation @relation_type_reverse_label. Usually only needed to access the fields of the relation itself.
nl: Geeft een relatie van @right naar de relatietabel via de relatie @relation_type_reverse_label. Gewoonlijk alleen nodig om toegang tot de velden van relatie te krijgen.

en: Provides a relationship from the relation table to @left via the relation @relation_type_reverse_label
nl: Geeft een relatie van de relatietabel naar @left via de relatie @relation_type_reverse_label

en: Avoid @type duplication
nl: Duplicatie van @type vermijden

en: When creating a chain of Views relationships for example from node to relation and then from relation to node (both via the same relation type) then each node will display on both ends. Check this option to avoid this kind of duplication.
nl: Bij het aanmaken van een serie Views relaties, bv. van node naar relatie en dan van relatie naar node (beiden via hetzelfde relatietype), wordt elke node getoond aan beide kanten. Kies deze optie om dit soort duplicatie te vermijden.

en: The relation.
nl: De relatie.

en: unchanged relation
nl: ongewijzigde relatie

en: The unchanged relation.
nl: De ongewijzigde relatie.

en: After deleting a relation
nl: Na het verwijderen van een relatie

en: Relations @relations have been deleted.
nl: Relaties @relations zijn verwijderd.

en: relation type
nl: relatietype

en: Migrate %type fields: %fields
nl: %type-velden migreren: %fields

en: Source entity type
nl: Bronentiteitstype

en: Source entity ID
nl: Bronentiteits-ID

en: Relation migrate
nl: Relaties migreren

en: Migrate integration module for Relation.
nl: Migrate integration-module voor Relation.
