Relation (7.x-1.2) - en to pl translation catalogue (65 entries)

en: Title
pl: Tytuł

en: delete
pl: usuń

en: Delete
pl: Usuń

en: Operations
pl: Operacje

en: Type
pl: Typ

en: Author
pl: Autor

en: List
pl: Lista

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Remove
pl: Usuń

en: Advanced options
pl: Zaawansowane ustawienia

en: Edit
pl: Edytuj

en: Reset
pl: Resetuj

en: This action cannot be undone.
pl: Operacja jest nieodwracalna.

en: Link
pl: Odnośnik

en: Name
pl: Nazwa

en: edit
pl: edytuj

en: Import
pl: Importuj

en: Export
pl: Eksportuj

en: Label
pl: Etykieta

en: Save
pl: Zapisz

en: Default
pl: Domyślny

en: View
pl: Widok

en: User
pl: Użytkownik

en: Continue
pl: Kontynuuj

en: User ID
pl: ID użytkownika

en: Revision ID
pl: ID wersji

en: Filter
pl: Filtr

en: Field name
pl: Nazwa pola

en: Fields
pl: Pola

en: Number of rows
pl: Liczba wierszy

en: Anonymous
pl: Anonim

en: Clear
pl: Wyczyść

en: Source
pl: Źródło

en: Entity
pl: Encja

en: Date created
pl: Data utworzenia

en: @type: deleted %title.
pl: @type: usunięto %title.

en: Add relationship type
pl: Dodaj typ relacji

en: Export data
pl: Eksport danych

en: Show only items where
pl: Pokaż tylko te elementy, których

en: Any
pl: Dowolny

en: Text to display
pl: Tekst do wyświetlenia

en: Target
pl: Cel

en: @type %title has been deleted.
pl: Usunięto wpis %title (@type).

en: Entity type
pl: Typ encji

en: Generate
pl: Generuj

en: Relations
pl: Relacje

en: export
pl: eksportuj

en: Infinite
pl: Nieskończone

en: Migration
pl: Migracja

en: Delete link
pl: Odnośnik usuwania

en: Relation
pl: Relacja

en: Edit link
pl: Odnośnik edycji

en: manage fields
pl: zarządzaj polami

en: Published date
pl: Data publikacji

en: Unique
pl: Unikalne

en: Feed source
pl: Źródło kanału

en: Edit URL
pl: Edytuj adres

en: Date changed
pl: Data modyfikacji

en: Reload form
pl: Przeładuj formularz

en: Relation types
pl: Typy relacji

en: The human-readable name of the relation type.
pl: Przyjazna dla użytkownika nazwa tego typu relacji.

en: Manage relation types, including relation properties (directionality, transitivity etc), available bundles, and fields.
pl: Zarządzaj typami relacji, włączając w to właściwości relacji (kierunkowość, przechodniość itd.), dostępne pakiety i pola.

en: Add relation type
pl: Dodaj typ relacji

en: Display name of the relation type. This is also used as the predicate in natural language formatters (ie. if A is related to B, you get "A [label] B")
pl: Wyświetl nazwę typu relacji. Jest to również jest używane jako predykat w naturalnym języku formatów (np. jeżeli A jest powiązane z B dostajesz "A [etykieta] B")

en: entities
pl: encje
