Restaurant (7.x-1.0-rc4) - en to fr translation catalogue (75 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Slideshow
fr: Diaporama

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Status
fr: État

en: Submit
fr: Soumettre

en: Content
fr: Contenu

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Categories
fr: Catégories

en: Download
fr: Téléchargement

en: Search
fr: Rechercher

en: Link
fr: Lien

en: Name
fr: Nom

en: Default
fr: Par défaut

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Large
fr: Grand

en: Icon
fr: Icône

en: Event
fr: Évènement

en: Picture
fr: Image

en: Configure
fr: Configurer

en: Email
fr: Courriel

en: Expanded
fr: Déplié

en: Site name
fr: Nom du site

en: Site slogan
fr: Slogan du site

en: Available updates
fr: Mises à jour disponibles

en: Welcome
fr: Bienvenue

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Location
fr: Emplacement

en: Click here
fr: Cliquez ici

en: active
fr: actif(s)

en: Demo
fr: Démo

en: Price
fr: Prix

en: Phone
fr: Téléphone

en: Address
fr: Adresse

en: General
fr: Général

en: Calendar
fr: Calendrier

en: Events
fr: Évènements

en: here
fr: ici

en: Other
fr: Autre

en: Install
fr: Installer

en: Add location
fr: Ajouter un emplacement

en: Logout
fr: Déconnexion

en: install
fr: installation

en: Add menu
fr: Ajouter un menu

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Caption
fr: Légende

en: Sidebar
fr: Barre latérale

en: Completed
fr: Terminé

en: News
fr: Nouvelles

en: You are here
fr: Vous êtes ici

en: Tabs
fr: Onglets

en: Grid
fr: Grille

en: Featured
fr: Recommandés

en: Account
fr: Compte

en: About
fr: À propos

en: done
fr: fait

en: Reservation
fr: Réservation

en: Variants
fr: Variantes

en: Locations
fr: Emplacements

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Main menu
fr: Menu principal

en: Installed %module module.
fr: Le module %module a été installé.

en: Add reservation
fr: Ajouter une réservation

en: Install features
fr: Installer les fonctionnalités

en: Add event
fr: Ajouter un évènement

en: Blog Post
fr: Billet de blog

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
fr: Le <em>menu Principal</em> est fréquemment utilisé pour afficher les sections importantes du site, souvent dans la barre de navigation de haut de page.

en: Stacked
fr: Empilé

en: Contact Us
fr: Nous contacter

en: Click to edit details
fr: Cliquer pour modifier les détails

en: Slides
fr: Diapositives

en: About Us
fr: À propos de nous

en: Justified
fr: justifié

en: Pills
fr: Pastilles
