Room Reservations (7.x-1.1) - en to ja translation catalogue (89 entries)

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: Reset to defaults
ja: デフォルトに戻す

en: Delete
ja: 削除

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: Block title
ja: ブロックのタイトル

en: Date
ja: 日付

en: The configuration options have been saved.
ja: 設定オプションが保存されました。

en: Category
ja: カテゴリー

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Time
ja: 時間

en: Add
ja: 追加

en: Length
ja: 長さ

en: The configuration options have been reset to their default values.
ja: 設定オプションがデフォルトの値に戻されました。

en: Options
ja: オプション

en: Click here
ja: ここをクリック

en: Month
ja: 月

en: Details
ja: 詳細

en: Group name
ja: グループ名

en: General
ja: 全般

en: Calendar
ja: カレンダー

en: All day
ja: 全日

en: Other
ja: その他

en: Phone number
ja: 電話番号

en: minutes
ja: 分

en: Hours
ja: 時

en: Group Name
ja: グループ名

en: User name
ja: ユーザー名

en: From address
ja: 差出人アドレス

en: Carrier
ja: 配送業者

en: AM
ja: 午前

en: PM
ja: 午後

en: Token values
ja: トークン値

en: Application name
ja: アプリケーション名

en: Room
ja: 部屋

en: Capacity
ja: キャパシティ

en: Display Text
ja: テキスト表示

en: Policies
ja: ポリシー

en: The configuration options could not be saved.
ja: 設定オプションは保存されませんでした。

en: The configuration options could not be reset to their default values.
ja: 設定オプションはデフォルト値にリセットできませんでした。

en: The name of the room reservation application displayed on the menu, breadcrumbs, and heading of the reservation
           calendar page.
ja: メニュー、パンくずリスト、予約カレンダーのヘッダーに表示される部屋予約アプリケーションの名前です。

en: Days in advance (standard)
ja: 将来の日付(標準)

en: Days in advance (extended)
ja: 将来の日付(拡張)

en: The number of days in advance that a reservation can be made by an admin. Default is 180.  Maximum is 360.
ja: 管理者ができる予約の将来の日数です。デフォルトは180 です。最大は360です。

en: Open reservations per user
ja: ユーザーごとのオープン予約

en: The maximum number of reservations that one particular user can have open at any time. Default is 4. Enter 0 to indicate
          that there is no maximum limit.
ja: 1ユーザーがどんな時でもオープンできる予約の最大数です。デフォルトは4です。0を入力すれば最大値の制限はないことを示します。

en: Reservations per day
ja: 日ごとの予約

en: The maximum number of reservations that one particular user can make for a single day.  Default is 1.  Enter 0 to indicate
          that there is no maximum limit.
ja: 1ユーザーが一日でできる予約の最大数です。デフォルトは1です。0を入力すれば最大値の制限はないことを示します。

en: End reservations 15 minutes before closing time.
ja: 予約は終了時間の15分前に終了する

en: All reservations end 15 minutes before closing time.
ja: 全ての予約は終了時間の15分前に閉じられます。

en: Select the time
ja: 時間を選択

en: Midnight - start of day
ja: 真夜中 - 日の始まり

en: Midnight - end of day
ja: 真夜中 - 日の終わり

en: First shift open
ja: 一番目のシフトの始まり

en: First shift close
ja: 一番目のシフトの終わり

en: Second shift open
ja: 二番目のシフトの始まり

en: Second shift close
ja: 二番目のシフトの終わり

en: Select a month
ja: 月を選択

en: Asterisk (*) indicates that the hours have been changed from the default
ja: アスタリスク(*) はデフォルトから変更された時間を示します。

en: Calendar page text
ja: カレンダーページ　テキスト

en: Text displayed at the top of the reservation
           calendar page.
ja: 予約カレンダーページのトップに表示されるテキストです。

en: Reserve a room instructions text
ja: 部屋を予約 説明テキスト

en: Text displayed just above the words Reservation
          Calendar on the reservation calendar page.
ja: 予約カレンダーの文字の真上に表示されるテキストです。

en: Reservation form instructions text
ja: 予約フォーム 説明テキスト

en: Text displayed at the top of the reservation form.
ja: 予約フォームのトップに表示されるテキストです。

en: Policies displayed on the reservation policies page.
ja: 予約ポリシーページに表示されるポリシーです。

en: Category of reservable rooms.
ja: 予約できる部屋のカテゴリーです。

en: A reservable room.
ja: 予約できる部屋です。

en: A room reservation.
ja: 部屋の予約です。

en: Administer the room reservations system
ja: 部屋予約システムを管理

en: Allows administration of room categories, rooms and reservations. Allows administering all system configuration settings.
ja: 部屋のカテゴリー、部屋、予約の管理を許可します。全システム設定の管理を許可します。

en: Create room reservations as well as edit or cancel your own reservations
ja: 自身の部屋予約の作成、編集、削除します。

en: View the room reservations calendar
ja: 部屋予約カレンダーを見る

en: Allowed to view the reservations calendar but does not allow creating new reservations.
ja: 予約カレンダーを見ることはできますが新しい予約を作成することはできません

en: Configure room reservation options
ja: 部屋の予約のオプションを構成します

en: Default Hours
ja: デフォルトの時間

en: Daily Hours
ja: 日々の時間

en: Room Reservations
ja: 部屋の予約

en: Reservation Calendar
ja: 予約カレンダー

en: To reserve a room, click on the desired time/day in the calendar below. You will be asked to login.
ja: 部屋を予約するには、以下のカレンダーからお望みの日時をクリックしてください。ログインするように求められます。

en: click in box to select date
ja: 日付を選択するにはボックス内をクリック
