Reply (7.x-1.0-alpha1) - en to id translation catalogue (36 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Replies
id: Balasan-balasan

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Enabled
id: Aktif

en: view
id: tampilan

en: Parent
id: Induk

en: Name
id: Nama

en: Default
id: Bawaan

en: Access
id: Akses

en: View
id: Lihat

en: Display
id: Tampilan

en: Created
id: Dibuat

en: Load
id: Memuat

en: Allow
id: Perbolehkan

en: Deny
id: Tolak

en: Anonymous
id: Anonim

en: Full
id: Penuh

en: published
id: diterbitkan

en: not published
id: tidak diterbitkan

en: Permalink
id: Link permanen

en: Reply
id: Balas

en: Language neutral
id: Bahasa apa saja

en: Any
id: Setiap

en: Text to display
id: Teks untuk ditampilkan

en: Inherit
id: Menginduk

en: Bundle
id: Bundel

en: Submitted by !username on !datetime
id: Ditulis oleh !username pada !datetime

en: Render
id: Sajikan

en: Flat list
id: Daftar datar

en: Threaded list
id: Daftar diskusi

en: Undefined language (@langcode)
id: Bahasa tak dikenali (@langcode)
