Restaurant (7.x-1.0-rc4) - en to pt translation catalogue (77 entries)

en: Home
pt: Início

en: Slideshow
pt: Apresentação de slides

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Images
pt: Imagens

en: Submit
pt: Enviar

en: Content
pt: Conteúdo

en: Description
pt: Descrição

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Documentation
pt: Documentação

en: Categories
pt: Categorias

en: Date
pt: Data

en: Search
pt: Buscar

en: Message
pt: Mensagem

en: Image
pt: Imagem

en: Name
pt: Nome

en: Default
pt: Padrão

en: Update
pt: Atualizar

en: Large
pt: Grande

en: Icon
pt: Ícone

en: Modules
pt: Módulos

en: Event
pt: Evento

en: Picture
pt: Foto

en: Configure
pt: Configurar

en: Contact
pt: Contato

en: Expanded
pt: Expandido

en: Site name
pt: Nome do site

en: Site slogan
pt: Slogan do site

en: Available updates
pt: Atualizações disponíveis

en: Welcome
pt: Bem vindo

en: Custom
pt: Personalizado

en: Location
pt: Localização

en: Click here
pt: Clique aqui

en: active
pt: ativo

en: Demo
pt: Demonstração

en: Price
pt: Preço

en: Phone
pt: Telefone

en: Address
pt: Endereço

en: General
pt: Geral

en: Calendar
pt: Calendário

en: Events
pt: Eventos

en: here
pt: aqui

en: Other
pt: Outros

en: Navigation
pt: Navegação

en: Install
pt: Instalar

en: Logout
pt: Sair

en: Add menu
pt: Adicionar menu

en: Distribution
pt: Distribuição

en: Caption
pt: Legenda

en: Sidebar
pt: Barra lateral

en: Completed
pt: Concluído

en: Standard
pt: Padrão

en: News
pt: Notícias

en: You are here
pt: Você está aqui

en: Tabs
pt: Abas

en: Grid
pt: Grade

en: Services
pt: Serviços

en: Featured
pt: Destacado

en: Account
pt: Conta

en: About
pt: Sobre

en: done
pt: concluído

en: Variants
pt: Variantes

en: Locations
pt: Localizações

en: Dashboard
pt: Painel

en: Main menu
pt: Menu principal

en: Installed %module module.
pt: O módulo %module foi instalado.

en: Add event
pt: Adicionar evento

en: Restaurant
pt: Restaurante

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
pt: O menu <em>Principal</em> é usado em vários sites para apresentar sessões mais importantes do site, frequentemente na barra de navegação no topo.

en: Contact Us
pt: Contate-nos

en: Click to edit details
pt: Clique para editar os detalhes

en: About Us
pt: Sobre nós

en: Site mail
pt: E-mail do site

en: Get update information for your distribution.
pt: Obtenha informação atualizada para sua distribuição.

en: Enable this option (and Save) to access the normal update links
pt: Ative essa opção (e Salve) para acessar os links  normais de atualização

en: Drupal Distributions contain a carefully selected set of module
          versions along with specific patches.  You should never update individual modules
          within a distribution unless you are an experienced developer.
pt: Uma distribuição Drupal contém um conjunto cuidadosamente selecionado de versões de módulos
    juntamente com patches específicos. Você nunca deve atualizar módulos individuais
          dentro de uma distribuição, a menos que você saiba o que está fazendo.
