Responsive Images (7.x-1.0-beta1) - en to fr translation catalogue (27 entries)

en: Content
fr: Contenu

en: File
fr: Fichier

en: Warning
fr: Avertissement

en: Link image to
fr: Lier l'image à

en: Linked to content
fr: Lié au contenu

en: Linked to file
fr: Lié au fichier

en: Nothing
fr: Rien

en: Specify a width breadpoint if you want to use a different one than the 480px default
fr: Spécifiez une largeur de point d'arrêt si vous voulez utiliser une largeur différente de celle de 480px par défaut.

en: Leave blank to use the default settings.
fr: Laissez vide pour utiliser les paramètres par défaut.

en: Small image style
fr: Style de petite image

en: Select the image style to be used for responsive images in a small width context.
fr: Sélectionnez un style d'image à utiliser pour les images adaptatives dans le contexte d'une petite largeur.

en: Large image style
fr: Style de grande image

en: Select the image style to be used for responsive images in a large width context.
fr: Sélectionnez un style d'image à utiliser pour les images adaptatives dans le contexte d'une grande largeur.

en: If you have changed the image styles configuration, make sure to update your .htaccess file to reflect these changes.
fr: Si vous avez modifié la configuration des styles d'images, assurez-vous de mettre à jour votre fichier .htaccess pour refléter ces changements.

en: Configuration instructions
fr: Instructions de configuration

en: Library is not correctly installed
fr: La bibliothèque n'est pas correctement installée

en: Please follow the installation instructions in the responsive_images module README.txt file
fr: Veuillez suivre les instructions d'installation dans le fichier README.txt du module responsive_images

en: Responsive Images library
fr: Bibliothèque Responsive Images

en: Library is installed.
fr: La bibliothèque est installée.

en: Follow these instructions to correctly update your .htaccess file
fr: Suivez ces instructions pour mettre à jour correctement votre fichier .htaccess

en: .htaccess file example
fr: Exemple de fichier .htaccess

en: A responsive image
fr: Une image adaptative

en: Responsive image
fr: Image adaptative

en: Please follow the installation instructions in the responsive_images README.txt file
fr: Veuillez suivre les instructions d'installation dans le fichier README.txt du module responsive_images.

en: Responsive images settings
fr: Paramètres de Responsive images

en: Responsive images configuration instructions
fr: Instructions de configuration de Responsive images

en: Delivers optimized, contextual image sizes in responsive layouts
fr: Offre des tailles d'image contextuelles et optimisées dans une mise en page adaptative
