Responsive blog theme installation profile (7.x-1.3) - en to ja translation catalogue (19 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Tags
ja: タグ

en: Image
ja: 画像

en: Category
ja: カテゴリー

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Contact
ja: コンタクト

en: Site slogan
ja: サイトスローガン

en: Features
ja: フィーチャー

en: Slide
ja: スライド

en: Block body
ja: ブロックの本文

en: Copyright
ja: 著作権

en: About
ja: アバウト

en: Save and continue
ja: 保存して次へ

en: Main menu
ja: メインメニュー

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
ja: <strong>メイン</strong>メニューは多くのサイトで、サイト内の主な項目へのリンクのために使われます。最上部のナビゲーションバーとして表示されるのが一般的です。

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。
