Responsive blog theme installation profile (7.x-1.1) - en to fr translation catalogue (17 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Category
fr: Catégorie

en: Archive
fr: Archiver

en: Site slogan
fr: Slogan du site

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Slide
fr: Glisser

en: Block body
fr: Corps du bloc

en: About
fr: À propos

en: Save and continue
fr: Enregistrer et continuer

en: Main menu
fr: Menu principal

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
fr: Le <em>menu Principal</em> est fréquemment utilisé pour afficher les sections importantes du site, souvent dans la barre de navigation de haut de page.

en: Basic page
fr: Page de base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fr: Utilisez les <em>pages de base</em> pour votre contenu statique, tel que la page 'Qui sommes-nous'.

en: About Us
fr: À propos de nous
