Revisioning (7.x-1.9) - en to nl translation catalogue (135 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Save configuration
nl: Instellingen opslaan

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Content
nl: Inhoud

en: content
nl: inhoud

en: Author
nl: Auteur

en: Cancel
nl: Annuleren

en: more
nl: meer

en: Last updated
nl: Laatst bijgewerkt

en: Tags
nl: Labels

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: view
nl: weergeven

en: Edit
nl: Bewerken

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: none
nl: geen

en: View
nl: Weergeven

en: User
nl: Gebruiker

en: Page
nl: Pagina

en: Revision ID
nl: Revisie-ID

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Revisions
nl: Revisies

en: Delete all
nl: Alles verwijderen

en: Display options
nl: Weergave-opties

en: State
nl: Status

en: Terms
nl: Termen

en: Desc
nl: Aflopend

en: Latest
nl: Nieuwste

en: Defaults
nl: Standaardinstellingen

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Updated date
nl: Wijzigingsdatum

en: Pending
nl: In afwachting

en: ‹ previous
nl: ‹ vorige

en: next ›
nl: volgende ›

en: published
nl: gepubliceerd

en: Moderated
nl: Gemodereerd

en: author
nl: auteur

en: Revisions for %title
nl: Revisies van %title

en: Revision
nl: Revisie

en: Not published
nl: Niet gepubliceerd

en: Apply
nl: Toepassen

en: Publish
nl: Publiceren

en: Unpublish
nl: Depubliceren

en: @type: deleted %title revision %revision.
nl: @type: revisie %revision van %title verwijderd.

en: « first
nl: « eerste

en: last »
nl: laatste »

en: archived
nl: gearchiveerd

en: Revision moderation
nl: Revisiemoderatie

en: Is one of
nl: Is een van

en: Please note there is one revision more recent than the one you are about to edit.
nl: Let op! Er is een nieuwere revisie beschikbaar dan de revisie die u nu hebt geselecteerd.

en: Are you sure you want to publish this revision of %title?
nl: Weet u zeker dat u %title wilt publiceren?

en: Publishing this revision will make it visible to the public.
nl: Door het publiceren wordt deze revisie zichtbaar voor het publiek.

en: Are you sure you want to unpublish %title?
nl: Weet u zeker dat u %title wilt depubliceren?

en: Unpublishing will remove this content from public view.
nl: Deze inhoud is niet meer toegankelijk voor bezoekers van de website als u depubliceert.

en: Unpublish current revision
nl: Huidige revisie depubliceren

en: current revision (published)
nl: huidige revisie (gepubliceerd)

en: Compare to current
nl: Met huidige vergelijken

en: Delete this revision
nl: Deze revisie verwijderen

en: New revision
nl: Nieuwe revisie

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Compare
nl: Vergelijken

en: Copy of the revision from %date.
nl: Kopie van de revisie van %date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
nl: @type: %title teruggezet naar revisie %revision.

en: View current
nl: Huidige weergeven

en: Edit current
nl: Huidige bewerken

en: Saved !date by !username
nl: Opgeslagen !date door !username

en: in draft/pending publication
nl: concept/wacht op publicatie

en: When reverting to an archived revision
nl: Bij het terugzetten van een gearchiveerde revisie

en: Initial draft created, pending publication.
nl: Eerste concept aangemaakt, wacht op publicatie.

en: There is a pending revision. Are you sure you want to revert to an archived revision?
nl: Er is nog een revisie in bewerking. Weet u zeker dat u terug wilt gaan naar een gearchiveerde revisie?

en: Displaying <em>archived</em> revision of @content_type %title, last modified by !author on @date
nl: <em>Gearchiveerde</em> revisie van @content_type %title, laatst bijgewerkt door !author op @date, wordt getoond

en: Revert to this
nl: Deze terugzetten

en: No revision
nl: Geen revisie

en: Archived
nl: Gearchiveerd

en: View latest
nl: Laatste weergeven

en: Edit latest
nl: Laatste bewerken

en: displaying the current revision
nl: huidige revisie wordt getoond

en: editing the current revision
nl: huidige revisie wordt bewerkt

en: displaying the latest revision (reverts to current revision, if the user is not permitted to view revisions of the content type in question)
nl: de laatste revisie wordt weergegeven (gaat terug naar de huidige revisie als de gebruiker geen recht heeft revisies van het inhoudstype te bekijken)

en: Revision pending
nl: Revisie in afwachting

en: Revision state
nl: Revisiestatus

en: Number of revisions.
nl: Aantal revisies

en: Archived with revision pending
nl: Gearchiveerd met revisie in afwachting

en: Not moderated
nl: Niet gemodereerd

en: Asc
nl: Oplopend

en: List all revisions
nl: Alle revisies tonen

en: Summary of site content
nl: Samenvatting van site-inhoud

en: No content matches your query.
nl: Geen resultaten gevonden.

en: View revision summary
nl: Revisiesamenvatting tonen

en: Moderated?
nl: Gemodereerd?

en: Last edited by
nl: Laatst bewerkt door

en: The name of the user who last edited this content.
nl: Naam van de gebruiker die deze inhoud het laatst bewerkt heeft.

en: One of: pending, current, archived.
nl: Kies uit: in afwachting, huidige of gearchiveerd.

en: Whether this content is subject to revision moderation.
nl: Of de inhoudsrevisie gemodereerd wordt.

en: The title of the content revision.
nl: Titel van de revisie.

en: Enter the date you want this revision to be published.
nl: Vul de datum in waarop deze revisie gepubliceerd wordt.

en: Enter the time you want this revision to be published. Use the 24 hour clock.
nl: Vul het tijdstip in waarop de revisie gepubliceerd wordt. Gebruik 24-uursnotatie.

en: The publication date you set is in the past.
nl: De ingesteld publicatiedatum ligt in het verleden.

en: The publication time you set is in the past.
nl: Het ingestelde publicatietijdstip ligt in het verleden.

en: Revision operations
nl: Revisies bewerken

en: Delete (all revisions)
nl: Verwijderen (alle revisies)

en: Delete archived
nl: Gearchiveerde revisies verwijderen

en: Are you sure you want to delete the archived revision of %title? | Are you sure you want to delete all @count archived revisions of %title?
nl[0]: Weet u zeker dat u de gearchiveerde revisie van %title wilt verwijderen?
nl[1]: Weet u zeker dat u alle @count gearchiveerde revisies van %title wilt verwijderen?

en: One archived revision deleted. | @count archived revisions deleted.
nl[0]: Eén gearchiveerde revisie verwijderd.
nl[1]: @count gearchiveerde revisies verwijderd.

en: Delete archived revisions
nl: Gearchiveerde revisies verwijderen

en: Date for publication
nl: Publicatiedatum

en: Time for publication
nl: Publicatietijdstip

en: Scheduled content
nl: Geplande inhoud

en: Scheduled by
nl: Gepland door

en: In addition publication dates may be scheduled when you press the Publish or Revert links.
nl: Publicatiedata kunnen ook ingepland worden door Publiceren of Terugzetten te kiezen.

en: Please use this format: %format, e.g %datetime. If you enter "now" this content will be published immediately.
nl: Gebruik deze notatie: %format, b.v. %datetime. Vul 'now' in om de inhoud onmiddellijk te publiceren.

en: If you do not wish to schedule publication, leave the field blank.
nl: Laat het veld leeg om geen publicatie in te plannen.

en: Optionally schedule a date and time for publication
nl: Kies indien gewenst een datum en tijd voor publicatie

en: This revision was already scheduled by !username for publication on %date. You may override this date and time.
nl: Deze revisie is al ingepland door !username voor publicatie op %date. U kunt deze datum en tijd overschrijven.

en: Date for reversion
nl: Publicatiedatum

en: Time for reversion
nl: Publicatietijd

en: Scheduled for publication on %date.
nl: Ingepland voor publicatie op %date.

en: Scheduled for publication at next cron run.
nl: Ingepland voor publicatie bij de volgende cron-run.

en: Revision scheduled for publication at %time on %date.
nl: Ingepland voor publicatie op %date om %time.

en: Revision will be published at next cron run.
nl: Revisie wordt gepubliceerd tijdens de volgende cron-run.

en: Publication could not be scheduled at this date & time: %date %time.
nl: Publicatie kon niet ingepland worden op deze datum en tijd: %date %time.

en: Set the format for entering publication dates
nl: Stel de notatie in voor het invullen van publicatiedata

en: Allows revisions to be published or reverted at specified times.
nl: Maakt het mogelijk revisies terug te zetten of te publiceren op vastgestelde tijdstippen.

en: Include only the most recent revisions.
nl: Alleen de meest recente revisies opnemen.

en: Include only currently published revisions.
nl: Alleen gepubliceerde revisies opnemen.

en: Latest only
nl: Alleen de laatste

en: Published only
nl: Alleen gepubliceerde

en: Revision timestamp
nl: Revisietijdstip

en: Edit Current
nl: Huidige bewerken

en: View Current
nl: Huidige weergeven

en: Edit Latest
nl: Laatste bewerken

en: View Latest
nl: Laatste weergeven

en: Revisioning user experience improvements for more consistent tab behavior
nl: Verbeteringen in de gebruikerservaring van Revisioning voor consistenter gedrag van tabs

en: Content revisions summary
nl: Samenvatting van revisies
