Revisioning (7.x-1.4) - en to sv translation catalogue (128 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Save configuration
sv: Spara konfiguration

en: Delete
sv: Radera

en: Content
sv: Innehåll

en: content
sv: innehåll

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: Cancel
sv: Avbryt

en: more
sv: mer

en: Last updated
sv: Senast uppdaterad

en: Tags
sv: Etiketter

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: view
sv: visa

en: Edit
sv: Redigera

en: Reset
sv: Återställ

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: none
sv: ingen

en: View
sv: Visa

en: Timestamp
sv: Tidsstämpel

en: User
sv: Användare

en: Page
sv: Sida

en: Revision ID
sv: Versions-ID

en: Published
sv: Publicerad

en: Revisions
sv: Versioner

en: Delete all
sv: Radera allt

en:  or
sv:  eller

en: Display options
sv: Alternativ för visning

en: State
sv: Läge

en: Terms
sv: Termer

en: Desc
sv: Fallande

en: Latest
sv: Senaste

en: Defaults
sv: Förvalt

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Pending
sv: Väntar på

en: published
sv: publicerad

en: Moderated
sv: Modererad

en: content author
sv: författare till innehåll

en: acting user
sv: agerande användare

en: Revisions for %title
sv: Versioner för %title

en: Revision
sv: Version

en: Not published
sv: Inte publicerad

en: Apply
sv: Applicera

en: Publish
sv: Publicera

en: Unpublish
sv: Avpublicera

en: User ID.
sv: ID för användare

en: @type: deleted %title revision %revision.
sv: @type: raderade version %revision av %title.

en: Offset
sv: Kompensera

en: archived
sv: arkiverad

en: Pending revisions
sv: Väntande versioner

en: Is one of
sv: Är en av

en: When unpublishing the current revision
sv: Vid avpublicering av den nuvarande versionen

en: Initial revision created and published.
sv: Första versionen skapad och publicerad.

en: Please note there is one revision more recent than the one you are about to edit.
sv: Observera att det finns ytterligare en version som är nyare än den version som du är på väg att redigera.

en: Are you sure you want to publish this revision of %title?
sv: Är du säker på att du vill publicera den här versionen av %title?

en: Publishing this revision will make it visible to the public.
sv: Den här versionen kommer att bli offentligt synlig vid publicering.

en: Are you sure you want to unpublish %title?
sv: Är du säker på att du vill avpublicea %title?

en: Unpublishing will remove this content from public view.
sv: Det här innehållet kommer ej vara synligt offentligt när publicering hävs.

en: Revision has been published.
sv: Version har publicerats

en: Unpublish current revision
sv: Avpublicera nuvarande version

en: current revision (published)
sv: aktuell version (publicerad)

en: Compare to current
sv: Jämför med aktuell

en: Delete this revision
sv: Radera denna version

en: Unpublished @type %title
sv: Avpublicerade @type %title

en: Revisioning
sv: Versioner

en: New revision
sv: Ny version

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: - All -
sv: - Alla -

en: Compare
sv: Jämför

en: Copy of the revision from %date.
sv: Kopia av versionen från %date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
sv: @type: återställde version %revision av %title.

en: View current
sv: Visa aktuell

en: Edit current
sv: Redigera aktuell

en: Saved !date by !username
sv: Sparad !date av !username

en: Please select 2 revisions rather than !count
sv: Välj endast 2 versioner snarare än !count

en: Comparing revision #!revision2 against revision #!revision1
sv: Jämför version #!revision2 mot version #!revision1

en: in draft/pending publication
sv: utkast/väntande

en: New revision in draft, pending moderation (requires "Create new revision")
sv: Ny version i utkast, avvaktande moderering (kräver "Skapa ny version")

en: New revision in draft
sv: Ny version i utkast

en: Only when saving %type content that is not already in draft/pending moderation
sv: Endast vid sparande av innehåll av typen %type som inte redan finns i utkast/avvaktande moderrering

en: Use less disk space and avoid cluttering your revisions list. With the first option ticked, modifications are saved to the same copy (i.e. no additional revisions are created) until the content is published.
sv: Använder mindre diskutrymme och motverkar nedskräpning av din versionsslista. Med det första alternativet valt sparas ändringar till samma kopia (dvs. inga extra versioner skapas) tills innehållet är publicerat.

en: Auto-publish drafts of type %type (for moderators)
sv: Publicera utkast automatiskt för innehållstyp %type (för moderatorer)

en: Initial draft created, pending publication.
sv: Första utkast skapat, inväntar publicering

en: There is a pending revision. Are you sure you want to revert to an archived revision?
sv: Det finns väntande versioner. Är du säker på att du vill återställa till en arkiverad version?

en: Maximum number of pending revisions displayed
sv: Visar maximalt antal väntande versioner

en: Additional info
sv: Ytterligare information

en: No revision
sv: Inga versioner

en: Content has pending revision
sv: Avvaktande version finns för innehållet

en: Revision status of @node is: @type
sv: Versionsstatus för @node är: @type

en: Content "@node" has pending revision(s)
sv: Avvaktande version(er) finns för innehåll "@node"

en: Pending revision has been published
sv: Avvaktande versioner har blivit publicerad

en: Current, published
sv: Aktuell, publicerad

en: Archived
sv: Arkiverad

en: %title is no longer publicly visible.
sv: %title är inte längre offentligt synlig.

en: Page to go to when the block title is clicked
sv: Sida att gå till när man klickar på blocktitel

en: View latest
sv: Visa senaste

en: Edit latest
sv: Redigera senaste

en: Links to view content default to
sv: Länkar för att visa innehåll är förvalt till

en: displaying the current revision
sv: visar den nuvarande versionen

en: The first option represents default core behaviour.
sv: Det första alternativet representerar standardbeteendet i kärnan.

en: Links to edit content default to
sv: Länkar för att redigera innehåll anges som standard till

en: editing the current revision
sv: redigera den aktuella versionen

en: Configure which revision is loaded when clicking on a view or edit link
sv: Konfigurera vilken version som skall laddas när man klickar på länk för visning eller redigering

en: displaying the latest revision (reverts to current revision, if the user is not permitted to view revisions of the content type in question)
sv: visar den senaste versionen (återställs till den nuvarande versionen om användaren inte tillåts se versioner av den innehållstyp som avses)

en: editing the latest revision (reverts to current revision, if the user is not permitted to view revisions of the content type in question)
sv: redigerar den senaste versionen (återställs till den nuvarande versionen om användaren inte tillåts att se versioner av innehållstypen i fråga)

en: Revision pending
sv: Version väntande

en: Not moderated
sv: Ej modererad

en: Asc
sv: Stigande

en: Content revision
sv: Version av innehåll

en: List all revisions
sv: Lista alla versioner

en: Moderated?
sv: Modererad?

en: %title is @publication_status. It has only one revision | %title is @publication_status. It has @count revisions.
sv[0]: %title är @publication_status. Den har bara en version.
sv[1]: %title är @publication_status. Den har @count versioner.

en: Last edited by
sv: Senast redigerad av

en: Create new revision:
sv: Skapa ny version:

en: Revision operations
sv: Hantera versioner

en: Modify current revision, no moderation
sv: Ändra nuvarande version, ingen moderering

en: Create new revision, no moderation
sv: Skapa ny version, ingen moderering

en: Create new revision and moderate
sv: Skapa ny version och moderera

en: Revision creation and moderation options
sv: Alternativ för skapande av version och moderering

en: Moderation means that the new revision is not publicly visible until approved by someone with the appropriate permissions.
sv: Moderering innebär att den nya versionen inte syns publikt förrän den godkänts av någon med rätt behörighet.

en: Delete (all revisions)
sv: Radera (alla versioner)

en: Delete archived
sv: Radera arkiverat

en: Delete archived revisions
sv: Radera arkiverade versioner

en: The revisioning configuration options have been saved.
sv: Konfigurationsalternativen för versionshantering har sparats.

en: Scheduled content
sv: Schemalagt innehåll

en: Optionally schedule a date and time for publication
sv: Valfritt att schemalägga ett datum och tid för publicering

en: Latest only
sv: Endast senaste
