Reservations (7.x-2.0-alpha2) - en to sv translation catalogue (134 entries)

en: Title
sv: Titel

en: delete
sv: radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Item
sv: Artikel

en: Type
sv: Typ

en: more
sv: mer

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Edit
sv: Redigera

en: Date
sv: Datum

en: Reset
sv: Återställ

en: edit
sv: redigera

en: Advanced settings
sv: Utökade inställningar

en: Total
sv: Totalt

en: Unknown
sv: Okänd

en: All
sv: Alla

en: Active
sv: Aktiv

en: Desc
sv: Fallande

en: Inactive
sv: Inaktiv

en: Calendar
sv: Kalender

en: Defaults
sv: Förvalt

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Replacement patterns
sv: Ersättningsmönster

en: Checked out
sv: Utcheckad

en: Permissions
sv: Behörigheter

en: Denied
sv: Nekad

en: Apply
sv: Applicera

en: Select
sv: Välj

en: Save content type
sv: Spara innehållstyp

en: Unavailable
sv: Ej tillgänglig

en: Available
sv: Tillgänglig

en: Cancelled
sv: Avbokad

en: Offset
sv: Kompensera

en: Reservation
sv: Bokning

en: Undated
sv: Ej daterad

en: Confirmed
sv: Bekräftad

en: You do not have any administrative items.
sv: Du har inga administrativa alternativ.

en: Javascript Choice Form
sv: Alternativformulär i JavaScript.

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: - All -
sv: - Alla -

en: Resource
sv: Resurs

en: Default availability
sv: Standardtillgänglighet

en: If no availability information is defined for a given time, the resource falls back onto this setting.
sv: Om ingen tillgänglig information finns för en given tidpunkt, faller resursen tillbaka till denna inställning.

en: Unconfirmed
sv: Obekräftad

en: Save Permissions
sv: Spara behörigheter

en: Grouping
sv: Gruppering

en: Max hours per reservation
sv: Största antal timmar per bokning

en: The maximum hours that the item can be reserved for.
sv: Det största antalet timmar som artikeln kan bokas.

en: Allow overnight
sv: Tillåt bokning över natten

en: TRUE if the item can be kept overnight.
sv: SANT om artikeln kan behållas över natten

en: Allowed overnight
sv: Tillåt bokning över natten

en: Allow weekends
sv: Tillåt bokning över helger

en: TRUE if the item can be kept over weekends.
sv: SANT om artikeln kan behållas över helger.

en: Allowed over weekends
sv: Tillät bokning över helger

en: Late fee per hour -- default
sv: Förseningsavgift per timme -- standard

en: Rate per hour -- default
sv: Avgift per timme -- standard

en: Fee free hours -- default
sv: Avgiftsfria timmar -- standard

en: Bucket/Resource Status
sv: Status för hink/resurs

en: The status of the Bucket/Resource.
sv: Statusen för hinken/resursen.

en: Bucket spare items
sv: Extra hinkartiklar

en: Number of spare items to leave unreserved for the bucket.
sv: Antalet extraartiklar som ska lämnas obokade för hinken.

en: Reservation status
sv: Bokningsstatus

en: The status of the reservation.
sv: Status för bokningen

en: Late fee per hour -- resource
sv: Förseningsavgift per timme -- resurs

en: Rate per hour -- resource
sv: Avgift per timme -- resurs

en: Fee free hours -- resource
sv: Avgiftsfria timmar -- resurs

en: Number of hours the item can be used before fees are charged (as defined by the individual resource).
sv: Antalet timmar som artikeln kan användas innan avgift tas ut (definieras för den enskilda resursen).

en: Default booking availability
sv: Standardtillgång för bokning

en: Rate per hour
sv: Avgift per timme

en: The per hour rental fee for the item.
sv: Avgiften per timme att hyra artikeln.

en: Late fee per hour
sv: Förseningsavgift per timme

en: The per hour fee for returning the item late.
sv: Avgiften per timme om artikeln lämnas tillbaka för sent.

en: Fee free hours
sv: Avgiftsfria timmar

en: The number of hours the item can be used before fees are charged.
sv: Antalet timmar som artikeln kan användas innan avgifter tas ut.

en: <strong> WARNING:</strong> changing this setting has no effect on existing reserved items.
sv: VARNING: att ändra denna inställning har ingen effekt på redan bokade artiklar.

en: Bucket
sv: Hink

en: Reservable item type
sv: Bokningsbar artikeltyp

en: Set to active to allow this type to be reserved.
sv: Sätt till aktiv för att tillåta den här typen att bokas.

en: Spare items
sv: Extra artiklar

en: Maximum hours per reservation
sv: Största antal timmar per bokning

en: The maximum hours the item can be reserved for in one reservation. Set to zero for no limit.
sv: Det största antalet timmar som artikeln kan reserveras i en och samma bokning. Sätt till 0 för ingen begränsning.

en: Allow overnight reservation
sv: Tillåt bokning över natten

en: Minimum hours for cancelation without No Show
sv: Timmar för avbokning innan det räknas som "Ej kommit"

en: Checked Out
sv: Utcheckad

en: Default Reservation Status
sv: Standardstatus för bokning

en: Max Advance
sv: Max i förväg

en: Monday hours
sv: Måndagstider

en: Closed dates
sv: Datum då det är stängt

en: Contract header
sv: Sidhuvud för avtal

en: Header portion of printable contract.  Allows HTML.
sv: Sidhuvud för utskrivbart avtal. HTML är tillåtet.

en: Contract boilerplate
sv: Standardtext för avtal

en: Legalese that makes the contract legally binding.
sv: Juridisk text som gör avtalet juridiskt bindande.

en: Contract footer
sv: Sidfot för avtal

en: %name cannot be reserved for more than %hours hours.
sv: %name kan inte bokas i mer än %hours timmar.

en: %name cannot be reserved more then one day after a weekend.
sv: %name kan inte bokas mer än en dag efter en helg.

en: %name cannot be reserved overnight.
sv: %name kan inte bokas över natten.

en: Checked in
sv: Incheckad

en: No Show
sv: Ej kommit

en: %title must be a number.
sv: %title måste vara ett nummer.

en: (Reservation)
sv: (Bokning)

en: Checked out items
sv: Utcheckade artiklar

en: You can not finalize a reservation that has no reserved items.
sv: Du kan inte slutföra en bokning som inte har några bokade artiklar.

en: You cannot finalize a reservation while adding a bucket item.
sv: Du kan inte slutföra en bokning medan du lägger till en hinkartikel.

en: You cannot make a Reservation more than %days days in advance. Start the Reservation before %date.
sv: Du kan inte göra en bokning mer än %days dagar i förväg. Börja bokningen före %date.

en: Sorry, but we are closed on %day for a holiday or special event.
sv: Tyvärr, men vi har stängt på %d för semester eller särskild händelse.

en: Reservations cannot start on a %day.
sv: Bokningar kan inte börja på %day.

en: Reservations cannot end on a %day.
sv: Bokningar kan inte sluta på en %day.

en: The dates and times for %name conflict with one or more existing reservations
sv: Datum och tid för %name står i kontlikt med med en eller flera befintliga bokningar.

en: You cannot change the status to %status for a reservation that has past.
sv: Du kan inte ändra status till %status för en bokning som har passerat.

en: Reservation placeholder
sv: Platshållare för bokning

en: Type setting
sv: Typinställning

en: Sub type
sv: Undertyp

en: The setting can not be changed because content already exists for this type.
sv: Denna inställning kan inte ändas eftersom innehåll med denna typ redan finns.

en: Footer portion of printable contract. Normally includes signature lines. HTML allowed.
sv: Sidfot för avtal för utskrift. Innehåller normalt rader för underskrifter. HTML är tillåtet.

en: Finalized bookings can not have time conflicts with each other.
sv: Slutförda bokningar kan inte ha tidkonflikter med varandra.

en: %title can not be set to an unavailable status until it is removed from the following reservations:
sv: %title kan inte ha statusen "ej tillgänglig" innan den har tagits bort från följande bokningar:

en: %title can not be deleted, because it is associated with the following reservations:
sv: %title kan inte tas bort, då den associeras med följande bokningar:

en: @type_setting can not be set to an inactive status until all @type_setting items are removed from the following reservations:
sv: @type_setting kan inte ha statusen "inaktiv" innen alla @type_setting -artiklar är borttagna från följande bokningar:

en: @type can not be deleted because it is associated with the following reservations:
sv: @type kan inte tas bort, då den associeras med följande bokningar:

en: No Longer in Inventory
sv: Ej längre på lager

en: Admin hours
sv: Administratörstider

en: Reservations
sv: Bokningar

en: Filter any Views date field by a date argument
sv: Filtrerar alla visningars datumfält genom ett datumargument

en: Reservation nid
sv: Boknings-nid

en: The node id of the reservation for this placeholder item.
sv: Nod-ID för bokningen för denna platshållar-artikel.

en: Reserved placeholder nid
sv: ID för bokad platshållare

en: The node id of the reserved placeholder item.
sv: Nod-ID för den bokade platshållar-artikeln

en: Reserved placeholder item node id
sv: Nod-ID för bokad platshållar-artikel

en: Reserved item nid
sv: NID för bokad artikel

en: The node id of the reserved item.
sv: Nod-ID för den bokade artikeln.

en: Reserved item node id
sv: Nod-ID för bokad artikel

en: Allow a reservation to continue over multiple days.  If this is not checked, items in this content type must be returned before the checkout closes.
sv: Tillåt en bokning att fortsätta över flera dagar. Om detta inte är ikryssat måste artiklar i denna innehållstyp returneras innan utcheckningen stänger.

en: Current Inventory
sv: Nuvarande inventarielista

en: Printable Contract
sv: Avtal för utskrift

en: Asc
sv: Stigande
