Responsive blog theme installation profile (7.x-1.0-beta2) - en to id translation catalogue (18 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Tags
id: Tag

en: Image
id: Gambar

en: Category
id: Kategori

en: Archive
id: Arsip

en: Contact
id: Kontak

en: Site slogan
id: Slogan situs

en: Features
id: Fitur

en: Block body
id: Isi blok

en: Copyright
id: Hak Cipta

en: About
id: Tentang

en: Save and continue
id: Simpan dan lanjutkan

en: Main menu
id: Menu utama

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
id: Menu <em>Utama</em> digunakan pada banyaksitus untuk menunjukan bagian yang utama dari sebuah situs, seringkali diletakan paling atas navigasi.

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
id: Gunakan <em>halaman dasar</em> untuk konten statis Anda, seperti halaman 'Tentang kami'.
