Restaurant (7.x-1.12) - en to ja translation catalogue (75 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Slideshow
ja: スライドショー

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Images
ja: イメージ

en: Status
ja: 状態

en: Submit
ja: 送信

en: Content
ja: コンテンツ

en: Description
ja: 説明

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Download
ja: ダウンロード

en: Date
ja: 日付

en: Search
ja: 検索

en: Message
ja: メッセージ

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Name
ja: 名前

en: Default
ja: デフォルト

en: Update
ja: 更新

en: Large
ja: 大

en: Icon
ja: アイコン

en: Modules
ja: モジュール

en: Menu
ja: メニュー

en: Event
ja: イベント

en: Picture
ja: 写真

en: Configure
ja: 設定

en: Email
ja: メール

en: Contact
ja: コンタクト

en: Expanded
ja: 展開

en: Site name
ja: サイト名

en: Site slogan
ja: サイトスローガン

en: Available updates
ja: 利用可能なアップデート

en: Welcome
ja: 歓迎

en: Custom
ja: カスタム

en: Location
ja: 場所

en: Click here
ja: ここをクリック

en: active
ja: アクティブ

en: Price
ja: 価格

en: Phone
ja: 電話番号

en: Address
ja: 住所

en: General
ja: 全般

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Events
ja: イベント

en: here
ja: こちら

en: Other
ja: その他

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Install
ja: インストール

en: Add location
ja: 場所を追加

en: Logout
ja: ログアウト

en: Add menu
ja: メニューの追加

en: Features
ja: フィーチャー

en: Distribution
ja: ディストリビューション

en: Caption
ja: キャプション

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Completed
ja: 完了

en: Standard
ja: 標準

en: You are here
ja: 現在地

en: Tabs
ja: タブ

en: Grid
ja: グリッド

en: Services
ja: サービス

en: Featured
ja: 主な

en: Account
ja: アカウント

en: About
ja: アバウト

en: done
ja: 完了

en: Reservation
ja: 予約

en: Locations
ja: 場所

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Main menu
ja: メインメニュー

en: The installation has encountered an error.
ja: インストール中にエラーが発生しました。

en: Installed %module module.
ja: %moduleをインストールしました。

en: Add event
ja: イベントを追加

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
ja: <strong>メイン</strong>メニューは多くのサイトで、サイト内の主な項目へのリンクのために使われます。最上部のナビゲーションバーとして表示されるのが一般的です。

en: Example: Large, small.
ja: 例：大、小
