Responsive Bartik D7 (7.x-1.0-rc1) - en to id translation catalogue (32 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Content
id: Konten

en: Comments
id: Komentar

en: Help
id: Bantuan

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Text color
id: Warna teks

en: Add new comment
id: Tambah komentar baru

en: Link color
id: Warna tautan

en: Featured
id: Pilihan

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Main menu
id: Menu utama

en: Blue Lagoon (default)
id: Blue Lagoon (bawaan)

en: Header top
id: Atas header

en: Header bottom
id: Bawah header

en: Page top
id: Halaman atas

en: Page bottom
id: Halaman bawah

en: Sidebar first
id: Sidebar pertama

en: Secondary menu
id: Menu sekunder

en: Footer first column
id: Footer kolom pertama

en: Footer second column
id: Footer kolom kedua

en: Footer third column
id: Footer kolom ketiga

en: Footer fourth column
id: Footer kolom keempat

en: Sidebar second
id: Sidebar kedua

en: Triptych first
id: Triptych pertama

en: Triptych middle
id: Triptych tengah

en: Triptych last
id: Triptych terakhir

en: Main background
id: Latar utama

en: Sidebar background
id: Latar samping

en: Sidebar borders
id: Bingkai sidebar

en: Footer background
id: Latar footer

en: Title and slogan
id: Judul dan slogan

en: A flexible, recolorable theme with many regions and a responsive, mobile-first layout.
id: Sebuah tema yang flexibel, dengan pilihan warna yang bisa diganti yang memiliki banyak daerah, dan tata letak mobile-pertama yang responsif.
