Responsive blog theme installation profile (7.x-1.1) - en to ar translation catalogue (18 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Tags
ar: وسوم

en: Image
ar: الصورة

en: Category
ar: التصنيف

en: Archive
ar: الأرشيف

en: Contact
ar: اتصل

en: Site slogan
ar: شعار الموقع

en: Features
ar: الخصائص

en: Block body
ar: متن الصندوق

en: Copyright
ar: جميع الحقوق محفوظة

en: About
ar: حول

en: Save and continue
ar: حفظ ومتابعة

en: Main menu
ar: القائمة الرئيسية

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
ar: يتم استخدام القائمة <em>الرئيسية</em> لعرض الأقسام الرئيسية في الموقع، وغالباً ما تظهر في ترويسة الصفحة.

en: Basic page
ar: الصفحة الأساسية

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ar: استخدم <em>الصفحات الأساسية</em> للمحتوى الثابت، مثل صفحة 'عن الموقع'.
