Rooms - Drupal Booking for Hotels, B&Bs and Vacation Rentals (7.x-1.13) - en to fr translation catalogue (184 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Value
fr: Valeur

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Comments
fr: Commentaires

en: Cost
fr: Coût

en: Quantity
fr: Quantité

en: view
fr: voir

en: None
fr: Aucun(e)

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Country
fr: Pays

en: Link
fr: Lien

en: Required
fr: Requis

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Back
fr: Précédent

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: Default
fr: Par défaut

en: Display
fr: Affichage

en: Continue
fr: Continuer

en: Email
fr: Courriel

en: Forward
fr: Transférer

en: Year
fr: Année

en: Date format
fr: Format de date

en: 1 day | @count days
fr[0]: @count jour
fr[1]: @count jours

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: %time ago
fr: Il y a %time

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Start Date
fr: Date de début

en: Month
fr: Mois

en: Price
fr: Prix

en: Customers
fr: Clients

en: End Date
fr: Date de fin

en: Customer
fr: Client

en: Amount
fr: Montant

en: Current
fr: Actuel

en: State
fr: État

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Mon
fr: lun

en: Tue
fr: mar

en: Wed
fr: mer

en: Thu
fr: jeu

en: Fri
fr: ven

en: Sat
fr: sam

en: Sun
fr: dim

en: January
fr: janvier

en: February
fr: Février

en: March
fr: mars

en: April
fr: avril

en: May
fr: mai

en: June
fr: juin

en: July
fr: juillet

en: August
fr: août

en: September
fr: septembre

en: October
fr: octobre

en: November
fr: novembre

en: December
fr: décembre

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Optional
fr: Facultatif

en: Order
fr: Ordre

en: Default state
fr: État par défaut

en: Operation
fr: Opération

en: City
fr: Ville

en: State/Province
fr: État/Région/Département

en: Authoring information
fr: Informations de publication

en: Authored on
fr: Écrit le

en: Leave blank for %anonymous.
fr: Laisser vide pour %anonymous.

en: Publishing options
fr: Options de publication

en: Unit
fr: Unité

en: Arrival
fr: Arrivée

en: Departure
fr: Départ

en: Unit name
fr: Nom de l'unité

en: Unit type
fr: Type d'unité

en: Update Availability
fr: Mettre à jour la disponibilité

en: Booking status
fr: Statut de la réservation

en: Units
fr: Unités

en: Nights
fr: Nuits

en: Address Line 1
fr: Adresse Ligne 1

en: Subtotal
fr: Sous-total

en: Not published
fr: Non publié

en: Mandatory
fr: Obligatoire

en: Autocomplete text field
fr: Champ texte à autocomplétion

en: Children
fr: Enfants

en: Unavailable
fr: Indisponible

en: Available
fr: Disponible

en: All types
fr: Tous les types

en: Selection type
fr: Type de sélection

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: Text to display
fr: Texte à afficher

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: Base price
fr: Prix de base

en: Add product
fr: Ajouter un produit

en: Edit Link
fr: Lien de modification

en: Bookings
fr: Réservations

en: Autocomplete
fr: Autocomplétion

en: Created on
fr: Créé le

en: Delete Link
fr: Lien de suppression

en: By @name on @date
fr: Par @name le @date

en: By @name
fr: Par @name

en: Dropdown
fr: Liste déroulante

en: Booking
fr: Réservation

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
fr: %name : différence de titre. Veuillez vérifier votre sélection.

en: Line item
fr: Élément de commande

en: %name must be a positive integer.
fr: %name doit être un entier positif.

en: %name: invalid input.
fr: %name : saisie non valide.

en: Check availability
fr: Vérifier la disponiblité

en: User information
fr: Information utilisateur

en: Operations links
fr: Liens d'actions

en: Confirmation message
fr: Message de confirmation

en: Unit Name
fr: Nom de l'unité

en: Administrative settings
fr: Paramètres de l'administration

en: %name: you must enter a numeric value for the price.
fr: %name : vous devez saisir une valeur numérique pour le prix.

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
fr: Format&nbsp;: %time. Le format de date est AAAA-MM-JJ et %timezone est le fuseau horaire à partir de l'UTC. Laisser vide pour utiliser la date de soumission du formulaire.

en: Owned by @name
fr: Détenu par @name

en: Created @date
fr: Créé(e) le @date

en: New order
fr: Nouvelle commande

en: Updated @date
fr: Mis(e) à jour le @date

en: Owned by
fr: Appartenant à

en: Display error message
fr: Afficher un message d'erreur

en: Booking Type
fr: Type de réservation

en: %time hence
fr: Dans %time

en: The owner's user ID.
fr: Identifiant (ID) utilisateur de l'auteur.

en: !label of field %name
fr: !label du champ %name

en: Role and custom View permissions updated for order entity management. Access checks in modules and permissions on default Views must be updated manually.
fr: Rôle et droits des vues personnalisées mis à jour pour la gestion de l'entité commande. Les vérifications d'accès dans les modules et les droits sur les Vues par défaut doivent être mis à jour manuellement.

en: All (this page)
fr: Tout (cette page)

en: All (all pages)
fr: Tout (toutes les pages)

en: Allows users to perform any action on @entity_type.
fr: Autorise les utilisateurs à effectuer n'importe quelle action sur @entity_type.

en: Create @entity_type of any type
fr: Créer @entity_type de n'importe quel type

en: Edit own @entity_type of any type
fr: Modifier ses @entity_type de n'importe quel type

en: Edit any @entity_type of any type
fr: Modifier tout @entity_type de n'importe quel type

en: View own @entity_type of any type
fr: Voir ses @entity_type de n'importe quel type

en: View any @entity_type of any type
fr: Voir tout @entity_type de n'importe quel type

en: Create %bundle @entity_type
fr: Créer %bundle @entity_type

en: Edit own %bundle @entity_type
fr: Modifier ses propres %bundle @entity_type

en: Edit any %bundle @entity_type
fr: Modifier tous les %bundle @entity_type

en: View own %bundle @entity_type
fr: Voir ses %bundle @entity_type

en: View any %bundle @entity_type
fr: Voir tous les %bundle @entity_type

en: 1 day in advance
fr: 1 jour à l'avance

en: Booking Settings
fr: Paramètres de réservation

en: Rooms UI
fr: Interface de Rooms

en: Calendar Updated
fr: Calendrier mis à jour

en: Save Booking
fr: Enregistrer la réservation

en: Delete Booking
fr: Supprimer la réservation

en: rooms
fr: chambres

en: Bookable
fr: Réservable

en: Save Unit
fr: Enregistrer l'unité

en: Remove item callback
fr: Retirer l'élément de la procédure de rappel (callback)

en: Arrival Date
fr: Date d'arrivée

en: Departure Date
fr: Date de départ

en: Unconfirmed booking
fr: Réservation non confirmée

en: On Request
fr: Sur demande

en: Anonymous Booking
fr: Réservation anonyme

en: Update Unit Pricing
fr: Mettre à jour le prix de l'unité

en: The number of children staying in this unit.
fr: Le nombre total d'enfants séjournant dans cette unité.

en: Cart expiration time
fr: Durée d’expiration du panier

en: Set the time after the carts will expire.
fr: Définir le temps avant expiration des paniers.

en: Create your booking
fr: Créer votre réservation

en: Select the fields that will be shown to the user in the enquiry form page. (name and email are required)
fr: Sélectionner les champs qui seront présentés à l'utilisateur dans la page de formulaire de la demande. (nom et courriel sont obligatoires)

en: Per unit per night
fr: Par unité et par nuit

en: Per person per night
fr: Par personne et par nuit

en: Select the states for which units should show as available in a search.
fr: Sélectionner les états pour lesquels les unités devraient être marquées comme étant disponibles dans la recherche.

en: Units marked as available.
fr: Unités marquées comme disponibles.

en: Units marked as available on request.
fr: Unités marquées comme disponibles sur demande.

en: Display a drop-down list of unit types for filtering the availability search.
fr: Afficher une liste déroulante des types d'unités pour filtrer la recherche de disponibilité.

en: Review your reservation
fr: Revoir votre réservation

en: Careful - this will overwrite any existing pricing info.
fr: Attention - ceci écrasera toute information de prix existante.

en: Sleeping capacity
fr: Capacité de couchage

en: Person minimum
fr: Nombre minimum de personnes

en: Person maximum
fr: Nombre maximum de personnes

en: The total number of guests (adults and children) allowed in this unit.
fr: Le nombre total de personnes (adultes et enfants) autorisés dans cette unité.

en: Child capacity
fr: La capacité d'accueil d'enfants

en: Child minimum
fr: Nombre minimun d'enfants

en: Child maximum
fr: Nombre maximum d'enfants

en: The number of children allowed in this unit.
fr: Le nombre d'enfants authorisé dans cette unité.

en: Bed arrangement
fr: Agencement des lits

en: Single beds
fr: Lits simples

en: Double beds
fr: Lits doubles
