Remote content user interface (7.x-1.1) - en to fr translation catalogue (8 entries)

en: Content types
fr: Types de contenu

en: Block
fr: Bloc

en: Database
fr: Base de données

en: Other
fr: Autre

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
fr: Afficher la vue en tant que page, avec une URL et des liens de menu.

en: Display the view as a block.
fr: Afficher la vue en tant que bloc.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
fr: Vues attachées à d'autres affichages pour parvenir à plusieurs vues à l'intérieur de la même vue.

en: Use absolute path
fr: Utiliser un chemin absolu
