Rooms - Drupal Booking for Hotels, B&Bs and Vacation Rentals (7.x-1.13) - en to da translation catalogue (197 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: delete
da: slet

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Value
da: Værdi

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Comments
da: Kommentarer

en: Cost
da: Omkostning

en: Quantity
da: Mængde

en: view
da: vis

en: None
da: Ingen

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Country
da: Land

en: Image
da: Billede

en: Required
da: Obligatorisk

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: Back
da: Tilbage

en: Label
da: Etiket

en: Save
da: Gem

en: Default
da: Standard

en: Continue
da: Fortsæt

en: Email
da: E-mail

en: Forward
da: Videresend

en: Year
da: År

en: Date format
da: Datoformat

en: 1 day | @count days
da[0]: 1 dag
da[1]: @count dage

en: Published
da: Udgivet

en: %time ago
da: %time siden

en: Authored by
da: Skrevet af

en: Start Date
da: Startdato

en: Month
da: Måned

en: Price
da: Pris

en: Customers
da: Kunder

en: End Date
da: Slutdato

en: Customer
da: Kunde

en: Amount
da: Beløb

en: Current
da: Aktuelle

en: State
da: Status

en: Owner
da: Ejer

en: Mon
da: man

en: Tue
da: tir

en: Wed
da: ons

en: Thu
da: tor

en: Fri
da: fre

en: Sat
da: lør

en: Sun
da: søn

en: January
da: Januar

en: February
da: Februar

en: March
da: Marts

en: May
da: maj

en: June
da: Juni

en: July
da: Juli

en: October
da: Oktober

en: Configuration
da: Indstillinger

en: Anonymous
da: Anonym

en: Optional
da: Valgfrit

en: Order
da: Rækkefølge

en: Default state
da: Standardtilstand

en: Operation
da: Handling

en: City
da: By

en: State/Province
da: Landsdel

en: Authoring information
da: Forfatter

en: Authored on
da: Skrevet den

en: Leave blank for %anonymous.
da: Lad feltet stå tomt for %anonymous.

en: Publishing options
da: Udgivelse

en: Unit
da: Enhed

en: Units
da: Enheder

en: Address Line 1
da: Adresselinje 1

en: Address Line 2
da: Adresselinje 2

en: Not published
da: Ikke udgivet

en: Mandatory
da: Påkrævet

en: Autocomplete text field
da: Tekstfelt med autofuldførelse

en: Unavailable
da: Ikke tilgængelig

en: Available
da: Tilgængelig

en: All types
da: Alle typer

en: Selection type
da: Udvalgstype

en: - Select -
da: - Vælg -

en: Text to display
da: Tekst der skal vises

en: Select All
da: Markér alle

en: Base price
da: Basis pris

en: Add product
da: Tilføj vare

en: Edit Link
da: Redigér link

en: Bookings
da: Reservationer

en: Autocomplete
da: Autofuldfør

en: Created on
da: Oprettet den

en: By @name on @date
da: Af @name, @date

en: By @name
da: Af @name

en: Dropdown
da: Rullemenu

en: The booking %name has been deleted.
da: Reservationen %name er blevet slettet.

en: Booking
da: Reservation

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
da: %name: misforhold i titel. Kontroller venligst dit valg.

en: Line item
da: Varelinje

en: %name must be a positive integer.
da: %name skal være et positivt heltal.

en: %name: invalid input.
da: %name: ugyldigt input.

en: User information
da: Brugerinformation

en: Operations links
da: Redigeringslinks

en: Confirmation message
da: Bekræftelse

en: Rooms
da: Værelser

en: Administrative settings
da: Administrative indstillinger

en: %name: you must enter a numeric value for the price.
da: %name: du skal indtaste et tal i prisfeltet.

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
da: Format: %time. Datoformatet er YYYY-MM-DD og %timezone er tidszoneforskydelsen fra UTC. Lad feltet stå tomt for at bruge oprettelsestidspunktet.

en: Owned by @name
da: Ejet af @name

en: Created @date
da: Oprettet @date

en: New order
da: Ny ordre

en: Updated @date
da: Opdateret @date

en: Owned by
da: Ejet af

en: Display error message
da: Vis fejlmeddelelse

en: Booking Type
da: Reservationstype

en: %time hence
da: %time siden

en: The owner's user ID.
da: Ejerens bruger-ID.

en: !label of field %name
da: !lable for felt %name

en: Role and custom View permissions updated for order entity management. Access checks in modules and permissions on default Views must be updated manually.
da: Rolletilladelser og tilladelser for brugerdefinerede views for entity-håndtering opdateret. Adgangskontrol i moduler og tilladelser på standard views skal opdateres manuelt.

en: Allows users to perform any action on @entity_type.
da: Giver brugerne mulighed for at udføre alle handlinger på @entity_type.

en: Create @entity_type of any type
da: Opret @entity_type af enhver type

en: Edit own @entity_type of any type
da: Redigér egne @entity_type af enhver type

en: Edit any @entity_type of any type
da: Redigér alle @entity_type af enhver type

en: View own @entity_type of any type
da: Vis egne @entity_type af enhver type

en: View any @entity_type of any type
da: Vis alle @entity_type af enhver type

en: Create %bundle @entity_type
da: Opret %bundle @entity_type

en: Edit own %bundle @entity_type
da: Redigér egne %bundle @entity_type

en: Edit any %bundle @entity_type
da: Redigér alle %bundle @entity_type

en: View own %bundle @entity_type
da: Vis egne %bundle @entity_type

en: View any %bundle @entity_type
da: Vis alle %bundle @entity_type

en: How soon a booking can start
da: Hvor tidligt kan en booking starte

en: Same day bookings
da: Bookinger samme dag

en: 1 day in advance
da: 1 dag i forvejen

en: Administer Rooms.
da: Administrér værelser

en: Configure settings and business rules for Rooms management.
da: Konfigurér indstillinger og forretningsregler for Værelses administration

en: Booking Settings
da: Booking indstillinger

en: Interface support to the Rooms family of modules.
da: Brugerflade understøttelse til Værelse modulerne

en: Bookable Unit State
da: Tilgængelighed for enhed

en: Calendar Updated
da: Kalender opdateret

en: Duration: @startdate to @enddate
da: Varighed: @startdate til @enddate

en: Change the state for this event to:
da: Ændr tilstanden for denne begivenhed til:

en: Manage Availability
da: Håndtér tilgængelighed

en: Event Management
da: Håndtér begivenheder

en: Rooms Availability
da: Tilgængelighed

en: Unit types that can be referenced
da: Enhedstyper som der kan henvises til

en: Re-assign Unit
da: Skift tildeling for enhed

en: Currently assigned unit: @unit_name / @type
da: Tildelt enhed: @unit_name / @type

en: Unit Type
da: Enhedstype

en: Save Booking
da: Gem reservation

en: Delete Booking
da: Fjern reservation

en: Are you sure you want to delete Booking %name?
da: Er du sikker på du vil slette reservationen %name?

en: rooms
da: værelser

en: Deleted booking %name.
da: Slettede reservationen %name.

en: Save Booking type
da: Gem reservationstype

en: Administer booking types
da: Vedligehold reservationstyper

en: Rooms Booking
da: Værelse reservationer

en: Provide a link to the booking.
da: Angiv et link til reservationen.

en: Book units
da: Reservér enheder

en: Booking Confirmed
da: Reservation bekræftet

en: Booking Canceled
da: Reservation annulleret

en: Booking Pending
da: Reservation afventer

en: Please choose dates.
da: Vælg venligst datoer

en: Variable examples of different types.
da: Udvalg af eksempler på forskellinge typer

en: Arrival Date
da: Ankomstdato

en: Departure Date
da: Afrejsedato

en: Configure settings and business rules for Bookings.
da: Konfigurér indstillinger og forretningsregler for Bookinger.

en: Add to price
da: Tilføj til pris

en: Subtract from price
da: Træk fra pris

en: Replace price
da: Erstat pris

en: Increase price by % amount
da: Forøg pris med %

en: Decrease price by % amount
da: Reducér pris med %

en: Delete own %bundle @entity_type
da: Slet egne %bundle @entity_type.

en: Delete any %bundle @entity_type
da: Slet alle %bundle @entity_type.

en: Combined text field
da: Kombineret tekst felt

en: End date must be after start date.
da: Slut dato skal være efter start dato.

en: Start date must be current or in the future.
da: Start dato skal være dags dato eller i fremtiden.

en: Configure Rooms
da: Opsæt Værelser

en: Allows users to manage site-wide Rooms configurations.
da: Tillad brugere at ændre Værelse konfiguration for hele sitet

en: The FullCalendar Library could not be found.
                              Please check the installation instructions and the <a href="@status">Status Report</a>.
da: Biblioteket FullCalendar kunne ikke findes
    Kontroller installation og instrukser på <a href="@status">Status Raport</a> siden.

en: Could not load the FullCalendar Library
da: Kunne ikke indlæse FullCalenadar Biblioteket

en: The FullCalendar Library is installed
da: FullCalendar Biblioteket er installeret

en: Unit Options
da: Valg for enheder

en: Bookable unit options.
da: Enheder der kan bookes

en: Rooms Options Default
da: Standard Værelse indstillinger

en: Rooms Options Administrator
da: Indstillinger for Værelse Administrator

en: Start and end date must be within the current month.
da: Start og slut dato skal være inden for denne måned.

en: @count days in advance
da: @count dage i forvejen

en: Change text : Arrival Date
da: Ændre tekst: Dato for ankomst

en: Change text : Departure Date
da: Ændre tekst: Dato for afrejse

en: Bypass access to @entity_type
da: Omgå adgang til @entity_type

en: Delete own @entity_type of any type
da: Slet egne @entity_type af enhver type.

en: Delete any @entity_type of any type
da: Slet alle typer @entity_type.

en: How many of this option should be available
da: Hvor mange af disse valgmuligheder skal være tilgængelige

en: Add to price per night
da: Tilføj til pris pr. nat

en: Subtract from price per night
da: Træk fra pris pr. nat

en: You have to select at least one unit to update.
da: Du skal vælge mindst 1 enhed for at opdatere.

en: Rooms booking settings
da: Værelses booking indstillinger

en: Rooms Terminology
da: Værelses Terminologi

en: Change Rooms Terminology
da: Ændr Værelses Terminologi

en: Administer unit availability
da: Administrer enheds tilgængelighed

en: Allows users to access bulk availability operations for bookable units.
da: Tillad brugere at tilgå masse-tilgængelighedsoperationer for enheder der kan bookes.
