Responsive blog theme installation profile (7.x-1.3) - en to hu translation catalogue (19 entries)

en: Home
hu: Címlap

en: Title
hu: Cím

en: Body
hu: Törzs

en: Tags
hu: Címkék

en: Image
hu: Kép

en: Category
hu: Kategória

en: Archive
hu: Archiválás

en: Contact
hu: Kapcsolat

en: Site slogan
hu: Webhely jelmondata

en: Features
hu: Jellemzők

en: Slide
hu: Csúsztatás

en: Block body
hu: Blokktartalom

en: Copyright
hu: Szerzői jog

en: About
hu: Leírás

en: Save and continue
hu: Mentés és folytatás

en: Main menu
hu: Főmenü

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
hu: A <em>Fő</em> menü célja jellemzően a webhely főbb egységeinek hivatkozása, általában a felső navigációs sávban.

en: Basic page
hu: Egyszerű oldal

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
hu: Az <em>egyszerű oldal</em> használatos az állandó tartalmakhoz, ilyen például a „Bemutatkozás” oldal.
