Responsive blog theme installation profile (7.x-1.1) - en to it translation catalogue (16 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Tags
it: Etichette

en: Image
it: Immagine

en: Category
it: Categoria

en: Archive
it: Archivio

en: Contact
it: Contatto

en: Site slogan
it: Slogan del sito

en: Features
it: Funzionalità

en: Block body
it: Corpo del blocco

en: About
it: Informazioni

en: Save and continue
it: Salva e continua

en: Main menu
it: Menu principale

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
it: Il <em>Menu principale</em> è usato in molti siti per elencare le sezioni principali del sito, spesso disposto in una barra orizzontale in alto.

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
it: Utilizza <em>pagine di base</em> per i tuoi contenuti statici come ad esempio per una pagina 'Chi siamo'.
