Responsive Theme Preview (7.x-1.1) - en to ru translation catalogue (42 entries)

en: User interface
ru: Интерфейс пользователя

en: delete
ru: удалить

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Cancel
ru: Отмена

en: Edit
ru: Редактировать

en: Weight
ru: Вес

en: Name
ru: Название

en: edit
ru: изменить

en: Save
ru: Сохранить

en: Dimensions
ru: Размеры

en: Show in list
ru: Отображать в списке

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

en: Close
ru: Закрыть

en: About
ru: Информация

en: Landscape
ru: Альбомная

en: Portrait
ru: Книжная

en: Uses
ru: Использование

en: Please only use lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for style names.
ru: Пожалуйста, используйте для названия стилей только строчные буквы, цифры, подчёркивание (_) и дефис (-).

en: Weight for @title
ru: Вес @title

en: Preview page layout
ru: Предпросмотр макета страницы

en: Layout preview
ru: Предпросмотр макета

en: Responsive Preview
ru: Отзывчивый предпросмотр

en: Change orientation
ru: Сменить ориентацию

en: Show %title in list
ru: Отображать %title в списке

en: edit @label
ru: редактировать @label

en: delete @label
ru: удалить @label

en: Add device
ru: Добавить устройство

en: Are you sure you want to delete the device %label?
ru: Удалить устройство %label?

en: Device :label has been deleted.
ru: Устройство :label удалено.

en: The device settings have been updated.
ru: Настройки устройства обновлены.

en: Device %label has been updated.
ru: Устройство %label обновлено.

en: Device %label has been added.
ru: Устройство %label добавлено.

en: Device name
ru: Название устройства

en: Dots per pixel (dppx)
ru: Точек на пиксель (dppx)

en: Default orientation
ru: Ориентация по умолчанию

en: Edit the device @label
ru: Редактирование устройства @label

en: Configure devices
ru: Настроить устройства

en: Responsive preview
ru: Отзывчивый предпросмотр

en: @displayWidth@width by @displayHeight, @dpi, @orientation
ru: @displayWidth@width на @displayHeight, @dpi, @orientation

en: No devices to display
ru: Нет устройств для отображения
