Restaurant (7.x-1.15) - en to id translation catalogue (65 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Slideshow
id: Presentasi Slide

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Images
id: Gambar

en: Submit
id: Kirim

en: Content
id: Konten

en: Description
id: Deskripsi

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Categories
id: Kategori

en: Download
id: Unduh

en: Date
id: Tanggal

en: Search
id: Pencarian

en: Message
id: Pesan

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Name
id: Nama

en: Default
id: Bawaan

en: Update
id: Perbarui

en: Large
id: Besar

en: Icon
id: Ikon

en: Modules
id: Modul

en: Event
id: Acara

en: Picture
id: Foto

en: Configure
id: Konfigurasi

en: Contact
id: Kontak

en: Expanded
id: Diluaskan

en: Site name
id: Nama situs

en: Site slogan
id: Slogan situs

en: Available updates
id: Pembaruan yang tersedia

en: Custom
id: Tersuai

en: Location
id: Lokasi

en: active
id: aktif

en: Price
id: Harga

en: Phone
id: Telepon

en: Address
id: Alamat

en: General
id: Umum

en: Calendar
id: Kalender

en: Events
id: Acara

en: here
id: di sini

en: Other
id: Lainnya

en: Navigation
id: Navigasi

en: Install
id: Pasang

en: Logout
id: Keluar

en: Add menu
id: Tambah menu

en: Features
id: Fitur

en: Caption
id: Keterangan

en: Completed
id: Selesai

en: Standard
id: Standar

en: News
id: Berita

en: You are here
id: Anda di sini

en: Tabs
id: Tab

en: Grid
id: Kotakan

en: Services
id: Layanan

en: Featured
id: Pilihan

en: Account
id: Keanggotaan

en: About
id: Tentang

en: done
id: selesai

en: Dashboard
id: Dasbor

en: Main menu
id: Menu utama

en: The installation has encountered an error.
id: Ditemukan kesalahan dalam instalasi

en: Installed %module module.
id: Modul %module sudah terinstal.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
id: Menu <em>Utama</em> digunakan pada banyaksitus untuk menunjukan bagian yang utama dari sebuah situs, seringkali diletakan paling atas navigasi.

en: Click to edit details
id: Klik untuk detil edit
