Remote content user interface (7.x-1.1) - en to it translation catalogue (8 entries)

en: Content types
it: Tipi di contenuto

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Other
it: Altro

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
it: Visualizza la vista come una pagina, con un URL e i link del menu.

en: Display the view as a block.
it: Visualizza la vista come blocco.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
it: Allegati aggiunti ad altre visualizzazione per ottenere viste multiple nella stessa vista.

en: Use absolute path
it: Usa un percorso assoluto
