Reservations (7.x-2.0-alpha2) - en to pt translation catalogue (45 entries)

en: Title
pt: Título

en: delete
pt: eliminar

en: Status
pt: Estado

en: Operations
pt: Operações

en: Type
pt: Tipo

en: more
pt: mais

en: Disabled
pt: Desativado

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Reset
pt: Reiniciar

en: edit
pt: editar

en: Advanced settings
pt: Definições avançadas

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: All
pt: Todos

en: Active
pt: Ativo

en: Inactive
pt: Inativo

en: Calendar
pt: Calendário

en: Defaults
pt: Predefinições

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Replacement patterns
pt: Padrões de substituição

en: Permissions
pt: Permissões

en: Availability
pt: Disponibilidade

en: Apply
pt: Aplicar

en: Select
pt: Selecionar

en: Save content type
pt: Guardar tipo de conteúdo

en: Unavailable
pt: Indisponível

en: Available
pt: Disponível

en: Offset
pt: Deslocamento

en: You do not have any administrative items.
pt: Não tem nenhum item administrativo.

en: Javascript Choice Form
pt: Formulário de opções Javascript

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Resource
pt: Recurso

en: Grouping
pt: Agrupamento

en: Max hours per reservation
pt: Máximo de horas por reserva

en: The maximum hours that the item can be reserved for.
pt: O número máximo de horas que o item pode ser reservado.

en: Allow overnight
pt: Permitir durante a noite

en: Allowed overnight
pt: Permitido durante a noite

en: Allow weekends
pt: Permitir fins de semana

en: Allowed over weekends
pt: Permitidos fins de semana

en: Late fee per hour -- default
pt: Atrasado taxa por hora - predefinido

en: Rate per hour -- default
pt: Preço por hora - predefinido

en: Reservation status
pt: Situação de reserva

en: The status of the reservation.
pt: A situação da reserva.

en: %title must be a number.
pt: %title deverá ser um número.
