Rooms - Drupal Booking for Hotels, B&Bs and Vacation Rentals (7.x-1.11) - en to tr translation catalogue (113 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Title
tr: Başlık

en: delete
tr: sil

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Value
tr: Değer

en: Type
tr: Tip

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Administration
tr: Yönetim

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Cost
tr: Maliyet

en: Quantity
tr: Miktar

en: view
tr: görüntüle

en: None
tr: Hiçbiri

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Country
tr: Ülke

en: Link
tr: Bağlantı

en: Image
tr: Resim

en: Required
tr: Zorunlu

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Back
tr: Geri

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: Default
tr: Varsayılan

en: Continue
tr: Devam et

en: Email
tr: E-posta

en: Forward
tr: İleri

en: Year
tr: Yıl

en: Date format
tr: Tarih biçimi

en: 1 day | @count days
tr[0]: 1 gün
tr[1]: @count gün

en: Published
tr: Yayında

en: Filter
tr: Süzgeç

en: %time ago
tr: %time önce

en: Authored by
tr: Yazan

en: Start Date
tr: Başlangıç Tarihi

en: Month
tr: Ay

en: Price
tr: Fiyat

en: Customers
tr: Müşteriler

en: End Date
tr: Bitiş Tarihi

en: Customer
tr: Müşteri

en: Amount
tr: Miktar

en: Current
tr: Şu anki

en: State
tr: Durum

en: Owner
tr: Sahibi

en: Mon
tr: Pzt

en: Tue
tr: Sa

en: Wed
tr: Çar

en: Thu
tr: Per

en: Fri
tr: Cu

en: Sat
tr: Ct

en: Sun
tr: Paz

en: January
tr: Ocak

en: February
tr: Şubat

en: March
tr: Mart

en: April
tr: Nisan

en: June
tr: Haziran

en: July
tr: Temmuz

en: August
tr: Ağustos

en: September
tr: Eylül

en: October
tr: Ekim

en: November
tr: Kasım

en: December
tr: Aralık

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Anonymous
tr: Adsız

en: Optional
tr: Seçime bağlı

en: Order
tr: Sıralama

en: Default state
tr: Öntanımlı durum

en: Operation
tr: İşlem

en: City
tr: Şehir

en: State/Province
tr: İl

en: Authoring information
tr: Yazarlık Bilgileri

en: Authored on
tr: Oluşturulduğu tarih

en: Leave blank for %anonymous.
tr: %anonymous için boş bırakın.

en: Publishing options
tr: Yayınlama seçenekleri

en: Unit
tr: Birim

en: Units
tr: Birimler

en: Address Line 1
tr: adres satırı 1

en: Address Line 2
tr: adres satırı 2

en: Subtotal
tr: Ara toplam

en: Not published
tr: Yayınlanmamış

en: Mandatory
tr: Zorunlu

en: Autocomplete text field
tr: Otomatik Tamamlama metin alanı

en: Unavailable
tr: Mevcut değil

en: Available
tr: Mevcut

en: All types
tr: Tüm türler

en: Selection type
tr: Seçim Türü

en: - Select -
tr: - Seçin -

en: Text to display
tr: Görüntülenecek metin

en: Base price
tr: Temel fiyat

en: Add product
tr: Ürün ekle

en: Edit Link
tr: Bağlantıyı Düzenle

en: Autocomplete
tr: Otomatik tamamla

en: By @name on @date
tr: @name tarafından @date tarihinde

en: By @name
tr: @name tarafından

en: Dropdown
tr: Açılan

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
tr: %name: başlık uyumsuzluğu. Lütfen seçiminizi kontrol edin.

en: %name must be a positive integer.
tr: %name bir pozitif tam sayı olmalı.

en: %name: invalid input.
tr: %name: Geçersiz girdi.

en: Operations links
tr: İşlem bağlantıları

en: Confirmation message
tr: Onay mesajı

en: Rooms
tr: Odalar

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
tr: Biçim: %time. Tarih biçimi YYYY-AA-GG şeklindedir ve %timezone UTC'ye göre ayarlanmıştır. Formun gönderildiği zamanı kullanmak istiyorsan boş bırak.

en: Display error message
tr: Hata iletisini görüntüle

en: %time hence
tr: %time zamanından itibaren

en: All (this page)
tr: Tümü (bu sayfada)

en: All (all pages)
tr: Tümü (tüm sayfalarda)

en: Rooms UI
tr: Odalar UI

en: Arrival Date
tr: Giriş Tarihi

en: Add to price
tr: Ücrete ekle

en: Add to price per night
tr: Her gece için ücrete ekle
