Remote content user interface (7.x-1.1) - en to pt translation catalogue (9 entries)

en: Content types
pt: Tipos de conteúdo

en: Block
pt: Bloco

en: Page
pt: Página

en: Database
pt: Banco de dados

en: Other
pt: Outros

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
pt: Exibir a view como uma página, com uma URL e um link no menu.

en: Display the view as a block.
pt: Exibir a view como um bloco.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
pt: Anexos são adicionados a outros displays para se obter várias views dentro de uma view só.

en: Use absolute path
pt: Usar caminho absoluto
