Responsive Bartik D7 (7.x-1.0) - en to fa translation catalogue (38 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Content
fa: محتوا

en: Comments
fa: دیدگاه‌ها

en: Help
fa: راهنما

en: Menu
fa: منو

en: Header
fa: سربرگ

en: Footer
fa: پاورقی

en: Text color
fa: رنگ متن

en: Add new comment
fa: افزودن دیدگاه جدید

en: Link color
fa: رنگ پیوند

en: Featured
fa: ویژه

en: Skip to main content
fa: رفتن به محتوای اصلی

en: Main menu
fa: منوی اصلی

en: Blue Lagoon (default)
fa: تالاب آبی

en: Header top
fa: بالای سربرگ

en: Header bottom
fa: پایین سربرگ

en: Slate
fa: تخته سنگ

en: Page top
fa: بالای صفحه

en: Page bottom
fa: پایین صفحه

en: Sidebar first
fa: نوار کناری اول

en: Secondary menu
fa: منوی ثانویه

en: Footer first column
fa: اولین ستون پاورقی

en: Footer second column
fa: دومین ستون پاورقی

en: Footer third column
fa: سومین ستون پاورقی

en: Footer fourth column
fa: ژهارمین ستون پاورقی

en: Highlighted
fa: موارد برجسته

en: Sidebar second
fa: نوار کناری دوم

en: Triptych first
fa: عکس اول

en: Triptych middle
fa: عکس وسط

en: Triptych last
fa: عکس آخر

en: Main background
fa: رنگ زمینه‌ی اصلی

en: Sidebar background
fa: رنگ زمینه ی نوار کناری

en: Sidebar borders
fa: حاشیه‌ های نوار کناری

en: Footer background
fa: رنگ زمینه‎ی قسمت پایینی

en: Plum
fa: آلو

en: Title and slogan
fa: عنوان و شعار سایت

en: Firehouse
fa: ایستگاه آتش‌نشانی

en: Ice
fa: یخ
