Restaurant (7.x-1.13) - en to nl translation catalogue (98 entries)

en: Slideshow
nl: Diavoorstelling

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Images
nl: Afbeeldingen

en: Submit
nl: Indienen

en: Content
nl: Inhoud

en: Description
nl: Beschrijving

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Documentation
nl: Documentatie

en: Categories
nl: Categorieën

en: Download
nl: Downloaden

en: Date
nl: Datum

en: Search
nl: Zoeken

en: Message
nl: Bericht

en: Image
nl: Afbeelding

en: Name
nl: Naam

en: Default
nl: Standaard

en: Update
nl: Bijwerken

en: Large
nl: Groot

en: Icon
nl: Pictogram

en: Event
nl: Evenement

en: Picture
nl: Afbeelding

en: Configure
nl: Instellen

en: Email
nl: E-mail

en: Expanded
nl: Uitgeklapt

en: Site name
nl: Naam van de website

en: Site slogan
nl: Slogan van de website

en: Available updates
nl: Beschikbare updates

en: Welcome
nl: Welkom

en: Custom
nl: Aangepast

en: Location
nl: Locatie

en: Click here
nl: Klik hier

en: active
nl: actief

en: Price
nl: Prijs

en: Phone
nl: Telefoonnummer

en: Address
nl: Adres

en: General
nl: Algemeen

en: Calendar
nl: Kalender

en: Events
nl: Evenementen

en: here
nl: hier

en: Other
nl: Andere

en: Navigation
nl: Navigatie

en: Install
nl: Installeren

en: Add location
nl: Locatie toevoegen

en: Logout
nl: Uitloggen

en: install
nl: installeren

en: Add menu
nl: Menu toevoegen

en: Distribution
nl: Distributie

en: Caption
nl: Onderschrift

en: Sidebar
nl: Zijbalk

en: Completed
nl: Voltooid

en: Standard
nl: Standaard

en: News
nl: Nieuws

en: You are here
nl: U bent hier

en: Tabs
nl: Tabbladen

en: Teaser text
nl: Teaser tekst

en: Grid
nl: Raster

en: Services
nl: Diensten

en: Featured
nl: Aanbevolen

en: About
nl: Over

en: done
nl: gereed

en: Reservation
nl: Reservering

en: Variants
nl: Varianten

en: Locations
nl: Locaties

en: Main menu
nl: Hoofdmenu

en: The installation has encountered an error.
nl: Er is een fout opgetreden tijdens de installatie.

en: Installed %module module.
nl: %module-module geïnstalleerd.

en: Add reservation
nl: Reservering toevoegen

en: Install features
nl: Functies installeren

en: Add event
nl: Gebeurtenis toevoegen

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
nl: Het <em>Hoofdmenu</em> wordt vaak gebruikt om de hoofdonderdelen van de website aan te geven bijvoorbeeld in een menu bovenaan de pagina.

en: Stacked
nl: Gestapeld

en: Reservations
nl: Reserveringen

en: Click to edit details
nl: Klik om de details te bewerken

en: Social
nl: Sociaal

en: Footer Menu
nl: Voetmenu

en: Opening hours
nl: Openingstijden

en: Select features
nl: Functies selecteren

en: About Us
nl: Over ons

en: Install demo content
nl: Demo-inhoud installeren

en: Like us on Facebook
nl: Vind ons leuk op Facebook

en: Import profile
nl: Profiel importeren

en: View site
nl: Site weergeven

en: Enable these features for your restaurant.
nl: Deze functionaliteiten voor uw restaurant inschakelen.

en: Configure restaurant
nl: Restaurant instellen

en: Launch installation
nl: Installatie starten

en: Select features for your restaurant.
nl: Functionaliteiten voor het restaurant selecteren.

en: Reservation system
nl: Reserveringssysteem

en: Install demo content?
nl: Demo-inhoud installeren?

en: Install demo content such as menus, events and blog posts.
nl: Demonstratie-inhoud zoals menu's, evenementen en blogposts installeren.

en: Installing features
nl: Functionaliteiten installeren

en: Installing demo content
nl: Demo-inhoud aan het installeren

en: Installation complete
nl: Installatie voltooid

en: Installing from database import.
nl: Vanuit een database-import installeren.

en: Performing standard Drupal install.
nl: Standaard Drupal-installatie uitvoeren.

en: Installation type
nl: Installatietype

en: Select an installation type:
nl: Installatietype selecteren:
