Rooms - Drupal Booking for Hotels, B&Bs and Vacation Rentals (7.x-1.10) - en to it translation catalogue (126 entries)

en: Title
it: Titolo

en: delete
it: elimina

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Value
it: Valore

en: Type
it: Tipo

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Administration
it: Amministrazione

en: Comments
it: Commenti

en: Cost
it: Costo

en: Quantity
it: Quantità

en: view
it: mostra

en: None
it: Nessuno

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Country
it: Paese

en: Image
it: Immagine

en: Required
it: Obbligatorio

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Back
it: Indietro

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: Continue
it: Continua

en: Email
it: E-mail

en: Year
it: Anno

en: Date format
it: Formato data

en: 1 day | @count days
it[0]: 1 giorno
it[1]: @count giorni

en: Published
it: Pubblicato

en: Filter
it: Filtra

en: %time ago
it: %time fa

en: Authored by
it: Creato da

en: Start Date
it: Data di Inizio

en: Month
it: Mese

en: Price
it: Prezzo

en: Customers
it: Clienti

en: End Date
it: Data inizio

en: Customer
it: Cliente

en: Amount
it: Importo

en: Current
it: Corrente

en: State
it: Stato

en: Owner
it: Proprietario

en: Mon
it: Lun

en: Tue
it: Mar

en: Wed
it: Mer

en: Thu
it: Gio

en: Fri
it: Ven

en: Sat
it: Sab

en: Sun
it: Dom

en: January
it: Gennaio

en: February
it: Febbraio

en: March
it: Marzo

en: April
it: Aprile

en: May
it: Mag

en: June
it: Giugno

en: July
it: Luglio

en: August
it: Agosto

en: September
it: Settembre

en: October
it: Ottobre

en: November
it: Novembre

en: December
it: Dicembre

en: Configuration
it: Configurazione

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Optional
it: Opzionale

en: Order
it: Ordina

en: Default state
it: Stato predefinito

en: Operation
it: Operazione

en: City
it: Città

en: State/Province
it: Stato/Provincia

en: Authoring information
it: Informazioni sull'autore

en: Authored on
it: Creato il

en: Leave blank for %anonymous.
it: Lasciare in bianco per %anonymous.

en: Publishing options
it: Opzioni di pubblicazione

en: Unit
it: Unità

en: Units
it: Unità

en: Subtotal
it: Totale parziale

en: Not published
it: Non pubblicato

en: Mandatory
it: Obbligatorio

en: Autocomplete text field
it: Campo di testo con autocompletamento

en: Unavailable
it: Non disponibile

en: Available
it: Disponibile

en: All types
it: Tutti i tipi

en: Selection type
it: Tipo di selezione

en: - Select -
it: - Scegliere -

en: Text to display
it: Testo da visualizzare

en: Base price
it: Prezzo di base

en: Add product
it: Aggiungi prodotto

en: Edit Link
it: Modifica link

en: Autocomplete
it: Autocompletamento

en: Created on
it: Creato il

en: By @name on @date
it: Da @name il @date

en: By @name
it: Da @name

en: Dropdown
it: Menu a discesa

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
it: %name: titolo non combacia. Controllare la propria selezione.

en: Line item
it: Riga d'ordine

en: %name must be a positive integer.
it: %name deve essere un intero positivo.

en: %name: invalid input.
it: %name: inserimento non valido.

en: User information
it: Informazioni sull'utente

en: Operations links
it: Link operativi

en: Confirmation message
it: Messaggio di conferma

en: Administrative settings
it: Impostazioni amministrative

en: %name: you must enter a numeric value for the price.
it: %name: inserire un valore numerico per il prezzo.

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
it: Formato: %time. Il formato data è AAAA-MM-GG e %timezone è la differenza di fuso orario da quello UTC. Lascia vuoto per usare l'ora di invio del form.

en: Owned by @name
it: Di proprietà di @name

en: Created @date
it: Creato @date

en: New order
it: Nuovo ordine

en: Updated @date
it: Aggiornato @date

en: Owned by
it: Di proprietà di

en: Display error message
it: Mostra il messaggio di errore

en: %time hence
it: %time da adesso

en: The owner's user ID.
it: L'identificativo del proprietario.

en: !label of field %name
it: !label del campo %name

en: Role and custom View permissions updated for order entity management. Access checks in modules and permissions on default Views must be updated manually.
it: Aggiornati i ruoli e i permessi per le viste personalizzate riguardanti la gestione di entità di tipo ordine. I controlli d'accesso per i moduli e i permessi per le viste predefinite devono essere aggiornati manualmente.

en: Allows users to perform any action on @entity_type.
it: Consente agli utenti di effettuare qualsiasi operazione riguardante @entity_type

en: Create @entity_type of any type
it: Crea @entity_type di qualsiasi tipo

en: Edit own @entity_type of any type
it: Modifica propri @entity_type di qualsiasi tipo

en: Edit any @entity_type of any type
it: Modifica qualsiasi @entity_type di qualsiasi tipo

en: View own @entity_type of any type
it: Visualizza propri @entity_type di qualsiasi tipo

en: View any @entity_type of any type
it: Visualizza qualsiasi @entity_type di qualsiasi tipo

en: Create %bundle @entity_type
it: Crea @entity_type in %bundle

en: Edit own %bundle @entity_type
it: Modifica propri @entity_type in %bundle

en: Edit any %bundle @entity_type
it: Modifica qualsiasi @entity_type in %bundle

en: View own %bundle @entity_type
it: Visualizza propri @entity_type in %bundle

en: View any %bundle @entity_type
it: Visualizza qualsiasi @entity_type in %bundle
