Responsive Bartik D7 (7.x-1.0-beta1) - en to pt translation catalogue (37 entries)

en: Home
pt: Início

en: Content
pt: Conteúdo

en: Comments
pt: Comentários

en: Help
pt: Ajuda

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Text color
pt: Cor do texto

en: Add new comment
pt: Comentar

en: Link color
pt: Cor dos links

en: Featured
pt: Destacado

en: Skip to main content
pt: Pular para o conteúdo principal

en: Main menu
pt: Menu principal

en: Blue Lagoon (default)
pt: Blue Lagoon (padrão)

en: Header top
pt: Topo do cabeçalho

en: Header bottom
pt: Parte de baixo do cabeçalho

en: Page top
pt: Topo da página

en: Page bottom
pt: Fim da página

en: Sidebar first
pt: Primeira barra lateral

en: Secondary menu
pt: Menu secundário

en: Footer first column
pt: Primeira coluna do rodapé

en: Footer second column
pt: Segunda coluna do rodapé

en: Footer third column
pt: Terceira coluna do rodapé

en: Footer fourth column
pt: Quarta coluna do rodapé

en: Highlighted
pt: Destacado

en: Sidebar second
pt: Segunda barra lateral

en: Triptych first
pt: Tríptico inicial

en: Triptych middle
pt: Tríptico no meio

en: Triptych last
pt: Tríptico no fim

en: Main background
pt: Plano de fundo principal

en: Sidebar background
pt: Plano de fundo das barras laterais

en: Sidebar borders
pt: Bordas das barras laterais

en: Footer background
pt: Fundo do rodapé

en: Plum
pt: Ameixa

en: Title and slogan
pt: Título e slogan

en: Firehouse
pt: Corpo de Bombeiros

en: Ice
pt: Gelo

en: A flexible, recolorable theme with many regions and a responsive, mobile-first layout.
pt: Um tema flexível, colorizável, com muitas regiões e um layout responsivo e mobile-first.
