Restaurant Reservation (7.x-1.0-rc3) - en to de translation catalogue (30 entries)

en: Date
de: Datum

en: Message
de: Benachrichtigung

en: Update
de: Aktualisieren

en: Email
de: E-Mail

en: Location
de: Ort

en: Phone
de: Telefonnummer

en: Calendar
de: Kalender

en: here
de: hier

en: Reservation
de: Reservierung

en: Add reservation
de: Reservierung hinzufügen

en: Reservations
de: Reservierungen

en: An error occurred. Please try again.
de: Fehler! Bitte erneut versuchen.

en: Administer Reservations
de: Reservierungen verwalten

en: Submit Reservation
de: Reservierungsanfrage abschicken

en: Show notifications
de: Hinweise anzeigen

en: Your reservation has been recorded. An email has been sent to the email address provided.
de: Ihre Reservierung wurde aufgenommen. Eine automatische Nachricht wurde an Ihre E-Mail Adresse verschickt.

en: Configuration for the Reservation system
de: Einstellungen des Reservierungssystems

en: Number of persons.
de: Anzahl der Personen.

en: Party size
de: Gruppengröße

en: Reservation number
de: Reservierungsnummer

en: Select a restaurant location.
de: Bitte Restaurantstandort auswählen

en: Form to update reservation status.
de: Formular um Reservierungsstatus zu ändern.

en: Status form
de: Statusformular

en: Reservation status form
de: Reservierungsstatusformular

en: An email will be sent to %name when you change the status. You can customize the email template !here.
de: Eine E-Mail wird an %name versandt, sobald der Status geändert wird. Das E-Mail Template kann hier verändert werden !here.

en: The status for reservation <em>@number</em> has been updated.
de: Ihr Reservierungsstatus <em>@number</em> wurde verändert.

en: An email has been sent to %email.
de: Eine E-Mail wurde an %email versandt.

en: View reservation
de: Reservierungen anzeigen

en: Restaurant Reservation
de: Restaurant Reservierungen

en: Reservation form
de: Reservierungsformular
