Restaurant Base (7.x-1.0-rc3) - en to de translation catalogue (26 entries)

en: Modules
de: Module

en: Contact
de: Kontakt

en: Site name
de: Name der Website

en: Site slogan
de: Slogan der Website

en: Available updates
de: Verfügbare Aktualisierungen

en: Click here
de: Hier klicken

en: Phone
de: Telefonnummer

en: Address
de: Adresse

en: General
de: Allgemein

en: Distribution
de: Verteilung

en: Services
de: Dienste

en: Site mail
de: Website-E-Mail-Adresse

en: Like us on Facebook
de: Werde Fan auf Facebook

en: General settings such as site name, site mail.
de: Allgemeine Einstellungen wie Seitenname, Email der Seite

en: Contact and opening hours.
de: Kontakt und Öffnungszeiten

en: Phone number for restaurant.
de: Telefonnummer des Restaurants.

en: Restaurant address.
de: Adresse des Restaurants

en: Opening Hours
de: Öffnungszeiten

en: Restaurant opening hours.
de: Öffnungszeiten des Restaurants

en: Settings for external web services such as Google analytics, Disqus..etc
de: Einstellungen für externe Webservices wie Google analytics, Disqus, etc.

en: Google analytics ID in the form of UA-xxxxxxx-yy. !link for advanced settings.
de: Google analytics ID im format UA-xxxxxxx-yy. !link für erweiterte Einstellungen.

en: Settings for social networks such as Twitter, Facebook..etc
de: Einstellungen für Soziale Netzwerke wie Twitter, Facebook, etc.

en: Follow us on Google+
de: Auf Google+ folgen

en: Find us on Yelp
de: Finde uns bei Yelp

en: We are on Foursquare
de: Wir sind bei Foursquare

en: It is not recommented to manually update modules within the distribution!
de: Das manuelle Update der Module, die Teil der Distribution sind, ist nicht empfehlenswert!
