Reservations (7.x-2.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (60 entries)

en: Title
fr: Titre

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: État

en: Operations
fr: Actions

en: Item
fr: Élément

en: more
fr: plus

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: edit
fr: modifier

en: Advanced settings
fr: Paramètres avancés

en: Unknown
fr: Inconnu

en: All
fr: Tout

en: Active
fr: Actif

en: Add Item
fr: Ajouter un élément

en: Inactive
fr: Inactif

en: Calendar
fr: Calendrier

en: Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: Sort by
fr: Trier par

en: Replacement patterns
fr: Motifs de substitution

en: Checked out
fr: Emprunté

en: Permissions
fr: Droits

en: Availability
fr: Disponibilité

en: Denied
fr: Refusé

en: Apply
fr: Appliquer

en: Select
fr: Sélectionner

en: Save content type
fr: Enregistrer le type de contenu

en: Unavailable
fr: Indisponible

en: Available
fr: Disponible

en: Cancelled
fr: Annulé

en: Offset
fr: Décalage

en: No nodes selected.
fr: Aucun nœud sélectionné.

en: Reservation
fr: Réservation

en: Undated
fr: Non daté

en: Confirmed
fr: Confirmé

en: You do not have any administrative items.
fr: Vous n'avez accès à aucune page d'administration.

en: Javascript Choice Form
fr: Choix du formulaire Javascript

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Resource
fr: Ressource

en: Unconfirmed
fr: Non confirmé

en: Save Permissions
fr: Enregistrer les droits d'accès

en: Grouping
fr: Regroupement

en: Rate per hour -- default
fr: Tarif horaire -- par défaut

en: Reservation status
fr: Statut de la réservation

en: The status of the reservation.
fr: Le statut de la réservation.

en: Rate per hour
fr: Tarif horaire

en: Bucket
fr: Ensemble

en: Checked Out
fr: Emprunté

en: Monday hours
fr: Horaires du lundi

en: %title must be a number.
fr: %title doit être un nombre.

en: The dates and times for %name conflict with one or more existing reservations
fr: Les dates et heures pour %name entrent en conflit avec une ou plusieurs réservations déjà existantes.

en: Sub type
fr: Sous type

en: Current Inventory
fr: Inventaire actuel

en: Printable Contract
fr: Contrat imprimable

en: %name is not active.
fr: %name n'est pas actif.

en: Accessories
fr: Accessoires

en: On Hand
fr: Disponible

en: Add a new content type
fr: Ajouter un nouveau type de contenu

en: @day hours
fr: Heures de @day
