CAPTCHA Riddler - Human Question & Answer Captcha (7.x-1.2) - en to pt translation catalogue (23 entries)

en: Delete
pt: Apagar

en: Weight
pt: Peso

en: Add another
pt: Adicionar outro

en: Question
pt: Pergunta

en: Answer
pt: Resposta

en: Requires anonymous users to answer a simple question to be answered forms are processed. A primitive but effective way to counter spam.
pt: Solicita à usuários anônimos responderem questões simples antes de entrarem no sistema. É um jeito primitivo de combater spams, mas é eficaz.

en: Riddler
pt: Questão

en: A question that you require anonymous users to answer
pt: Uma questão que você solicita para usuários anônimos responderem.

en: Weight of the Riddler form element
pt: Peso do elemento de formulário para a questão.

en: administer riddler
pt: administrar riddler

en: Allows site administrators to add a simple question to form validation
pt: Permite que administradores do site adicionem uma questão simples para o formulário de validação.

en: Save settings
pt: Salvar as configurações

en: Spam control
pt: Controle de spam

en: Riddles
pt: Questões

en: If you need more riddles, just submit the form, 3 empty riddles will appear.
pt: Se você precisar de mais questões, apenas salve o formulário e 3 novas questões irão aparecer.

en: Riddle !i
pt: Questão !i

en: Empty question and answer to erase this group.
pt: Limpe os campos de questão e resposta para apagar este grupo.

en: Fill in the blank
pt: Preencha o espaço em branco

en: Administer Captcha Riddler
pt: Administrar Captcha Riddler

en: Perform administration tasks for Captcha Riddler.
pt: Realizar tarefas administrativas para Captcha Riddler.

en: Riddle
pt: Questão

en: Permanently delete this riddle/answer pair?
pt: Apagar permanentemente o par questão/resposta?

en: Fill in the blank.
pt: Preencha o espaço em branco.
